Skargi na polisy OC i AC – raport Rzecznika Finansowego

Skargi na polisy OC i AC – raport Rzecznika Finansowego

author
Halszka Gronek
13 maja 2019

Rzecznik Finansowy przygotował sprawozdanie za rok 2018 w sprawie skarg konsumenckich dotyczących firm ubezpieczeniowych. Najwięcej reklamacji polscy ubezpieczeni złożyli na polisy komunikacyjne oferowane przez PZU SA.

Każdego roku do Rzecznika Finansowego wpływają setki tysięcy skarg konsumenckich dotyczących działalności poszczególnych instytucji rynkowych. Najnowszy raport za 2018 rok, podparty zestawieniem przygotowanym przez firmę Ubea.pl, przedstawia liczbę zaskarżeń ubezpieczeń komunikacyjnych.

Raport dotyczący wadliwych polis OC i AC został przygotowany w taki sposób, by ukazać rynkowy udział owych ubezpieczeń, a także by określić, które ubezpieczalnie spotykają się z największą liczbą reklamacji. Jak wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl:

"

W celach porównawczych liczba skarg została przeliczona na 1% udziału rynkowego każdego ubezpieczyciela. Pozwala to na porównywanie częstości skarg dotyczących np. PZU S.A. oraz jednego z bardzo małych ubezpieczycieli.

Wyniki raportu za rok 2018

Jak wynika z informacji opracowanych przez Rzecznika Finansowego, najwięcej skarg dotyczących polis komunikacyjnych odnosiło się do działalności firmy PZU SA (aż 1513 reklamacji!).Ubezpieczalnia ta jest wiodącą instytucją na rynku ubezpieczeń majątkowych, a udział rynkowy towarzystwa PZU SA wyniósł w ubiegłym roku aż 34%. Nic w tym dziwnego więc, że najwięcej skarg dotyczyło właśnie PZU SA. 

Zestawienie przygotowane przez Ubea.pl jasno wkazuje, iż po przeliczeniu udziału skarg reklamacyjnych w ogóle polis komunikacyjnych udzielonych przez PZU SA, wiodąca polska ubezpieczalnia osiągnęła dobry wynik. Jednak w czołówce najrzadziej zaskarżanych polis prym wiodła Warta. Na 1% udziału rynkowego Warty przypadały tylko 22 skargi. 


Sprawdź ranking największych banków w Polsce na rok 2019.

Najwięcej skarg na TUZ TUW 

Warto jednak zauważyć, iż nie wszystkie działające na polskim rynku ubezpieczalnie osiągnęły równie zadowalający wynik, co Warta (22 skarg na 1% udziału rynkowego). Przykładem tego może okazać się TUZ TUW – zeszłoroczny lider wśród najczęściej zaskarżanych firm ubezpieczeniowych. Na 1% udziału rynkowego TUZ TUW wykazał aż 104 skargi reklamacyjne.  

Kiepski wynik odnotowano także na przykładzie AVIVA TU Ogólnych SA. Polisy AC i OC oferowane przez tę firmę spotkały się ze skargami w ilości 83 reklamacji na 1% udziału rynkowego. Trzecie miejsce w tym niepochlebnym rankingu zajęła firma Link 4 TU SA. Wynik tejże ubezpieczalni to 81 skarg na 1% udziału rynkowego. 

Paweł Kuczyński zarządzający porównywarką ubezpieczeniową Ubea.pl tłumaczy:

"

Wszyscy klienci życzyliby sobie obecności na rynku ubezpieczyciela, który jednocześnie jest bardzo konkurencyjny cenowo i cechuje się niską „skargowością”. Takie połączenie niestety wydaje się jednak trudne do zrealizowania w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Nałęczowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Nałęczowie

Ile kosztuje akademik w Bydgoszczy?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 września 2019

Ile kosztuje akademik w Bydgoszczy?

Pożyczki jak Provident i Bocian
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
01 września 2022

Pożyczki jak Provident i Bocian

Abonament RTV w 2020 nadal obowiązkowy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 listopada 2019

Abonament RTV w 2020 nadal obowiązkowy

Santander Bank Polska w Ujściu
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Ujściu

ING Bank Śląski w Raciborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Raciborzu

Porównaj