zadluzenia.com
zamknij

Komornik skazany na więzienie

Za przeprowadzenie w sposób urągający prawu egzekucji przedsiębiorcy - dwa lata i sześć miesięcy bezwzględnego więzienia. To wyrok dla byłego komornika z Działdowa, o którym zadecydował Sąd Okręgowy w Olsztynie. 

 

Sprawa dotyczyła zajęcia przez komornika kilka lat temu serwisu samochodowy razem z kilkunastoma tysiącami opon oraz felg, a także aut i części samochodowych. Wszystko zostało wycenione na kilka milionów złotych. Komornik sprzedał wówczas zajęte mienie z wolnej ręki (bez przetargu). Pomagał mu w tym biegły, który zaniżał wartość sprzętu.

 

W pierwszej instancji komornik Sebastian Sz. został skazany na 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności. Jest to pierwsza tak wysoka kara w historii dla komornika. Co więcej, Sebastian Sz. usłyszał wyrok 25 tys.zł grzywny, 5-letni zakaz wykonywania zawodu jak i obowiązek naprawienia szkody na rzecz poszkodowanego przedsiębiorcy, w wysokości około 200 tys. zł.

 

Biegły rzeczoznawca majątkowy, który współpracowała ze skazanym komornikiem “za rażące zaniżenie majątku przedsiębiorcy” został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz na 3-letni zakaz wykonywania funkcji biegłego. 

 

Komornik i rzeczoznawca złożyli apelacje, ale sąd okręgowy utrzymał wyroki w mocy.


- Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił apelacji oskarżonych i ich obrońców i co do zasady utrzymał w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Nidzicy. Zmieniono jedynie wyrok w części dotyczącej orzeczonego wobec jednego z oskarżonych - byłego biegłego sądowego - środka karnego - zamiast "zakazu wykonywania zawodu biegłego", orzekł "zakaz pełnienia funkcji biegłego" - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy SO w Olsztynie.

 

Dodał też, że wyrok jest prawomocny, a to oznacza, że komornik nie uniknie więzienia. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY