zadluzenia.com
zamknij

PKO BP liderem polskiej bankowości

Wartość portfela kredytów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw na koniec listopada 2016 roku w PKO Banku Polskim wyniosła ponad 200 miliardów złotych. Razem z wielkością portfela, rośnie też jego jakość.

 

 

 

PKO Bank Polski stara się sprostać indywidualnym potrzebom różnych firm, zapewniając im kompleksowe rozwiązania. Dostosowuje swoją ofertę produktów, ale i jakość usług, tak aby być bezkonkurencyjnym na rynku i zaspokoić potrzeby kredytowe i pozakredytowe. Przykładem współpracy jest udzielony w konsorcjum z BGK w październiku ubiegłego roku kredyt inwestycyjny na budowę fabryki płyt wiórowych dla Grupy Fabryk Mebli „FORTE”. Był to kredyt o wartości 140 milionów euro, który pozwoli na wybudowanie do października 2018 roku nowoczesnego, suwalskiego zakładu zatrudniającego 300 osób.

 

- PKO Bank Polski jako niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego, posiada największy portfel kredytowy i także w największym stopniu finansuje polską gospodarkę. Celem PKO Banku Polskiego na obecny rok jest wykorzystanie dobrej koniunktury na rynku kredytów i utrzymanie dotychczasowych, wysokich udziałów w poszczególnych jego kategoriach – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
 
Strategią banku jest wspieranie polskich przedsiębiorstw, które działają na rynku światowym i takich, które chcą się rozwijać na rynku międzynarodowym. Dwa lata temu, właśnie w ramach tej strategii został uruchomiony oddział banku we Frankfurcie. Ma on obsługiwać polskie firmy, prowadzące działalność za zachodnią granicą. Natomiast w najbliższej przyszłości ma zostać otwarty kolejny oddział korporacyjny, tym razem w Pradze. 

 

Bank obsługuje 15 tysięcy klientów korporacyjnych i strategicznych.
 
PKO BP liderem na rynku kredytów hipotecznych

 

PKO Bank Polski jest beneficjentem trendów na rynku kredytów hipotecznych, konsekwentnie podwyższając swój udział w tym rynku. Dane Związku Banków Polskich wskazują, że w listopadzie 2016 roku co trzeci kredyt hipoteczny został udzielony przez PKO Bank Polski. Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości, dzięki poprawnie jakości portfela mieszkaniowego, spadł na koniec 3 kwartału ubieglego roku do poziomu 2,5%. Jednym z najbardziej docenianych produktów banku jest kredyt „Własny Kąt hipoteczny”. 

 

Wzrost portfela 

 

Wdrożenie w 2015 roku programu optymalizacji kapitału wpłynęło na szybki wzrost portfela kredytowego PKO BP. Wówczas działania objęły między innymi poprawę jakości danych, wdrożenie zaawansowanego podejścia do alokacji kapitału czy koncentrację na segmentach o niższym wymogu kapitałowym. Celem była redukcja RWA (czyli aktyw ważonych ryzykiem) o prawie 10 mld złotych i poprawa miar adekwatności kapitałowej. Pozwoliło to uwolnić kapitał potrzebny na przyspieszenie akcji kredytowej. Co więcej bank kontynuuje też cykliczne zmniejszanie kosztów ryzyka portfela kredytowego, które na koniec 3 kwartału 2016 roku wyniosły 72 pb. i były o 32 pb. niższe niż te 2 lata wcześniej. To korzystnie wpływało na kształtowanie oferty cenowej udzielanych kredytów.

 

Skomentuj artykuł
captcha
~noname

ja tak samo. mam tu i konto firmowe i prywatne, i dla dziecka tez zakładałem. jest w porządku, bez zarzutów.   Odpowiedź

~iga

mam tam konto wiele lat i zawsze byłam zadowolona, polecam   Odpowiedź

~bankowiec

jes liderem bo to polski bank i tyle w temacie :P   Odpowiedź

~mdna

to byl zawsze dobry bank, a ich apka iko to rewelacja   Odpowiedź

~narodowy

nie dziwię się, bo to naprawdę porządny bank a do tego polski   Odpowiedź