Jaki jest stan usług płatniczych w Polsce?

Jaki jest stan usług płatniczych w Polsce?

author
Halszka Gronek
18 października 2019

We wtorek 15 października w kompleksie Warsaw Spire odbyło się tegoroczne Forum Usług Płatniczych. Tematów do poruszenia było wiele, wszak wydarzenie poprzedzone zostało pełną implementacją unijnej dyrektywy PSD2, która na dobre zmieniła oblicze polskiego rynku bankowości, otwierając go na zewnętrznych dostawców usług.

W październiku bieżącego roku doszło do pełnej implementacji unijnej dyrektywy PSD2, która otworzyła sektor bankowy na usługi dostarczane przez zewnętrzne podmioty. Wobec nadchodzących zmian instytucje polskiego rynku finansowego opracowały standard rynkowy PolishAPI, którego rolą jest określenie zasad komunikacji banków z innymi instytucjami płatniczymi. Otwarta bankowość w Polsce na skutek wdrożenia postanowień dyrektywy PSD2 to czas aktywnego nawiązywania partnerstw na rynku finansowym. 

O osiągnięciach polskiej bankowości i perspektywach rozwojowych sektora na najbliższe lata funkcjonowania debatowano podczas tegorocznej edycji Forum Usług Płatniczych. Podczas wydarzenia poruszono także kwestie bezpieczeństwa, bodaj najważniejszego fundamentu usług finansowych, oraz problemów związanych ze zjawiskami mobile-first, mobile-only czy challenger banków. Co jeszcze mogliśmy usłyszeć na Forum Usług Płatniczych?

Otwierający debatę wiceprezes Związku Banków Polskich, Włodzimierz Kiciński, omówił stan usług płatniczych dostępnych na polskim rynku. Jak wynika z danych przytoczonych przez eksperta, aktualna oferta usług jest uznawana za zadowalającą przez blisko 3/4 konsumentów. Mimo tak pozytywnego wyniku konieczne jest patrzenie w przyszłość i dążenie do poprawy zadowolenia klientów. A to nie obejdzie się bez wspierania mobilności i wykorzystania potencjału drzemiącego w najpopularniejszych urządzeniach naszej współczesności – smartphone’ów.

Polska ma się czym pochwalić

Podczas tegorocznego Forum Usług Płatniczych dyrektor Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych w UKNF, Emil Radziszewski, potwierdził, iż choć gotówka wciąż jest wypierana z obrotu płatniczego, to w najbliższych latach z pewnością nie ulegnie ona całkowitej eliminacji. Nie należy traktować jednak tego jako złego omenu. Polski rynek płatności i tak ma wiele kwestii, którymi może się pochwalić. Przykład?

W komunikacie prasowym Związku Banków Polskich czytamy, że polski rynek wyróżnia się na tle innych krajów Unii Europejskiej zaawansowaniem technologicznym. Krajowa Izba Rozliczeniowa zarządza aż trzema sesjami ELIXIR dziennie, co pozwala transferować środki miedzy bankami nawet w kilka godzin. Poza tym opracowano i wprowadzono dumny standard PolishAPI, który umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa po otwarciu bankowości na prywatnych dostawców usług.

Eksperci Narodowego Banku Polskiego także pozytywnie oceniają stan krajowego rynku usług płatniczych. Zdaniem instytucji nie ma zagrożeń bezpieczeństwa dla polskich konsumentów i całego rynku. Poziom stabilności zabezpieczeń jest tak duży, że prezes centralnego banku polskiego wydał zgodę na zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podania kodu PIN. Jego decyzja świadczy o dużym zaufaniu wobec rynku i wierze w bezpieczeństwo klientów.

Co z gotówką w przyszłym świecie płatności?

Podczas Forum Usług Płatniczych dr Agnieszka Huterska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przedstawiła raport pt. „Lokalne uwarunkowania akceptacji i stosowania płatności bezgotówkowych w Polsce”. Przemówienie dotyczyło zauważalnej poprawy w zakresie dostępności do płatności bezgotówkowych i zmniejszenia się luki akceptacji w stosunku do minionego roku. Ekspertka zaznaczyła, iż oczywiście w dalszym ciągu na polskiej mapie płatności są tzw. białe plamy (miejsca, w których nie można skorzystać z płatności bezgotówkowych), ale jest ich mniej.

Temat transakcji bez gotówki poruszony został ponownie w panelu dyskusyjnym moderowanym przez Bartłomieja Godusławskiego z „Dziennika Gazeta Prawna”. Jak zauważył jeden z rozmówców – Paweł Widawski, wiceprezes zarządu w Fundacji Polska Bezgotówkowa – w przyszłości komponent gotówkowy najpewniej będzie nadal istniał. Z kolei świat płatności bezgotówkowych powinien dążyć w kierunku świata bez płatności – tak, abyśmy my, jako konsumenci, mogli nie myśleć o płatnościach.

Pod sam koniec wydarzenia temat debaty zboczył na kwestie bezpieczeństwa. Aleksander Naganowski dyrektor ds. rozwoju rozwiązań cyfrowych Mastercard, przekonywał słuchaczy o tym, że bezpiecznie niekoniecznie musi oznaczać niewygodnie. Ekspert potwierdził, że tradycyjne zapamiętywanie złożonych haseł i kodów PIN może być dla dzisiejszych użytkowników kłopotliwe. Zauważył jednak, iż wartym rozważenia zastosowaniem jest biometrii behawioralnej.


Źródła:
https://www.zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Uslugi-platnicze-po-wdrozeniu-PSD2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Raiffeisen Bank International pozwany przez Rzecznika Finansowego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2020

Raiffeisen Bank International pozwany przez Rzecznika Finansowego

PKO BP w Kozienicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
04 sierpnia 2019

PKO BP w Kozienicach

Santander Bank Polska w Kluczborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 maja 2019

Santander Bank Polska w Kluczborku

Poczta Polska: wąż boa w kieleckiej sortowni
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 czerwca 2020

Poczta Polska: wąż boa w kieleckiej sortowni

Sukces białej listy podatników VAT
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 listopada 2019

Sukces białej listy podatników VAT

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?
Blog
author
Dominika Sobieraj
28 lutego 2018

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?

Porównaj