Najwyższa wypłacana w Polsce emerytura wynosi ponad 20 000 zł, a jednocześnie najmniejsze świadczenie wypłacane przez ZUS seniorowi to zaledwie 4 grosze. Jak przekłada się to na średnią kwotę emerytury i czy jest ona zbliżona do emerytury minimalnej?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 16.08.2019
Udostępnij:

Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi aż 4949,42 zł brutto. Niestety emeryci nie mogą liczyć na aż tak wysokie świadczenie. Emerytury są dużo niższe niż wynagrodzenia ze stosunku pracy, dlatego też wielu emerytów w Polsce ma ciężką sytuację finansową i musi wspomagać się albo finansami pozyskiwanymi od bliskich albo na przykład pożyczkami pozabankowymi.

ŚREDNIA EMERYTURA 2019

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał już oficjalne informacje na temat średniej emerytury w 2019 roku. W „Informacji o sytuacji finansowej FUS w pierwszym półroczu 2019 r.” wskazano, że przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w pierwszej połowie 2019 roku wyniosło 2236,84 złotych.

W stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku odnotowano wzrost o 4,5%.

Poprzednie dane dotyczące średniej emerytury pochodzą z roku 2018, kiedy to w marcu ZUS obwieścił, że najczęściej wypłacane świadczenie wynosiło 1065,60 zł brutto.

Emerytury pobierało wtedy 5 mln 572 tysięcy osób. Dominująca emerytura płci męskiej wynosiła 2177,80 zł brutto, a wśród kobiet ponad dwa razy mniej, bo jedynie 1065,38 zł brutto.

Główny Ekonomista ZUS, dr Paweł Wojciechowski, wskazuje, że:

“Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w pierwszym półroczu 2019 była korzystna dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej. Świadczenia emerytalne i rentowe, które stanowią ponad 88% kosztów FUS, wzrosły aż o 15% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wzrost ten wynikał zarówno z przyczyn o charakterze systemowym, czyli przyrostu liczby świadczeniobiorców i waloryzacji, ale również przyznania wszystkim emerytom i rencistom tzw. 13tej emerytury, która jednorazowo została ujęta w tegorocznych kosztach FUS.

Tak znaczny wzrost wydatków został zrekompensowany bardzo wysokim, aż 9-cio procentowym wzrostem przychodów FUS w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Głównym źródłem tej dynamiki był wzrost liczby osób pracujących i wynagrodzeń, atym samym wyższy przypis składek.

Znoszenie się dynamicznego przyrostu kosztów i przychodów najlepiej obrazuje tzw. wydolność FUS, która mierzy poziom pokrycia wydatków wpływami składek. W pierwszym półroczu spadła ona zaledwie o 2,3 pkt. proc. do poziomu 76,3%, co i tak w okresie ostatnich 20 lat ustępuje tylko wynikom uzyskanym w ostatnich dwóch latach. Na kondycję FUS można więc patrzyć z optymizmem”.

EMERYCI DOSTANĄ WIĘCEJ

W tym roku jednak sytuacja finansowa emerytów może się poprawić. Po wielu latach w końcu w tym roku seniorzy doczekali się kwotowej waloryzacji emerytur, która może znacznie wpłynąć na podwyższenie się średniej kwoty emerytury w Polsce. Na emerytów czeka także wypłata dodatkowego 1100 zł w ramach trzynastej emerytury.

Sprawdź, kiedy będzie wypłata trzynastek dla emerytów

Dla niektórych emerytów może być to najwyższa wypłata świadczenia w ich życiu – jest bowiem całkiem spora grupa seniorów, którzy nie uzyskują pełnego świadczenia w minimalnej wysokości.

W 2013 roku było 91 000 osób, które otrzymują emeryturę niższą niż minimalna, w 2016 roku było to już 130 000 osób, a w 2018 roku – gdy kwota emerytury minimalnej wynosiła 1000 zł brutto – emerytów uzyskujących świadczenie w kwocie niższej niż ta było już 260 000.

Emerytura minimalna przysługuje bowiem tylko tym, którzy udowodnią odpowiedni czas pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat. Co jednak kluczowe – dotyczy to tylko pracy w oparciu o umowę o pracę (nie są liczone lata przepracowane na śmieciówkach).

Można się zatem spodziewać, że świadczeń w groszowych kwotach będzie z roku na rok coraz więcej. Młodzi ludzie chętnie podejmują bowiem pracę na umowy zlecenia albo umowy o dzieło, które – po pierwsze – nie wiążą ich z pracodawcą na drugi czas, a po drugie – często umożliwiają zarobienie wyższej kwoty.

NAJWYŻSZA EMERYTURA W POLSCE

Największą w Polsce emeryturę, bo w kwocie aż 20 509 zł brutto, otrzymuje emerytka z Bydgoszczy, która wykazała aż 61 przepracowanych lat. Przez całe życie uzyskiwała ona pensję w wysokości co najmniej dwukrotności średniej krajowej. Pracowała głównie na stanowiskach dyrektorskich i specjalistycznych w państwowych firmach.

Wysoką emeryturę otrzymuje także emeryt z Warszawy, który w życiu zajmował się wykładaniem na uczelni. Staż pracy uznany w jego przypadku przez ZUS wyniósł aż 47 lat i w wyniku tego jego świadczenie miesięczne wynosi ponad 14 000 zł brutto.

NAJNIŻSZA EMERYTURA W POLSCE

Emerytury w kwotach groszowych otrzymują głównie osoby, które wykazały tylko kilka lub kilkadziesiąt przepracowanych dni w całym życiu. Przykładem są chociażby:

emeryt z Wrocławia, który uzyskuje z ZUS-u 20 groszy miesięcznie, ponieważ przepracował zaledwie 3 miesiące w życiu i to na umowie-zlecenie,

emerytka z Wałbrzycha, która otrzymuje emeryturę w wysokości 28 groszy, ponieważ pracowała tylko 18 dni w życiu,

emerytka z Bydgoszczy, która uzyskuje 82 grosze miesięcznie, ponieważ składki odprowadzane miała tylko podczas pobierania stypendium na trwające 3 miesiące przeszkolenie zawodowe.

Prognozy emerytalne

Wysokość średniej emerytury w Polsce nie napawa optymizmem. Niestety w przyszłości może być jeszcze gorzej. Jak szacują eksperci, obecne pokolenie 20-latków, które dopiero rozpoczyna swoją zawodową karierę, będzie otrzymywać emeryturę maksymalnie w wysokości 38,6% swojej ostatniej pensji (przy założeniu, że będą pracować aż do osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego).

Nieco lepiej sytuacja wygląda w prognozach ZUS. Według niego, w przyszłości będziemy otrzymywali emeryturę w wysokości 40-50% naszej ostatniej pensji.


Źródło informacji i użytych w treści artykułu zrzutów ekranu:

https://www.zus.pl/documents/10182/2422424/informacja+o+sytuacji+finansowej+FUS+w+I+półroczu+2019.pdf/83c012c6-bc6b-3185-61cd-1c8842de5f1c

http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,22886747,raport-emerytalny.html

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 3.17 / 5, łącznie 6 ocen
Komentarze (3)

Anonimie. Pan Tadzio, jak musi to zatrudnia na umowę o pracę (a tak jest ostatnio w niektórych branżach), bo inaczej nie osiągnie dochodu nie mając kim pracować. Duże zaś firmy funkcjonujące w branżach “skazanych” na klienta posiadające dużą płynność finansową mają wszystko w d., bo większą ilość roboty wykonają korporacyjne szczury, które już są na etacikach (i śmieciówkach) i pomijając jakość tej pracy, duża firma zasobna firma nie będzie mieć problemów z przetrwaniem jak pan Tadzio. Pan Tadzio jest właścicielem i jak padnie, to żona nie będzie mieć nowych butów, dzieci na wakacje, a kochanka futra, a on sam może nie mieć na prąd i gaz. Zaś jak w korporacji coś idzie gorzej i nawet jak padnie (a widział to ktoś często, aby wielcy padali?), to po managerach kretynach, to spłynie, bo generalnie ich to nie dotknie, bo znów gdzie indziej będą ciąć koszty:).

jacek Stefaniszyn, 8 września 2019 o 11:34

nadal nie wiem jaka jest średnia netto – od-do.

Ciekawe zdanie z tekstu “młodzi ludzie wolą pracować na umowy zlecenia/o dzieło”. Należy zmienić na “nie mają żadnego wyboru”, bo albo przeżyjesz na śmieciówce albo cię zwolnią i znajdą takiego który podejmie pracę bez żadnych pytań, nawet bez umowy. Kiedyś w dużej firmie doszłam do ostatniego etapu trudnego procesu rekrutacji i kiedy zostało nas 3 kandydatów na to stanowisko, rekrutujący dyrektor zapytał wprost: czy jeżeli zaproponujemy pani tę pracę to czy zgodzi się pani na pracę na umowę zlecenia. Kiedy odpowiedziałam że nie, od razu mi podziękowali i życzyli sukcesów w dalszej karierze zawodowej oraz oczywiście “miłego dnia”. I nie była to firma krzak w pana Tadzia w warsztacie tylko duża brytyjska firma a rozmowa dotyczyła stanowiska specjalisty w HR. Już wolę nie myśleć jak w takim wypadku zatrudnia p. Tadzio. Pewnie na czarno.