Od ilu lat można mieć konto w banku?

Od ilu lat można mieć konto w banku?

autor wpisu
Julia Wierciło
13 września 2023

Wielu rodziców coraz częściej podejmuje decyzję o założeniu konta bankowego swojemu dziecku. Takie działanie jest podyktowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim może chronić przed zagubieniem pieniędzy lub ich kradzieżą. Opiekun zyskuje także kontrolę nad wydatkami dziecka. Sprawdźmy od jakiego wieku możemy założyć konto bankowe, a także jakie banki oferują takie rozwiązanie.

Spis treści:

 1. Od ilu lat można mieć konto w banku?
 2. Konto dla dziecka poniżej 13 lat
 3. Karta płatnicza i przelewy - od jakiego wieku można korzystać? 
 4. Założenie konta dla osoby nieletniej - jak to zrobić?
 5. Konto dla osoby nieletniej - banki
Zwiń spis treści

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Posiadanie konta w banku nie jest przywilejem, z którego skorzystać mogą tylko i wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia. Prawo bankowe stanowi, że każda osoba pomimo swojego wieku może założyć konto. Różnica polega na tym, że do otwarcia konta dla osoby niepełnoletniej konieczna będzie zgoda prawnego opiekuna. Sprawdźmy, z których opcji oferowanych przez bank możemy korzystać w zależności od naszego wieku.

Prowadzenie rachunku bankowego dla:

 • dzieci, które ukończyły 13 lat – mają one ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mimo posiadania konta i przypisanej do niego karty płatniczej, to opiekun prawny ustala limity transakcji oraz ma wgląd do rachunku,
 • dzieci poniżej 13 lat – są to konta połączone z rachunkiem opiekuna. Najczęściej jest to rodzic, który sprawuje pełną opiekę nad środkami znajdującymi się na koncie dziecka. Nie może ono samodzielnie posługiwać się kartą płatniczą.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat

Wiele banków oferuje usługę otwarcia konta bankowego dla osoby, która nie ukończyła 13 roku życia. Niestety, są one mocno ograniczone pod względem opcji dodatkowych. Konta tego typu są połączone z kontem prawnego opiekuna. Oznacza to, że rodzic ma wgląd w wysokość znajdujących się na koncie środków oraz może monitorować wszystkie operacje, które realizuje dziecko. Konto od młodego wieku ma pewne ograniczenia, w tym brak możliwości zaciągania zobowiązań finansowych np. kredytu online. Rozwiązanie jest korzystne pod wieloma względami. Sprawdźmy jakie zalety ma założenie rachunku bankowego dla naszego dziecka.

Zalety konta dla dziecka:

 • monitorowanie operacji i bieżącego stanu konta,
 • kontrola środków znajdujących się na koncie,
 • edukacja finansowa dziecka,
 • nauka zarządzania pieniędzmi,
 • brak możliwości kradzieży lub zgubienia gotówki,
 • wygoda.

Karta płatnicza i przelewy - od jakiego wieku można korzystać? 

Zakładając naszemu dziecku konto bankowe, często pojawia się pytanie o to, w jakim wieku możne ono otrzymać kartę płatniczą. W Polskim systemie bankowym istnieje możliwość posiadania karty nawet przez osobę niepełnoletnią. Dziecko może również korzystać z pewnych usług oferowanych przez bank, takich jak realizowanie przelewów.

Proces zawarcia umowy bankowej zawsze wymaga udziału opiekuna prawnego w przypadku osób nieletnich. Mimo tego, po osiągnięciu 13 roku życia, młoda osoba zyskuje pewną niezależność w dziedzinie czynności prawnych i może samodzielnie korzystać z karty płatniczej czy zlecać przelewy.

Warto również rozważyć ustanowienie limitów dla dziecka, zarówno dziennego, jak i limitu na pojedynczą transakcję. Dodatkowo, ważne jest, aby wyjaśnić zasady zarządzania finansami. Dzięki temu młoda osoba będzie mogła odpowiedzialnie gospodarować swoimi środkami. To cenne doświadczenie, które pomoże kształtować dobre nawyki finansowe na przyszłość.

Założenie konta dla osoby nieletniej - jak to zrobić?

Otwarcie konta bankowego dla osoby nieletniej może odbyć się:

 • w placówce banku,
 • online.

Wybór między tymi dwiema opcjami zależy od naszych preferencji i potrzeb. Każda z tych metod ma swoje zalety. Jeśli decydujemy się na wizytę w oddziale banku, to będziemy musieli udać się tam osobiście. Jednak warto zaznaczyć, że proces otwierania konta w banku jest stosunkowo szybki, a dostęp do rachunku możemy uzyskać niemal natychmiastowo.

Opcja internetowa umożliwia założenie konta bez konieczności odwiedzania banku. Wystarczy wypełnić formularz online. Po tym kroku będzie trzeba poczekać na kuriera, który dostarczy nam umowę w formie papierowej. Po jej podpisaniu kurier zabierze przesyłkę i zwróci ją do banku. Następnie będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Proces weryfikacji dokumentów oraz uruchomienia konta może potrwać kilka dni. Jednak po zakończeniu procedury, otrzymamy dostęp do konta bankowego oraz naszej karty płatniczej.

Konto dla osoby nieletniej - banki

Na rynku znajduje się obecnie spora liczba banków, które posiadają w swojej ofercie konta dla dzieci i osób niepełnoletnich. Przed podjęciem decyzji o otwarciu konta dla swojego dziecka, warto zrobić małe rozeznanie i zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi w poszczególnych instytucjach finansowych. Banki prezentują swoją ofertę w sposób przejrzysty i zazwyczaj jasno określają, od jakiego wieku można otworzyć konto dla dziecka. Poniżej znajduje się kilka banków, które oferują otwarcie konta dla najmłodszych.

Banki oferujące konta dla dzieci:

 • mBank – konto do 13 roku życia, bez dolnej granicy wieku,
 • BNP Paribas – konto od 7 do 13 lat,
 • ING Bank Śląski – założenie bez granicy wiekowej. Z konta dziecko może korzystać dopiero po 13 roku życia,
 • Santander Bank – od 7 do 13 lat,
 • Bank Millennium – od 0 do 13 lat. Po ukończeniu 7 roku życia możemy wnioskować o otrzymanie karty płatniczej.

Banki oferujące konta od 13 roku życia:

 • Santander Bank – od 13 do 17 lat,
 • ING Bank Śląski – od 13 do 26 lat,
 • Pekao SA – od 13 do 26 lat,
 • PKO BP – od 13 do 18 lat.

Pamiętajmy, że wybór banku powinien być dostosowany do potrzeb i celów. Otwarcie konta może pomóc w nauce zarządzania pieniędzmi. Nałożone na konto pewne ograniczenia także mogą okazać się korzystne. Dzięki nim mamy pewność, że nasze dziecko nie zaciągnie zobowiązań finansowych, takich jak np. pożyczki na raty. Różnorodność ofert na rynku, z pewnością zapewni rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Wolbromiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 września 2019

PKO BP w Wolbromiu

Kredyt gotówkowy Przeworsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Przeworsk

Większa pożyczka w SuperGrosz
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
19 stycznia 2017

Większa pożyczka w SuperGrosz

Oddział PKO BP na Słowacji zacznie działać w styczniu 2020
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 grudnia 2019

Oddział PKO BP na Słowacji zacznie działać w styczniu 2020

Porównaj