Sprawa KNF przeciw maklerom z WGI S.A. znów w toku

Sprawa KNF przeciw maklerom z WGI S.A. znów w toku

author
Halszka Gronek
27 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Trzynaście lat ciężkej pracy organów władzy sądowniczej zawisło na włosku wraz z chwilą, w której Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie o umorzeniu sprawy Przewodniczącego KNF na rzecz byłych klientów domu maklerskiego WGI S.A. Na szczęście sąd wyższej instancji przychylił się do zażalenia powodów i postanowił o ponownym wszczęciu sprawy.

Postępowanie przeciwko domowi maklerskiemu WGI S.A. wytoczone przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego zostało oficjalnie wznowione. Choć wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił umorzyć sprawę, w dniu 11 października bieżącego roku organ wyższej instancji, Sąd Apelacyjny w Warszawie, wydał postanowienie o ponownym wznowieniu postępowania. Zdaniem instytucji nie było właściwej podstawy do umorzenia sprawy, a Przewodniczący KNF prawidłowo wykonał wszystkie nałożone na niego zobowiązania procesowe.

Historia sprawy

Postępowanie przeciwko WGI Domowi Maklerskiemu S.A. ciągnie się od przeszło 13 lat. W sierpniu 2006 roku Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wystąpił z powództwem cywilnym na rzecz byłych klientów WGI Domu Maklerskiego S.A. przeciwko członkom zarządu oraz rady nadzorczej tegoż podmiotu. Stroną pozywającą w sprawie było aż 828 poszkodowanych inwestorów objętych powództwem, którzy przekazali komisji PWiG wszelkie dokumenty umożliwiające wniesienie sprawy na drogę sądową. 

Z racji sporych rozmiarów sprawy skompletowanie pełnej dokumentacji zajęło kilka tygodni. Natomiast wartość przedmiotu sporu ustanowiono na ponad 239 milionów złotych. Sprawa odbiła się ogromnym echem wśród opinii publicznej, dzięki czemu kolejni pokrzywdzeni inwestorzy (73 osób) zdołali dowiedzieć się o sprawie i wyrazić chęć uczestniczenia w postępowaniu. Do ich reprezentowania zgłosił się Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, podejmując decyzję o o wytoczeniu drugiego powództwa w sprawie przeciwko WGI S.A.

Powództwo Przewodniczącego KNF

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wytoczył drugie postępowanie sądowe na rzecz siedemdziesięciu trzech byłych inwestorów domu maklerskiego WGI S.A. Pozew wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie, do IV Wydziału Cywilnego, w dniu 19 kwietnia 2007 – niecały rok po tym, jak sprawą zajął się Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Sąd uznał, że oba pozwy należy połączyć do wspólnego rozpoznania, z racji tego, iż obejmują onę te same roszczenia wytoczone przeciwko tej samej spółce.

Postępowanie w przedmiotowej sprawie toczyło się od 2006 roku. W kolejnych miesiącach przeprowadzono obszerne postępowanie dowodowe. Przesłuchano kilkunastu świadków, sporządzono również dowód z opinii biegłych i wykonano czynności dowodowe za granicą w ramach pomocy prawnej. Po zakończeniu wszelkich wymienionych procedur sprawa została uznana za dojrzałą do roztrzygnięcia. Ostatni krok, jaki został przed władzą sądowniczą, to przesłuchanie pozwanych – członków zarządu oraz rady nadzorczej WGI Domu Maklerskiego S.A.

Finał sprawy zdawał się być bardzo blisko, kiedy to Sąd Okręgowy w Warszawie wezwał Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego do usunięcia wszelkich braków formalnych, które w ocenie organu uniemożliwiały nadanie sprawie biegu. Przewodniczący wywiązał się z zobowiązania, lecz mimo tego postanowieniem z 6 lutego 2019 roku sąd okręgowy umorzył postępowanie. W decyzji podano, iż zarządzenia dotyczące usunięcia braków formalnych na liście poszkodowanych nie zostały prawidłowo wykonane przez Przewodniczącego KNF.

Sprawa wraca na bieg sądowy

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie zgodził się z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącej umorzenia postępowania. Zdaniem KNF-u poprzez całkowite zamknięcie sprawy, która toczyła się od prawie 13 lat i w której przeprowadzono obszerne postępowanie dowodowe, sąd pozbawił strony tego postępowania prawo do uzyskania merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Mówiąc prościej, pokrzywdzonym, którzy zaufali polskiemu systemowi sądowniczemu, odebrano kilkanaście lat życia, podczas których sprawa przybierała tempa. 

Wobec powyższych w dniu 4 marca 2019 roku Przewodniczący KNF wraz z kilkoma występującymi obok powodami zaskarżyli decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie. Pół roku później, w dniu 11 października 2019 roku, Sąd Apelacyjny w Warszawie podzielił stanowisko wyrażone w zażaleniu i uchylił postanowienie sądu niższej instancji w zakresie umorzenia postępowania.

W uzasadnieniu decyzji Sąd Apelacyjny podkreślił, że Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego należycie wykonał nałożone na niego zobowiązanie procesowe. Takie orzeczenie pozwoliło na ponowne podjęcie toku sprawy, która – biorąc pod uwagę wymiar dotąd przeprowadzonych czynności – jest bliska rozstrzygnięcia. 


Źródła:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=67497&p_id=18

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Kraśniku

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Kraśniku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Konferencja BANKING Tech &Security – 27 marca 2019

27 marca 2019 w Warszawie odbędzie się konferencja Banking Tech & Security. Podczas wydarzenia można pozyskać wiele cennych kontaktów biznesowych oraz wziąć udział w dyskusjach o innowacyjnych technologiach wdrażanych w sektorze bankowym.

author
Dominika Byczek
19 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Darmowy Internet w sklepach Kaufland

Od początku grudnia klienci sklepów Kaufland mogą korzystać z darmowego Internetu. Wystarczy do tego jedynie aplikacja sieci.

author
Aneta Jankowska
04 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

mBank wdraża voicebota obsługującego mLinię

mBank poinformował w komunikacie prasowym, że od teraz Klienci dzwoniący na mLinię będą mogli porozmawiać z nowo wprowadzonym voicebotem Markiem, którego zadaniem będzie wsparcie dzwoniących w najczęstszych sprawach, z jakimi dzwonią Klienci. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Najlepsze banki – Złoty Bankier 2017

Złoty Bankier to największy ranking oceniający usługi i produkty bankowe w Polsce. Tytuł Złotego Banku oraz 8 innych statuetek wręczyły redakcje serwisu Bankier.pl i Pulsu Biznesu.

author
Aneta Jankowska
02 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Limit transakcji bez PIN wyniesie 100 zł? Zalecenia KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się w ostatnim czasie do Narodowego Banku Polskiego w sprawie podniesienia kwoty, od której należy wprowadzić PIN przy płatności kartą. Limit transakcji mógł zostać podniesiony już od 2018 roku, jednak wejście w życie dyrektywy PSD2 nieco utrudniło sprawę.

author
Alicja Hirsekorn
13 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj