Emerytura minimalna

author
Patryk Byczek
30 stycznia 2024
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wysokość emerytury w Polsce zależy od wielu czynników. Wpływa na nią m.in. ilość przepracowanych lat, waloryzacje, czy też wszelkiego rodzaju dodatki. Rozbieżność między stawkami emerytur bywa zaskakująca – najniższe emerytury wynosiły w wyjątkowych sytuacjach zaledwie kilka groszy, a najwyższe nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdzamy, ile wynosi minimalna emerytura w roku 2024 i od czego zależy jej wysokość.

Spis treści:

  1. Ile wynosi minimalna emerytura w 2024 roku?
  2. Czym jest emerytura minimalna?
  3. Ile osób pobiera w Polsce minimalną emeryturę?
  4. Komu przysługuje emerytura minimalna?
  5. Waloryzacja a emerytura minimalna w 2024 roku
  6. Czym jest emerytura i komu przysługuje?
  7. Koszt waloryzacji emerytur w 2024 roku
  8. Średnia emerytura w Polsce w 2024 roku
  9. Jak samodzielnie możemy oszacować wysokość emerytury?
  10. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytury?
  11. Kiedy przejść na emeryturę?
  12. Czy emerytom przysługuje wyłącznie emerytura?
  13. Z jakich świadczeń mogą skorzystać emeryci?
  14. Minimalna emerytura - podsumowanie
Zwiń spis treści

Ile wynosi minimalna emerytura w 2024 roku?

Wysokość emerytury minimalnej zależy od wskaźnika waloryzacji emerytur oraz rent. Waloryzacja ustala proporcjonalne podniesienie świadczeń pieniężnych, względem zmiany siły nabywczej pieniądza. 1 marca 2023 roku ZUS podniósł kwotę świadczeń emerytalnych o 14,8%, co oznacza, że najniższa kwota podwyżki wynosi 250 złotych. 

Oznaczałoby to, że minimalna emerytura wyniesie w roku 2024 wynosi około 1588,44 zł brutto. W przeliczeniu na kwotę netto jest to 1445 zł złotych. To oznacza, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę w 2024 roku dostaną do ręki 1445 zł złotych.

Jest to wciąż niska kwota, jednak wiele osób cieszy fakt, że obiecane podwyżki nastąpiły. Podwyżki objęły również 13. emeryturę i 14. emeryturę. Są to dobre informacje dla seniorów, którzy otrzymają zwiększone wypłaty świadczenia emerytalnego.

Czym jest emerytura minimalna?

Zdarzają się sytuacje, w których emeryt nie zgromadził odpowiedniego kapitału na swoim koncie ZUS lub OFE. W tej sytuacji ZUS wyrównuje brakującą kwotę świadczenia tak, aby każdy senior otrzymał minimalną emeryturę brutto.

Emerytura minimalna wyrównuje więc miesięczne świadczenie emeryta do określonej kwoty.

Skąd biorą się jednak sytuacje, w których słyszymy, że ktoś otrzymuje groszowe emerytury? Wynika to z faktu, że osobom, które nie osiągnęły odpowiedniego wieku emerytalnego oraz stażu pracy, nie przysługuje opcja wyrównania emerytury do minimalnej. W dodatku, do przepracowanych lat nie zaliczają się również lata przepracowane na umowach cywilnoprawnych. Jeżeli masz kłopoty finansowe, sprawdź pożyczki dla zadłużonych.

Ile osób pobiera w Polsce minimalną emeryturę?

Wielu emerytów w Polsce otrzymuje niższe świadczenie, niż wynosi minimalna emerytura. Dzieje się tak przez to, że wiele osób posiada niestety bardzo krótki czas opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Warto tutaj dodać, że minimalną emeryturę w roku 2024 pobiera około 441 tysięcy emerytów, natomiast aż 360 tysięcy seniorów pobierało świadczenia niższe. Pomimo tego, że rząd cały czas usilnie stara się polepszyć sytuację polskich emerytów, sytuacja finansowa starszych ludzi w naszym kraju jest wciąż mocno rozbieżna. Z tego powodu bardzo dużo osób decyduje się na zobowiązania, takie jak pożyczki na raty.

