Rząd bierze się za alimenciarzy

Rząd bierze się za alimenciarzy

author
Dominika Byczek
31 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria
Długi alimentacyjne rosną, a dłużników stale przybywa - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wychodzi naprzeciw tej dramatycznej sytuacji i proponuje nową ustawę mającą usprawnić ściąganie długów alimentacyjnych. 

Ściągalność długów alimentacyjnych w Polsce jest na skrajnie niskim poziomie i zdecydowanie odbiega od średniej europejskiej. Jeszcze 3 lata temu udawało się wyegzekwować jedynie 13% tego typu długów i choć w 2017 roku wynik poprawił się niemal dwukrotnie, to ściągalność długów od alimenciarzy będąca na poziomie 25% nadal nie zadowala. 

Sprawdź, jak odzyskać zaległe alimenty. 

ALIMENCIARZE – CO SIĘ ZMIENI?

1. Aktywizacja zawodowa dłużników alimentacyjnych

Aktywizacja zawodowa będzie polegała na metodzie – zdaniem rządu – najskuteczniejszej, czyli na wysłaniu alimenciarza na roboty publiczne. Zalegający ze spłatą alimentów otrzymają zatem polecenie wykonania określonych prac w przestrzeni publicznej. Władze liczą na to, że dłużnicy, w obawie przed ośmieszeniem, będą woleli spłacić dług, niż wyjawić go publicznie. Jeżeli jednak na wykonanie zleconych robót się nie stawią – przeciw nim zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury.

2. Podniesienie kryterium dochodowego

Jedną z największych zmian będzie podniesienie kryterium dochodowego, które obowiązuje przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Wzrost do wysokości 800 zł spowoduje, że więcej osób będzie mogło otrzymać środki z funduszu. Dotychczas obowiązujący próg (725 zł) był niepodnoszony od 10 lat. 

3. Sankcje dla pracodawców alimenciarzy za nielegalne zatrudnienie

Wielu pracodawców "idzie na rękę" dłużnikom i część wypłaty wypłaca „pod stołem”, aby nie musieli oni oddawać większej kwoty na spłatę alimentów. Takie działania mają być jednak obarczone dużymi karami, ponieważ pracodawca godzący się na taki sposób wypłaty pomaga alimenciarzowi uchylać się od płacenia środków finansowych należnych jego dziecku. Sankcja ma wynosić od 1500 zł do nawet 45 000 zł.

4. Zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy

W parze z sankcjami dla pracodawców idą częstsze i bardziej wnikliwe kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, która będzie miała za zadanie wyszukiwać dłużników ukrywających wypłatę i pracodawców pomagających im w oszustwie. Poza tym PIP uzyska dostęp do danych dotyczących aktualnego miejsca przebywania dłużnika, który na skutek niespłacanych alimentów zostanie objęty dozorem elektronicznym – dzięki temu Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła na bieżąco weryfikować, czy dłużnik nie dorabia sobie środków w miejscu, o którym nie wiadomo komornikowi. 

5. Umożliwienie prowadzenia egzekucji z diet

Kolejną ze zmian proponowanych przez rząd jest umożliwienie ściągania długu alimentacyjnego z diet, czyli środków, które przysługują wszystkim pracownikom jeżdżącym w długie podróże służbowe. Najbardziej uderzy to zatem w kierowców zawodowych, którym przy obecnie obowiązującym prawie dość łatwo było unikać spłacania długu alimentacyjnego. Obecnie diet nie można zająć wcale, a po zmianie przepisów przy egzekucji alimentacyjnej możliwe będzie zajęcie ich w 50% wysokości. 

6. Zwiększenie odpowiedzialności pracodawcy za niedopełnienie obowiązków dotyczących zajęcia z wynagrodzenia dłużnika alimentacyjnego

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, jeżeli pracodawca nie udzieli komornikowi odpowiednich informacji dotyczących pracownika będącego dłużnikiem alimentacyjnym, grozi mu za to grzywna w wysokości maksymalnie 2000 zł. Zgodnie z proponowaną przez rząd zmianą będzie to ponad dwa razy więcej – górną granicą grzywny ma być 5000 zł. 

7. Poprawa skuteczności komunikacji między komornikami a instytucjami gromadzącymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych

Wymiana informacji między wszystkimi ogniwami posiadającymi informacje na temat dłużników alimentacyjnych ma być szybka i bezproblemowa. Uprawnionym udostępnione będą informacje podane przez pracodawcę dłużnika, informacje o jego aktualnym położeniu (weryfikowane na podstawie dozoru elektronicznego), a także dane dotyczące zarobków oraz składowych pensji. 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Agata S.D.
Agata S.D.
2019-08-31 15:22:40

Dzień dobry. W sumie nic się nie zmieniło.Ja długu alimentacyjnego do dziś nie mogę ściągnąć.Zrobił prace społeczne.I co z tego?Do dziś nie spłaca długu alimentacyjnego Dziecko ma już 23 lata.A ja zostałam z dzieckiem bez żadnej pomocy?

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Olkuszu

Szukasz placówki banku BNP Paribas w Olkuszu? Poniżej sprawdzisz adresy, numery kontaktowe i szczegółowe dane o ofercie dostępnej w oddziałach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

IKEA Szczecin – kontakt, godziny otwarcia

Sklepy IKEA zlokalizowane są tylko w największych miastach w Polsce. Ostatni z wielkopowierzchniowych sklepów tej sieci powstał w Szczecinie. Sprawdzamy dane kontaktowe, numer infolinii oraz dokładny adres szczecińskiego sklepu IKEA.

author
Dominika Byczek
24 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Coraz mniej wyłudzeń 500+

Z próbami wyłudzenia środków z 500+ najczęściej spotykaliśmy się na początku istnienia programu. Dziś jest zdecydowanie lepiej, chociaż nadal nie brakuje przypadków, w których niektórzy starają się przyjmować świadczenie, które po prostu się im nie należy. W jaki sposób oszukują Polacy? 

author
Aneta Jankowska
24 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Co trzeci przedsiębiorca nie radzi sobie z finansami

Liczba bankructw wśród polskich przedsiębiorstw zwiększyła się rok do roku o około 4 procent. Jednym z powodów tej niekorzystnej zmieni jest rosnący problem braku płynności finansowej wśród firm. Na problem z niedoborem środków pieniężnych skarży się dziś blisko co trzeci przedsiębiorca. Największy odsetek podmiotów odczuwających problemy z płynnością finansową występuje w branży transportowej.

author
Halszka Gronek
20 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Pionki

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Pionkach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Nest Bank udostępnił płatności BLIK

Nst Bank informował w komunikacie prasowym o udostępnieniu sowim Klientom nowej metody płatności, jaką jest BLIK. Od kilku dni Klienci mogą bardzo szybko i przede wszystkim bezpiecznie płacić w Internecie oraz sklepach stacjonarnych. Dodatkowo nowa metoda płatności pozwala również na wypłacanie i wpłacanie pieniędzy z banko/wpłatomatów.

author
Patryk Byczek
31 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj