Spadki sprzedaży na rynku pożyczkowym
Coraz mniej Polek i Polaków sięga po pożyczki oferowane przez prywatne firmy pozabankowe. Porównując dane za pierwszych dziesięć miesięcy bieżącego roku z analogicznym okresem roku ubiegłego, można powiedzieć o spadku rzędu 0,3% w ujęciu liczbowym oraz 3,5% w ujęciu wartościowym.
Jak wynika z najnowszego Newslettera BIK o rynku pożyczkowym opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, w październiku bieżącego roku firmy pożyczkowe odnotowały spadki sprzedaży, i to zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Porównując aktualne wyniki z danymi na październik ubiegłego roku, można powiedzieć o spadku liczby udzielonych pożyczek na poziomie 3,6% oraz o spadku wartości zawartych umów rzędu 12,6%.
Wraz ze spadkiem ogólnej sprzedaży pożyczek w Polsce, zmniejszeniu legła również średnia kwota udzielonego finansowania. W październiku 2019 roku wynosiła ona 2 397 zł, co oznacza spadek w wysokości 9,3% rok do roku. W ujęciu całościowym firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem Informacji Kredytowej w październiku br. udzieliły 231,6 tys. pożyczek na łączną kwotę 555 milionów złotych.
Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje
Twórcą cyklicznego raportu pt. „Newsletter BIK o rynku pożyczkowym” jest Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta została założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i kilkanaście innych polskich banków komercyjnych. Naczelnym zadaniem BIK-u jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji finansowych. Więcej przydatnych informacji na temat BIK-u znaleźć można w naszym artykule pt. Fakty i mity na temat Biura Informacji Kredytowej.
Ujęcie całoroczne również nie zadowala
Nie tylko porównanie sprzedaży październikowej z danymi dotyczącymi liczby i kwoty pożyczek udzielonych w październiku ubiegłego roku dostarcza pesymistycznych wniosków. Spadki sprzedażowe można zauważyć w ujęciu całorocznym, a więc porównując dane za okres od stycznia do października bieżącego roku z analogicznym okresem rok wcześniej. W ujęciu liczbowym można mówić o spadku rzędu 0,3%, natomiast w ujęciu wartościowym – aż 3,5%.
Łącznie w okresie styczeń-październik bieżącego roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK-iem udzieliły 2 263 tysięcy pożyczek na łączną kwotę blisko 5,71 miliarda złotych. Większość tych umów, bo aż 38% z nich, dotyczyło pożyczek na kwoty do tysiąca złotych. W ich obszarze możliwe było również zaobserwowanie wyjątkowej, dodatniej dynamiki sprzedaży. Wynosiła ona +4,4%. Jeszcze większe wzrosty zainteresowania – choć niestety nieprzekładające się na ogólne wyniki firm pożyczkowych – odnotowano w przypadku pożyczek od 2 do 3 tys. złotych (+5%).
W dziesięciu pierwszych miesiącach 2019 roku najwyższą ujemną dynamikę sprzedaży, w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku, odnotowała grupa pożyczek z przedziału kwotowego 3 do 5 tysięcy złotych. Można mówić o spadku w ujęciu liczbowym, a więc dotyczącym liczby zawartych umów, na poziomie 6,9% oraz w ujęciu wartościowym, a więc w odniesieniu do łacznej sumy wszystkich wypłaconych pożyczek, w wysokości 7,6%.
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/473622/newsletter-bik-o-rynku-pozyczkowym-2019-11-26
Dodaj komentarz