zadluzenia.com
zamknij

Ile wynosi średni dochód studenta w Polsce?

Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostało kilka dni. Studenci wracają do akademików i wynajmowanych mieszkań. To dla nich czas wzmożonych wydatków - muszą przeznaczyć pieniądze na opłaty rekrutacyjne, kaucję na mieszkania, nowe podręczniki czy sprzęt elektroniczny. Czy polskich studentów w ogóle na to stać? 

 

 

Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował trzecią edycję raportu Portfel Studenta, z którego dowiadujemy się, jak budżet naszych rodzimych żaków wypada na tle studentów z innych państw.

 

Student pracujący i oszczędzający


Niestety, polscy studenci mają jeden z najniższych budżetów w Europie. Wynosi on lekko ponad 1900 zł, czyli w przeliczeniu około 470 euro. Skąd żak bierze pieniądze? Ponad połowa jego środków pochodzi z zarobków. Taki odsetek plasuje naszych studentów na trzecim miejscu, zaraz za żakami z Austrii i Estonii.

 

Młodzi ludzie w Polsce, mimo, że nie zarabiają najwięcej, to starają się odkładać pieniądze. Z analiz ZBP wynika, że zarówno młodsi, jak i starsi studenci oszczędzają na swoich kontach bankowych. Ich celem są zazwyczaj podróże.

 

Po drugiej stronie zestawienia, z najlepszą sytuacją finansową są studenci ze Szwajcarii i Islandii. Ich przychody przekraczają miesięcznie 9000 zł (ponad 2000 euro). 

 

ZBP o polskich żakach - wnioski z badania:

 

  • prawie 25% studentów w Polsce studiuje zarządzanie, prawo i administrację
  • polscy studenci chętnie wybierają również kierunki inżynierskie
  • jedynie 9% rodzimych żaków decyduje się na kierunki medyczne
  • ponad połowa zna co najmniej jeden język obcy - 54%, dwa - 14%

 

Koszty życia studenta

 

Żak wbrew pozorom ma wiele wydatków. Nie każdy może liczyć na pomoc finansową od rodziców czy stypendium. Do jednych z największych obciążeń jego portfela należą opłaty za mieszkanie. Z badania wynika, że prawie 80% studentów w Polsce na ten cel przeznacza maksymalnie 1000 złotych. 

 

Zwykle żakowie decydują się na dzielenie mieszkania z dwoma osobami - 35%, a z jedną - 33%. Niektórzy mieszkają również z trzema osobami - 22% wskazań.

 

Do kolejnych obciążeń studenckiego portfela należą - niestety - zobowiązania w instytucjach finansowych. Okazuje się, że w trakcie roku przybyło 15% osób w wieku 18-24 lat, które mają problem z uregulowaniem swoich zaległości. Ich łączna kwota wzrosła już z 726 mln zł do ponad 871 mln zł.

Źródło: Związek Banków Polskich

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY