Strata finansowa w Idea Banku

Strata finansowa w Idea Banku

author
Halszka Gronek
03 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W samym 2018 roku Idea Bank odnotował blisko 1,9 miliarda złotych straty netto. W wyniku opublikowania raportu rocznego dotyczącego kondycji finansowej banku, akcje instytucji spadły o około 18%. Nie wróży to dobrze przyszłości Idea Banku.

W ostatnim dniu kalendarzowym kwietnia Idea Bank opublikował raport dotyczący kondycji finansowej w ostatnim roku. Już we wcześniejszych doniesieniach mówiono o coraz gorszej kondycji instytucji. Jednak najnowszy raport zszokował wszystkich – strata finansowa netto sięgnęła blisko 1,9 miliarda złotych. 

Jak podają władze Idea Banku, tak ogromny deficyt spowodowany był przede wszystkim drastyczną podwyżką kosztów odsetkowych. Już w marcu bieżącego roku zarząd banku skierował do Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zawiadomienia o wystąpieniu niebezpieczeństwa naruszenia łącznego współczynnika kapitałowego.

W oficjalnym liście do akcjonariuszy prezes Idea Banku, Jerzy Pruski, napisał:

"

Rok 2018 był dla Idea Banku rokiem trudnym, pełnym wyzwań, prób i zmian. Rok ten bank kończy istotną stratą, będącą efektem rozliczenia z przeszłością, ale co ważne bogatszy o doświadczenia, które pozwolą w przyszłości na budowę organizacji stabilnej i bezpiecznej.


Sprawdź tegoroczny ranking banków w Polsce.

Skąd tak duża strata?

Ogromna strata finansowa w Idea Banku nie była spowodowana jednym konkretnym wydarzeniem. Na utratę płynności wpłynęło wiele różnych składowych, w tym między innymi istotny wzrost kosztów odsetkowych. Jak czytamy w raporcie, całoroczny wynik z tytułu odsetek spadł do 542,7 mln zł wobec 755,4 mln zł odnotowanych w 2017 roku. 

Oprócz wzrostu kosztów odsetkowych, problemem okazały się przychody banku. Zysk z tytułu opłat i prowizji był ujemny i wyniósł -221,9 mln zł. Same przychody z opłat i prowizji spadł na przełomie 2018 roku z 504,5 mln zł do 311,4 mln zł. Sam prezes Idea Banku przyznał, że realizowany przed 2018 rokiem model biznesowy instytucji nastawiony na dynamiczny wzrost okazał się porażką.

Jak wskazują eksperci, strata Idea Banku była także następstwem udziału instytucji w procesie dystrybucji obligacji GetBack SA. Wybuch najnowszej afery rynkowej spowodował nadszarpnięcie zaufania konsumenckiego, a w konsekwencji – spadek zainteresowania klientów usługami Grupy. Jak czytamy w liście prezesa banku do akcjonariuszy:

"

Doświadczenia pokazały, że model ten oraz błędy popełnione w zarządzaniu ryzykiem doprowadziły do szeregu konsekwencji, z którymi obecnie przyszło się mierzyć organizacji.

Jaka jest przyszłość banku?

Jak wynika z zapowiedzi prezesa Jerzego Pruskiego, w roku 2019 Idea Bank zamierza skupić się na budowie zaufania klientów do organizacji. Co istotne, podmiot jest w trakcie poszukiwań nowego inwestora. Gdyby proces pozyskiwania inwestora się przeciągnął, przeprowadzona zostanie skokowa redukcja RWA, a banku skoncentruje się na obsłudze rynku wierzytelności leasingowych.

Poza podjęciem próby opracowania nowego modelu biznesowego, a przede wszystkim pozyskania inwestora, Idea banku rozpocznie przygotowania do ewentualnego połączenia z Getin Noble Bankiem. Inny wariant zakłada zmniejszenie skali działania instutucji i stworzenie tak zwanego banku specjalistycznego. Scenariuszem alternatywnym jest również sprzedaż około połowy aktywów.

Prezes banku oznajmił:

"

Wyciągając wnioski z dotychczasowych doświadczeń, zrezygnowaliśmy z dystrybucji szeregu bardziej skomplikowanych produktów, koncentrując się na prostszych, niosących mniejsze ryzyko instrumentach. Zmieniono procedury i zasady kontroli wewnętrznej. Znacznie większy nacisk położono na aspekty etyczne i odpowiednie szkolenie pracowników. Rozpoznane błędy i zdefiniowane straty mają na celu przygotowanie pola dla dalszej budowy nowego modelu biznesowego.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas jako trzeci najlepszy „Bank dla Kowalskiego”

Jak poinformował w swoim najnowszym komunikacie BNP Paribas, spółka otrzymała trzecie miejsce w kategorii najlepszy „Bank dla Kowalskiego” w rankingu Przyjazny Bank tygodnika Newsweek. Osiągnięte przez BNP Paribas podium jest dla spółki oznaką wynagrodzenia od klientów za całą ciężką pracę wkładaną każdego dnia w podnoszenie jakość usług dla swoich klientów.

author
Alicja Hirsekorn
28 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Okrągły jubileusz PKO Poznań Maraton

W swoim najnowszym komunikacie PKO Bank Polski ogłosił 20. PKO Poznań Maraton. Tym samym coroczna impreza sportowa obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz. Już 20 października uczestnicy będą mieli ponownie okazję zmierzyć się ze swoimi słabościami w niezwykle szczytnym celu. Tym razem w ramach akcji „biegnę dla…” można będzie pomóc Fabianowi i Frankowi.

author
Alicja Hirsekorn
16 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Najlepsze banki – Złoty Bankier 2017

Złoty Bankier to największy ranking oceniający usługi i produkty bankowe w Polsce. Tytuł Złotego Banku oraz 8 innych statuetek wręczyły redakcje serwisu Bankier.pl i Pulsu Biznesu.

author
Aneta Jankowska
02 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Credit Agricole w Gorzowie Wielkopolskim

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku zlokalizowane są w Gorzowie Wielkopolskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
15 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sprawa pani Danuty z Sochaczewa

W ostatnich dniach pani Danuta Z Sochaczewa stała się mimowolną bohaterką mediów. Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa Ryszard Moryc, zajął 2 rachunki bankowe (na których pani Danuta trzymała oszczędności swojego życia) na podstawie wniosku wierzyciela i dołączonego tytułu wykonawczego. Pani Danuta, nie będąc dłużnikiem, w kwietniu 2012 roku straciła ponad 28 tysięcy złotych tylko dlatego, że posiada te same dane osobowe (imię i nazwisko) co rzeczywisty dłużnik. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż wskutek egzekucji pani Danuta nie mogła skuteczne kontynuować rehabilitacji.

author
Patryk Byczek
27 stycznia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przelewy P2P na numer telefonu – jak to działa?

Dzięki przelewom na telefon przesyłanie pieniędzy wśród znajomych nigdy nie było tak proste i bezpieczne. To wszystko dzięki rozwiązaniu wdrożonemu przez Polski Standard Płatności w usłudze BLIK.

author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.
Porównaj