Spadki sprzedaży na rynku pożyczkowym

Spadki sprzedaży na rynku pożyczkowym

author
Halszka Gronek
27 listopada 2019

Coraz mniej Polek i Polaków sięga po pożyczki oferowane przez prywatne firmy pozabankowe. Porównując dane za pierwszych dziesięć miesięcy bieżącego roku z analogicznym okresem roku ubiegłego, można powiedzieć o spadku rzędu 0,3% w ujęciu liczbowym oraz 3,5% w ujęciu wartościowym.

Jak wynika z najnowszego Newslettera BIK o rynku pożyczkowym opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, w październiku bieżącego roku firmy pożyczkowe odnotowały spadki sprzedaży, i to zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Porównując aktualne wyniki z danymi na październik ubiegłego roku, można powiedzieć o spadku liczby udzielonych pożyczek na poziomie 3,6% oraz o spadku wartości zawartych umów rzędu 12,6%.  

Wraz ze spadkiem ogólnej sprzedaży pożyczek w Polsce, zmniejszeniu legła również średnia kwota udzielonego finansowania. W październiku 2019 roku wynosiła ona 2 397 zł, co oznacza spadek w wysokości 9,3% rok do roku. W ujęciu całościowym firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem Informacji Kredytowej w październiku br. udzieliły 231,6 tys. pożyczek na łączną kwotę 555 milionów złotych. 

Ujęcie całoroczne również nie zadowala

Nie tylko porównanie sprzedaży październikowej z danymi dotyczącymi liczby i kwoty pożyczek udzielonych w październiku ubiegłego roku dostarcza pesymistycznych wniosków. Spadki sprzedażowe można zauważyć w ujęciu całorocznym, a więc porównując dane za okres od stycznia do października bieżącego roku z analogicznym okresem rok wcześniej. W ujęciu liczbowym można mówić o spadku rzędu 0,3%, natomiast w ujęciu wartościowym – aż 3,5%. 

Łącznie w okresie styczeń-październik bieżącego roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK-iem udzieliły 2 263 tysięcy pożyczek na łączną kwotę blisko 5,71 miliarda złotych. Większość tych umów, bo aż 38% z nich, dotyczyło pożyczek na kwoty do tysiąca złotych. W ich obszarze możliwe było również zaobserwowanie wyjątkowej, dodatniej dynamiki sprzedaży. Wynosiła ona +4,4%. Jeszcze większe wzrosty zainteresowania – choć niestety nieprzekładające się na ogólne wyniki firm pożyczkowych – odnotowano w przypadku pożyczek od 2 do 3 tys. złotych (+5%). 

W dziesięciu pierwszych miesiącach 2019 roku najwyższą ujemną dynamikę sprzedaży, w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku, odnotowała grupa pożyczek z przedziału kwotowego 3 do 5 tysięcy złotych. Można mówić o spadku w ujęciu liczbowym, a więc dotyczącym liczby zawartych umów, na poziomie 6,9% oraz w ujęciu wartościowym, a więc w odniesieniu do łacznej sumy wszystkich wypłaconych pożyczek, w wysokości 7,6%. 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/473622/newsletter-bik-o-rynku-pozyczkowym-2019-11-26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Tczew
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Tczew

Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 sierpnia 2019

Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami

Pożyczki bez zaświadczeń Mysłowice
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
06 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Mysłowice

Kredyt dla pracowników banku
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
15 stycznia 2023

Kredyt dla pracowników banku

Kredyt 120 tysięcy – najlepsze oferty
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
11 kwietnia 2023

Kredyt 120 tysięcy – najlepsze oferty

IKEA Kraków – kontakt, godziny otwarcia
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
24 stycznia 2022

IKEA Kraków – kontakt, godziny otwarcia

Porównaj