Teleopieka24 – zarzuty dla firmy

Teleopieka24 – zarzuty dla firmy

author
Dominika Sobieraj
05 lipca 2019

Firma Teleopieka24 oferowała wiele usług z zakresu pomocy w czynnościach dnia codziennego. Oferta była kierowana przede wszystkim do seniorów. Zachodzi podejrzenie, że twórcy firmy założyli ją po to, by wyłudzić pieniądze. Sprawę bada już prokuratura.

Drugiego kwietnia 2019 roku do tymczasowego aresztu skierowano troje podejrzanych o udział w grupie przestępczej organizującej działalność firmy Teleopieka24. Śledztwo w sprawie toczy się już od października 2017 roku.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zarzuca podejrzanym również masowe oszustwo na szkodę ponad 1700 osób.

Właściciele Teleopieki24 zatrzymani

Zatrzymanych zostało trzech współwłaścicieli spółki TeleOpieka24 Sp. z o.o. Została ona powołana przez Pawła K., a jego współwłaścicielami zostali Maciej P. oraz Anna H. Spółkę założono w lutym 2016 roku. Tomasz Człuchowski, rzecznik jeleniogórskiej prokuratury, wskazuje, że spółka zarejestrowana była w Warszawie, ale faktycznie siedzibę miała we Wrocławiu.

"

Jak ustalono, całość działalności spółki związana była z zawieraniem umów, które są przedmiotem śledztwa

– wskazał Tomasz Człuchowski.

Oszukani zostali głównie seniorzy?

Z ustaleń prokuratury wynika, że produkty, na których dokonano wyłudzenia, były kierowane przede wszystkim do osób starszych. Jak powszechnie wiadomo, ta grupa społeczna jest dość łatwym celem dla oszustów, ponieważ częste w tym wieku problemy ze wzrokiem i ze słuchem, a także duży poziom naiwności i wiary w poczciwość drugiego człowieka sprawiają, że seniorzy wierzą oszustom na słowo i często nawet nie czytają umów, które podpisują.

Firma Teleopieka24 oferowała seniorom między innymi:

  1. załatwianie remontu domu/mieszkania,
  2. pośrednictwo w uzyskaniu dostępu do usług medycznych.

Zgodnie z doniesieniami prokuratury – podpisywane umowy okazywały się jednak w rzeczywistości umowami zobowiązującymi nie do płatności za jednorazową usługę, a do uiszczania kwoty nawet kilkuset złotych miesięcznie przez okres kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miesięcy. Wypowiedzenie umowy wiązało się natomiast z kosztem rzędu aż 9 000 zł, na co większość seniorów nie mogła sobie pozwolić.

Ustalenia prokuratury wskazują, że firma Teleopieka24 zawarła co najmniej 1762 tego typu umów z seniorami i oszukała ich na kwotę ponad 12 milionów złotych.

Na celowniku przestępców także przedsiębiorcy

Drugą grupą docelową przestępców według prokuratury mieli być przedsiębiorcy, którym podsuwano umowy rzekomo dotyczące usługi reklamowe. W praktyce umowa również okazywała się być długoterminowa i opiewała na niebotycznie wysokie kwoty.

Metody oszustów

Prokuratura wskazuje, że oszuści mieli doskonale wypracowany mechanizm przestępstwa, ponieważ podobnych czynności dopuszczali się już w przeszłości.

Jeżeli osoby oszukane chciały skontaktować się z firmą w celu anulowania podpisanej umowy, słyszały jedynie, że “trzeba czytać, co się podpisuje”. Jedynym sposobem na rozwiązanie umowy było zapłacenie ogromnej kary finansowej.

Oszustwo “na kuriera”

Wobec przedsiębiorców firma Teleopieka24 miała stosować metodę oszustwa “na kuriera”. Przedstawiciel firmy dzwonił do danego przedsiębiorstwa z pytaniem, czy może przesłać ofertę handlową poprzez kuriera. Po uzyskaniu zgody podstawiony kurier miał udać się do firmy z gotową umową, która była przez odbiorcę podpisywana jako rzekome “pokwitowanie odbioru przesyłki”.

Ten sposób miał pozwolić oszustom na wykorzystanie nieuwagi przedsiębiorców, którzy – będąc w trakcie codziennych obowiązków – “zbywają” kuriera podpisem jak najszybciej i często nie czytają tego, co podpisują.

Oszustwo “na studenta”

Drugim sposobem na oszustwo była metoda “na studenta” przeprowadzającego ankietę na studia. Umowę podsuwano w momencie proszenia o podpisanie potwierdzenia udziału w ankiecie. Dokument miał być rzekomo wymagany przez uczelnię, a naprawdę był umową o długoterminowe usługi.

Oszustwo “na Unię Europejską”

Niestandardowym pomysłem oszustów było także zgodnie z ustaleniami prokuratury wyłudzanie podpisów pod umowami poprzez metodę “na Unię Europejską”. Instytucji tej, a szczególnie jej dofinansowaniom, bardzo ufają seniorzy. Podpisywali oni umowę o usługi firmy Teleopieka24 za złotówkę w przekonaniu, że resztę dopłaci Unia Europejska. W rzeczywistości zobowiązywali się do poniesienia kosztu całości usług samodzielnie.


Podejrzani nie przyznają się do winy i twierdzą, że wszystkie działania firmy Teleopieka24 były zgodne z prawem.

Jeżeli jednak przypuszczenia prokuratury się potwierdzą, osoby oskarżone o działalność w grupie przestępczej mogą zostać skazane nawet na 15 lat więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy cały czas palą śmieci
Blog
author
Aneta Jankowska
15 listopada 2018

Polacy cały czas palą śmieci

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
02 czerwca 2021

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021

Provident w Zawierciu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 marca 2019

Provident w Zawierciu

SKOK Chmielewskiego Radom
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Radom

Ile średnio kosztuje szkolna wyprawka?
Ile kosztuje
author
Aneta Jankowska
13 września 2018

Ile średnio kosztuje szkolna wyprawka?

Ponad połowa rodziców uważa swoje dzieci za dojrzałe finansowo
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 września 2019

Ponad połowa rodziców uważa swoje dzieci za dojrzałe finansowo

Porównaj