Średni wiek rejestrowanego auta wynosi 13 lat

Średni wiek rejestrowanego auta wynosi 13 lat

author
Patryk Byczek
19 grudnia 2018

Z raportu „Vehicles in use Europe 2018” przygotowanego przez firmę ACEA wynika, że średni wiek zarejestrowanego samochodu w Polsce wynosi 13 lat. Z jednej strony jest to dobra informacja, ponieważ rok temu ten sam wskaźnik wynosił 17 lat.

Z drugiej strony w Polsce wciąż jeżdżą jedne z najstarszych aut w całej Unii Europejskiej. Wśród 25 państw ujętych w raporcie zajmujemy 17 miejsce.

Samochody na polskich drogach

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA przedstawiło, że od stycznia do końca czerwca Polacy kupili ponad 273 000 nowych samochodów osobowych. Względem roku poprzedniego wynik wzrósł o 10,5%. Największy wpływ na ten wynik miały firmy, ponieważ to właśnie one kupują najczęściej auta prosto z salonu. Nie zmieniła się jednak relacja samochód nowy – samochód używany. W naszym kraju na jeden pojazd z salonu przypada aż sześć pojazdów używanych.

Rynek wtórny jest miejscem, w którym ponad 66% Polaków szuka i kupuje swój samochód – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” przeprowadzonego przez instytut Millward Brown. W okresie od stycznia do listopada bieżącego roku ponad połowa pierwszych rejestracji samochodów z drugiego obiegu dotyczyła pojazdów mających ponad 10 lat.

Coraz bardziej popularny w naszym kraju jest import samochodów używanych. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku Polacy o 7% więcej zagranicznych pojazdów, niż w roku ubiegłym. Zdaniem ekspertów do końca bieżącego roku po polskich drogach ma poruszać się ponad 1 000 000 samochodów sprowadzonych zza granicy. Z danych wynika, że jeżeli Polacy kupują samochody używane, mają one najczęściej więcej niż 10 lat.

Kondycja pojazdów

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której oferta samochodu ma się nijak do jego stanu rzeczywistego. Historia sprowadzanych pojazdów bardzo często jest niepełna i nieznana. Coraz częściej dochodzi do tego, że Polacy jeżdżą samochodami z cofniętym przebiegiem, a stan techniczny zagraża bezpieczeństwu na drodze. Ten fakt podkreślała również Najwyższa Izba Kontroli.

Jednakże polski rynek motoryzacyjny to nie tylko samochody używane. Na naszych drogach coraz częściej pojawiają się samochody nowe lub młode wiekiem. Ich całkowita historia jest znana, dlatego też nie ma mowy o oszustwach, próbach ukrycia faktów i wydarzeń związanych z samochodem. Niespotykane są także problemy z cofniętym przebiegiem, ponieważ jest on bardzo szczegółowo udokumentowany w serwisie.

Używane samochody coraz pewniejsze?

Rynek wtórny związany z samochodami osobowymi dynamicznie się zmienia. Do sprzedaży trafiają auta z flot firmowych, dzięki czemu informacje o pojazdach są pełne i przede wszystkim prawdziwe. Dodatkowymi zaletami tychże samochodów jest ich regularne serwisowanie, co wpływa na najwyższą jakość części, których używa się podczas wymian, czy ewentualnych napraw pojazdów. Bardzo ważnym aspektem jest też to, że auta z firmowych flot pochodzą z polskich salonów. Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii historii pojazdów.


Źródło:

https://infowire.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Bogatynia
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
08 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Bogatynia

Jak otrzymać wyciąg z konta w Santander Banku Polska?
Banki
author
Dominika Sobieraj
18 lutego 2022

Jak otrzymać wyciąg z konta w Santander Banku Polska?

Apple Pay w Allegro
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 lutego 2019

Apple Pay w Allegro

Polisolokaty – kolejny korzystny wyrok sądu
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
12 grudnia 2018

Polisolokaty – kolejny korzystny wyrok sądu

Kredyt hipoteczny Olsztyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt hipoteczny Olsztyn

Porównaj