Komu przysługuje emerytura minimalna?

Emerytura minimalna przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat. Dodatkowo, kobiety muszą posiadać minimum 20 lat składkowych oraz nieskładkowych, a mężczyźni minimum 25 lat.

Warto też pamiętać, że lata nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 lat składkowych. Jeżeli nie spełnimy tych warunków, możemy nie otrzymać świadczenia emerytalnego. Co ważne, wszystkie podwyżki przysługują osobom urodzonym po 1949 roku. Emeryci urodzeni przed 1949 są rozliczani na innych zasadach.

Waloryzacja a emerytura minimalna w 2024 roku

ZUS zastosował waloryzację procentową. Na czym dokładnie ona polega? Kwotę świadczenia należy pomnożyć przez wskaźnik waloryzacji.  Co ważne, osoby otrzymujące świadczenia z ZUS nie muszą się martwić składaniem wniosku o taką waloryzację. ZUS przeprowadza ją bowiem odgórnie i emeryci otrzymują jedynie decyzję, na której wskazana jest nowa wysokość świadczenia emerytalnego. Aktualne informacje wskazują na to, iż podwyżka wyniesie przynajmniej 11,9%. 

Czym jest emerytura i komu przysługuje?

Na emeryturę mogą przejść:

  • kobiety, które ukończyły 60 lat,
  • mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat.

Przepisy w sprawie wieku emerytalnego zostały zaktualizowane 1 października 2017 roku. Nowe regulacje w tym zakresie objęły również sytuacje, w których można przejść na emeryturę znacznie szybciej. Jak to możliwe? Zmniejszony wymagany wiek emerytalny przysługuje osobom, które wykonywały zawód, umożliwiający przejście na emeryturę szybciej. Są to m.in. zawody takie jak: sędziowie, strażacy, policjanci, rolnicy, górnicy, nauczyciele. Dla osób z niepewnymi wpisami w bazach przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Emerytura jest świadczeniem, wypłacanym co miesiąc osobom, które przepracowały określoną liczbę lat i osiągnęły wymagany wiek.

Warto wiedzieć, że osoby urodzone przed 1949 rokiem, otrzymują emeryturę określoną zasadami reformy ubezpieczeń społecznych z 1999 roku. Natomiast osoby, które urodziły się po roku 1949, otrzymują emeryturę regulowaną przez ZUS oraz OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny).

Ponadto, ważną informacją jest fakt, że od roku 2014 nie ma obowiązku uczestnictwa w OFE. Środki, które zgromadzimy na tych kontach, są uwarunkowane od waloryzacji. Osoby, które urodziły się po 1949 roku mogą otrzymać emeryturę jeśli osiągnęli wymagany wiek emerytalny, opłacali składki ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowego, nie otrzymują emerytury z tytułu ukończenia wieku emerytalnego.

Co ważne, wymagany w otrzymaniu staż pracy nie uwzględnia umowy o dzieło lub umowy zlecenie.

Niezwykle często zdarza się, że nawet nie pobiera się od nich składek emerytalnych. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące całe życie na tego typu umowach nie będą mogły ubiegać się o emeryturę. Należy jednak pamiętać, że kwota świadczenia w tym przypadku będzie naprawdę niska.

Koszt waloryzacji emerytur w 2024 roku

Działania rządu mające na celu poprawić sytuację polskich emerytów oraz rencistów w związku ze wzrastającą wciąż inflacją pochłania miliardy złotych.

W związku z podwyższeniem emerytur oraz rent, ale również podniesienie wartości innych świadczeń w 2024 roku, całkowity koszt waloryzacji szacuje się na około 44,15 miliardów złotych.

Warto jednak zauważyć, że gdyby nie waloryzacja, realna wartość świadczeń wypłacanych przez ZUS byłaby coraz niższa. Emeryci otrzymywaliby wciąż te same kwoty emerytur, natomiast życie kosztowałoby ich coraz więcej. Doprowadziłoby to do sytuacji, w której większość osób nie byłaby się w stanie utrzymać nawet na najniższym poziomie. Z tego powodu wielu emerytów decyduje się na zaciągnięcie zobowiązań, takich jak pożyczki na dowód.

Średnia emerytura w Polsce w 2024 roku

W 2024 roku ZUS opublikował dane, według których średnia emerytura w naszym kraju wynosi 3324,15  złotych.

Należy jednak pamiętać, że są to jedynie dane szacunkowe. Niewielu jest bowiem emerytów, którzy faktycznie otrzymują taką kwotę świadczenia. Skąd zatem wzięły się tak niedokładne dane? Wynikają one głównie z dużej rozbieżności między najniższymi, a najwyższymi emeryturami w Polsce. Najniższe emerytury w historii naszego kraju wynosiły nawet kilka groszy. Natomiast najwyższa obecna emerytura wynosi aż kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dodatkowo warto wiedzieć, że na wysokość emerytur ma również wpływ dane województwo. Aktualnie w Polsce najwyższe średnie emerytury otrzymują emeryci mieszkający w województwie śląskim. Wynika to głównie z tego, że są to tereny działania kopalni, a byli pracownicy zakładów górniczych otrzymują wysokie świadczenia z tego tytułu.

Jak samodzielnie możemy oszacować wysokość emerytury?

Jeżeli jesteśmy ciekawi tego, ile wyniesie nasze świadczenie emerytalne, możemy je oszacować na kilka sposobów. Pierwszą opcją jest możliwość obliczenia wysokości emerytury drogą online. W tym przypadku wystarczy jednie zalogować się poprzez swój profil zaufany na indywidualne konto na stronie ZUS. Interesanci mogą również oszacować kwotę świadczenia poprzez gotowy kalkulator, który jest dostępny m.in. na stronie ZUS.

Warto jednak pamiętać, że szacowana kwota, którą obliczymy za pomocą np. wyżej wspomnianego kalkulatora, nie jest podstawą do wnoszenia jakichkolwiek roszczeń. Są to jedynie kwoty prognozowane. Dodatkowo, z kalkulatora nie mogą skorzystać osoby, które otrzymują ,,starą” emeryturę czyli tę, która pochodzi sprzed 1949 roku.

Kolejną opcją jest złożenie osobistej wizyty w wybranej placówce ZUS oraz poproszenie o wyliczenie kwoty emerytury bezpośrednio na miejscu. Doradca emerytalny wyliczy nam, ile może wynieść nasze świadczenie na bieżący rok kalendarzowy oraz wytłumaczy, co wpływa na jego wysokość.

Ponadto, aby poznać prognozowaną wysokość emerytury, możemy również zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00. Tutaj również konsultant oszacuje nam możliwą kwotę świadczenia, która zostanie obliczona na podstawie zasad ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W jaki sposób oblicza się wysokość emerytury?

Aby policzyć dokładną kwotę świadczenia emerytalnego, dzieli się podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia.

Podstawą obliczenia nowej emerytury mogą być trzy kwoty:

  • kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • kwota środków zapisanych na naszym subkoncie w ZUS,
  • kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które są zapisane na naszym koncie w ZUS.

Średnie dalsze trwanie życia jest natomiast ustalane według tablicy, którą ogłasza pod koniec marca każdego roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Tablica średniego dalszego trwania życia informuje o szacowanej liczbie miesięcy, przez którą dany emeryt będzie pobierał świadczenie. Często jednak kwota emerytury nie jest wystarczająca, aby pokryć większe wydatki, np. opłaty związane ze zdrowiem. W tym celu powstał kredyt na leczenie, który może stanowić niemałe wsparcie.

Kiedy przejść na emeryturę?

W Polsce wiek emerytalny w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat.

Wspominaliśmy także o wybranych zawodach, które pozwalają przejść na emeryturę znacznie wcześniej. Warto jednak wiedzieć, że miesiąc, w którym odchodzimy na emeryturę również jest znaczący. Dlaczego? Dzieje się tak, przez  schemat waloryzacji. Najmniej korzystnym finansowo miesiącem na przejście na emeryturę jest czerwiec. To właśnie w tym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest uwarunkowana wyłącznie od waloryzacji rocznej.

Czy emerytom przysługuje wyłącznie emerytura?

W Polsce żyje wielu emerytów, których sytuacja finansowa ze względu na niską emeryturę nie jest zadowalająca. Niewielu z nich orientuje się, jakie finansowania im przysługują. Szczególnie nieświadome są właśnie osoby starsze, którym trudno jest nadążyć za aktualnymi przepisami mówiącymi o dodatkowych pieniądzach dla emerytów. Czy każdy emeryt może liczyć na dodatkowe pieniądze? Niestety nie jest to tak oczywista sprawa, ponieważ Interesant musi spełnić konkretne wymagania np. okazać odpowiednie zaświadczenia lekarskie, czy inne ustalone warunki.

Z jakich świadczeń mogą skorzystać emeryci?

1. Dodatek pielęgnacyjny

Obecnie wynosi on 324,39 złotych. Osoby, które ukończyły 75 lat nie muszą składać żadnych wniosków, ponieważ świadczenie jest wypłacalne odgórnie z urzędu. Inaczej wygląda sytuacja u osób, które nie są zdolne do samodzielnego życia. W tym wypadku muszą one okazać zaświadczenie o ich aktualnym stanie zdrowia.

2. Świadczenie dla emerytowanych nauczycieli

Kwota tego świadczenia wynosi 5 proc. pobieranych emerytur, rent i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Nie jest ono jednak zbyt popularne, ponieważ przysługuje jedynie wąskiej grupie osób. Należą do niej nauczyciele, którzy prowadzili potajemne nauczanie podczas II wojny światowej oraz dla tych, którzy uczyli na terenie III Rzeszy lub w Wolnym Mieście Gdańsk. Warto jednak wiedzieć, że tym osobom przysługuje również świadczenie kombatanckie. Aktualne przepisy mówią jednak, że należy wybrać jedno z dwóch możliwych świadczeń.

3. Świadczenie dla kombatantów lub ich bliskich

Kwota tego dodatku wynosi 294,39 złotych i mogą z niego skorzystać osoby, które brały udział w działaniach militarnych, lub padły ofiarą prześladowań oraz represji. Aby otrzymać tego typu świadczenie należy złożyć wniosek oraz dołączyć do niego zaświadczenie zawierające uprawnienia kombatanckie. Ponadto, osoby bliskie (wdowy, wdowcy) mogą się ubiegać o świadczenie kompensacyjne, które wynosi obecnie 44,16 złotych.

4. Świadczenie dla deportowanych i represjonowanych

Nie istnieje konkretna wartość tego świadczenia, ponieważ zależy ona od liczby miesięcy odbytej pracy przymusowej. Minimalna ilość przepracowanych miesięcy to 6, a maksymalna 20. W celu otrzymania takiego dodatku wystarczy złożyć wniosek oraz dokumenty, które potwierdzą przejście, rodzaj i okres bycia w represji.

5. Świadczenie za uszczerbek na zdrowiu i przymusową pracę

Tutaj również nie ma określonej konkretnej kwoty świadczenia, bowiem zależy ona od stopnia uszczerbku zdrowotnego. Z tego dodatku mogą skorzystać osoby posiadające status weterana poszkodowanego oraz te, które doznały uszczerbku na zdrowiu podczas działań militarnych prowadzonych za granicą. Świadczenie za przymusową pracę wynosi 239,66 złotych i mogą skorzystać z niego byli żołnierze, którzy pracowali przymusowo. Wraz z wnioskiem należy załączyć zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień.

6. 13. oraz 14. emerytura

Jest to bardzo popularne świadczenie, z którego korzysta wielu emerytów. Z 13. emerytury mogą skorzystać wszystkie osoby przebywające na emeryturze. Z 14. emerytury mogą natomiast skorzystać wyłącznie ci emeryci, których kwota świadczenia nie wynosi więcej niż 2900 złotych brutto. Dodatkowo, 14. emerytura nie jest świadczeniem wypłacanym regularnie, lecz tylko raz, ponadto w tym roku.

7. Ryczałt energetyczny

Kwota tego świadczenia wynosi 255,17 złotych i mogą z niego skorzystać emeryci posiadający status kombatanta oraz wdowy lub wdowcy po kombatantach. Warto wiedzieć, że jeśli pobieramy więcej niż jedno świadczenie z ZUS, to mamy prawo do jednego ryczałtu energetycznego. Aby otrzymać ten dodatek musimy złożyć: wniosek, decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień (ten dokument potwierdza okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy zatrudnionych przymusowo), zaświadczenie organu wojskowego (w przypadku wdów lub wdowców po żołnierzach zatrudnionych przymusowo).

Minimalna emerytura - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Emerytura jest wypłacana co miesiąc osobom, które osiągnęły wymagany wiek i opłacały składki ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego,
  • Minimalna emerytura w 2024 roku wyniesie 1777,46 zł.
  • Nowa stawka minimalnej emerytury obowiązywać będzie od 1 marca 2024 roku.
  • Emeryturę minimalną mogą otrzymać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny oraz przepracowały odpowiednią liczbę lat (okresy składkowe i nieskładkowe).

Źródła:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/swiadczenia-z-zus-wzrosly-o-kilka-procent/2773897

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Wieprzu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Wieprzu to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
07 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP z wyróżnieniem w konkursie Best in Cloud

PKO Bank Polski został uhonorowany w 11. edycji konkursu Best in Cloud, organizowanego przez portal “Computerworld”. Platforma Zaawansowanej Analityki Danych ML Ops została doceniona przez ekspertów z kluczowych firm informatycznych oraz szefów działów IT w dużych spółkach. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie tego typu w polskim sektorze bankowym, stanowiące podstawę do wdrażania nowych technologii w banku.

author
Patryk Byczek
31 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Limanowa

Potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego w Limanowej? Sprawdź nasz ranking, w którym ujęliśmy najkorzystniejsze oferty. Kwota, którą możesz maksymalnie otrzymać to nawet 300 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
01 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Banknoty z Bitwą Warszawską szybko się rozeszły

11 sierpnia NBP wyemitował nowy banknot kolekcjonerski w wyjątkowym pionowym formacie. Ze względu na to, że banknot ten jest pierwszym w Polsce dostępnym banknotem pionowym, rozszedł się bardzo szybko i dziś jest już praktycznie niedostępny w cenie zaproponowanej przez NBP. Na portalach aukcyjnych przebicie cenowe jest natomiast aż pięciokrotne.

author
Dominika Byczek
15 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ładowarki Supercharger w całej Europie?

Już w 2019 roku zostanie rozwinięta sieć szybkich ładowarek samochodowych w całej Europie. Tym samym posiadanie i użytkowanie samochodu elektrycznego stanie się coraz częstszym pomysłem. Odtąd udając się w podróż tego typu pojazdem, kierowca będzie miał możliwość podłączenia się do Superchargera i podładowanie baterii.

author
Natalia Narloch
29 grudnia 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Ponad 1 mln Klientów Santander Bank Polska założyło Profil Zaufany

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym, że od marca ubiegłego roku do teraz, liczba Klientów, którzy założyli Profil Zaufany z poziomu bankowości elektronicznej SBP wzrosła niemalże podwójnie. Na chwilę obecną ponad milion Klientów posiada dostęp do Profilu Zaufanego, podczas gdy przez wybuchem pandemii było to około 580 00 osób. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
10 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj