Najczęściej komentowane
Skargi na polisy OC i AC – raport Rzecznika Finansowego
Rzecznik Finansowy przygotował sprawozdanie za rok 2018 w sprawie skarg konsumenckich dotyczących firm ubezpieczeniowych. Najwięcej reklamacji polscy ubezpieczeni złożyli na polisy komunikacyjne oferowane przez PZU SA.
Każdego roku do Rzecznika Finansowego wpływają setki tysięcy skarg konsumenckich dotyczących działalności poszczególnych instytucji rynkowych. Najnowszy raport za 2018 rok, podparty zestawieniem przygotowanym przez firmę Ubea.pl, przedstawia liczbę zaskarżeń ubezpieczeń komunikacyjnych.
Raport dotyczący wadliwych polis OC i AC został przygotowany w taki sposób, by ukazać rynkowy udział owych ubezpieczeń, a także by określić, które ubezpieczalnie spotykają się z największą liczbą reklamacji. Jak wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl:
W celach porównawczych liczba skarg została przeliczona na 1% udziału rynkowego każdego ubezpieczyciela. Pozwala to na porównywanie częstości skarg dotyczących np. PZU S.A. oraz jednego z bardzo małych ubezpieczycieli.
Wyniki raportu za rok 2018
Jak wynika z informacji opracowanych przez Rzecznika Finansowego, najwięcej skarg dotyczących polis komunikacyjnych odnosiło się do działalności firmy PZU SA (aż 1513 reklamacji!).Ubezpieczalnia ta jest wiodącą instytucją na rynku ubezpieczeń majątkowych, a udział rynkowy towarzystwa PZU SA wyniósł w ubiegłym roku aż 34%. Nic w tym dziwnego więc, że najwięcej skarg dotyczyło właśnie PZU SA.
Zestawienie przygotowane przez Ubea.pl jasno wkazuje, iż po przeliczeniu udziału skarg reklamacyjnych w ogóle polis komunikacyjnych udzielonych przez PZU SA, wiodąca polska ubezpieczalnia osiągnęła dobry wynik. Jednak w czołówce najrzadziej zaskarżanych polis prym wiodła Warta. Na 1% udziału rynkowego Warty przypadały tylko 22 skargi.
Czołówka polskich ubezpieczalni komunikacyjnych
Raport oparty na podstawie ilości skarg do Rzecznika Finansowego
- Warta – 22 skargi na 1% udziału rynkowego,
- Pocztowe TUW – 31 skarg na 1% udziału rynkowego,
- STU Ergo Hestia S.A. – 35 skarg na 1% udziału rynkowego,
- TUiR Allianz Polska S.A. – 36 skarg na 1% udziału rynkowego,
- Gothaer TU S.A. – 43 skargi na 1% udziału rynkowego,
- PZU S.A. – 45 skargi na 1% udziału rynkowego,
- Concordia Polska TUW – 46 skargi na 1% udziału rynkowego,
- TU INTERRISK S.A. VIG – 46 skargi na 1% udziału rynkowego,
- TU Compensa SA – 52 skargi na 1% udziału rynkowego,
- UNIQUA TU SA – 61 skarg na 1% udziału rynkowego.
Sprawdź ranking największych banków w Polsce na rok 2019.
Najwięcej skarg na TUZ TUW
Warto jednak zauważyć, iż nie wszystkie działające na polskim rynku ubezpieczalnie osiągnęły równie zadowalający wynik, co Warta (22 skarg na 1% udziału rynkowego). Przykładem tego może okazać się TUZ TUW – zeszłoroczny lider wśród najczęściej zaskarżanych firm ubezpieczeniowych. Na 1% udziału rynkowego TUZ TUW wykazał aż 104 skargi reklamacyjne.
Kiepski wynik odnotowano także na przykładzie AVIVA TU Ogólnych SA. Polisy AC i OC oferowane przez tę firmę spotkały się ze skargami w ilości 83 reklamacji na 1% udziału rynkowego. Trzecie miejsce w tym niepochlebnym rankingu zajęła firma Link 4 TU SA. Wynik tejże ubezpieczalni to 81 skarg na 1% udziału rynkowego.
Paweł Kuczyński zarządzający porównywarką ubezpieczeniową Ubea.pl tłumaczy:
Wszyscy klienci życzyliby sobie obecności na rynku ubezpieczyciela, który jednocześnie jest bardzo konkurencyjny cenowo i cechuje się niską „skargowością”. Takie połączenie niestety wydaje się jednak trudne do zrealizowania w praktyce.
Dodaj komentarz