W czerwcu udzielono więcej pożyczek – Newsletter BIK

W czerwcu udzielono więcej pożyczek – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
03 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Tylko w czerwcu bieżącego roku firmy pożyczkowe udzieliły swym klientom wsparcia w wysokości 603 milionów złotych. Mowa łącznie aż o 237,9 tysiącach pożyczek pozabankowych, po jakie zgłosili się polscy konsumenci w ubiegłym miesiącu. Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że w porównaniu z czerwcem 2018 roku zaciągamy więcej pożyczek, choć na mniejsze kwoty.

Biuro Informacji Kredytowej każdego miesiąca publikuje raporty sprzedażowe dotyczące polskiego rynku kredytów i pożyczek. W najnowszym zestawieniu danych „Newsletter BIK” za czerwiec 2019 roku czytamy, iż łączna kwota udzielonych pożyczek pozabankowych wyniosła 603 mln złotych. Ubiegły miesiąc był czasem, w którym firmy pożyczkowe podpisały z klientami aż 237,9 tysięcy umów pożyczkowych. Średnia kwota każdej z nich to 2 534,8 złotych. 

Porównując z czerwcem 2018 roku, w zeszłym miesiącu zaciągnęliśmy więcej pożyczek, choć na mniejszą kwotę. W ujęciu wartościowym wyniki sumaryczne wykazują spadek o 3,5%, natomiast zestawienie liczbowe potwierdza wzrost sprzedaży w wysokości 2,8%. W przypadku uśrednionej kwoty jednej udzielonej pożyczki umowy czerwcowe wykazały spadek na poziomie 6,1% względem średniej wysokości pożyczki sprzedanej w czerwcu ubiegłego roku.

Najnowsze zestawienie BIK-u przedstawia także dane sprzedażowe za całe minione półrocze. W porównaniu z miesiącami styczeń-czerwiec 2018 roku, w pierwszych dwóch kwartałach br. odnotowano spadki zainteresowania pożyczkami pozabankowymi zarówno w ujęciu wartościowym, jak i liczbowym. Wskaźniki te wykazały odpowiednio -0,1% i -0,2%. Różnica nie jest ogromna, lecz mimo wszystko wzbudza czujność analityków rynkowych. 


Sprawdź najczęściej powielane mity na temat Biura Informacji Kredytowej.

Najcześciej zaciągamy średnie pożyczki

W pierwszym półroczu dodatnia dynamika sprzedażowa dotyczyła tylko dwóch grup produktowych. Pierwsza dotyczy pożyczek nisko kwotowych, czyli tych udzielanych do kwoty 1 tysiąca złotych. W ich przypadku odnotowano skok o 6,4% w górę w ujęciu wartościowym. Poza tym dodatnie wyniki pod względem łącznej kwoty podpisanych umów pożyczkowych odnotowano w przypadku produktów wysoko kwotowych (powyżej 5 tysięcy złotych). Tu jednak podwyżka nie była drastyczna i wyniosła zaledwie 1,8%. 

"

Uwagę zwracają pożyczki w przedziałach kwotowych do 1 tys. zł (6,4%) oraz powyżej 5 tys. zł (1,8%), które w pierwszym półroczu br. odnotowały dodatnią dynamikę. Finansowanie do 1 tys. zł stanowiło prawie 40% liczby udzielonych w pierwszym półroczu pożyczek. Pożyczki powyżej 5 tys. zł miały 41% udział w łącznej kwocie udzielonych pożyczek, ale w ujęciu liczbowym tylko 11%.

– uzupełnia profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. 

Z kolei największą dynamikę wzrostu sprzedaży w ujęciu liczbowym w pierwszym pierwszym półroczu 2019 roku BIK odnotował w kategorii pożyczek średnich, chyli tych udzielonych na kwotę od 1 tysiąca do 5 tysięcy złotych. Mowa o wzroście liczby podpisanych umów w wysokości aż 8,1% względem analogicznego okresu zeszłego roku. Wniosek z tego jeden: dziś Polacy potrzebują pożyczek na średnie kwoty i właśnie po takie sięgają najcześciej.

Czy branża pożyczkowa ma się czego obawiać?

Dodatnie wyniki sprzedażowe w poszczególnych grupach produktowych nie przełożyły się niestety na ogólną podwyżkę zainteresowania pożyczkami wśród konsumentów. W czerwcu bieżącego roku odnotowano spadek wartości wszystkich podpisanych umów o finansowanie. Natomiast porównując całe półrocze z miesiącami styczeń-czerwiec poprzedniego roku ujemna dynamika dotyczyła zarówno wartości, jak i liczby pożyczek udzielonych przez firmy pozabankowe. 

"

Na niską dynamikę sprzedaży na rynku pozabankowym ma wpływ szereg czynników, m.in. dostęp instytucji pożyczkowych do finansowania, w szczególności w obliczu problemów spowodowanych kryzysem na rynku obligacji korporacyjnych oraz niepewności regulacyjnej, skutkującej trudnościami w uzyskaniu finansowania w innych kanałach.

– tłumaczy Agnieszka Wachnicka, prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. 

Poza tym niższe zainteresowanie pożyczkami, które utrzymuje się zresztą już od 12 miesięcy, może wiązać się ze zwiększeniem skali transferów socjalnych. Polacy otrzymują większe wsparcie pieniężne od państwa, dlatego coraz rzadziej zmuszeni są udać się po pomoc finansową do prywatnych firm pożyczkowych. Co więcej, zdaniem Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego spadek sprzedaży wynika pośrednio z niepewności konsumenckiej w kwestii toczących się pracami nad ustawą warunkującą przyszłość rynku pożyczek pozabankowych 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/454273/newsletter-bik-o-rynku-pozyczkowym-2019-07-31

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje wiza do Białorusi?

Wiza na Białoruś to dokument, który był niezbędny jeszcze do 31 grudnia 2017 roku. Od 1 stycznia 2018 w życie weszły nowe przepisy, które dość znacznie ułatwiły podróż. Istnieją jednak przypadki, kiedy wiza jest konieczna. Sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie wizy do Białorusi

author
Sandra Tessmer
07 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

PKO BP w Jawiszowicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Jawiszowicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Konkurs PKO BP – do wygrania zegarki Garmin

PKO BP w związku z uruchomioną niedawno metodą płatności Garmin Pay, uruchomił nowy konkurs. Do wygrania są zegarki Garmin vívoactive® 3. Konkurs trwa do 7 września 2018 roku.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

SKOK Chmielewskiego Chełm

Do największych SKOK-ów w Polsce zaliczamy Kasę Chmielewskiego. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków na terenie całego kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Chełmie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
18 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Licytacja ruchomości

Licytacja jest ostateczną formą sprzedaży ruchomości zajętej podczas egzekucji. Ostateczną w tym sensie, że komornik podjął przedtem próby sprzedaży ruchomości z wolnej ręki lub w formie tzw. sprzedaży komisowej na wniosek wierzyciela. Jest to konieczny warunek, aby mogło dojść do licytacji. Prześledźmy jej przebieg.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

#DOCENIAJnieoceniaj – spotkanie z blogerami

Bank BGŻ BNP Paribas w ramach kampanii #DOCENIAJnieoceniaj zaprasza na spotkanie z blogerami we wtorek 5 marca. Gośćmi wydarzenia będą znani z sieci biegacze: Bartek Olszewski oraz Kasia Gorlo. Sprawdzamy szczegóły wydarzenia.

author
Aneta Jankowska
03 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj