Terminowa spłata kredytu – warto o nią dbać

Terminowa spłata kredytu – warto o nią dbać

author
Patryk Byczek
27 marca 2023

Mnóstwo osób każdego dnia podejmuje decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu. Zarówno na rynku bankowym, jak i rynku pozabankowym znaleźć można bardzo dużo ofert finansowania, lecz nie każdy produkt będzie dostępny dla każdego Klienta. Sprawdź, czy terminowa spłata pożyczki lub kredytu ma wpływ na przyznawanie tego typu produktów.

Warto pamiętać o terminowej spłacie zobowiązania

Należy wiedzieć, że banki i firmy pożyczkowe sprawdzają nie tylko zdolność kredytową swoich potencjalnych Klientów, ale również ich historię kredytową. W związku z tym, że coraz więcej produktów finansowych jest dostępnych przez Internet, kredyty online czy pożyczki online coraz mocniej zyskują na popularności. Procedura jest niemalże taka sama jak przy kredycie, który można wziąć w banku, ale różnica właśnie tkwi w tym, że biorąc kredyt lub pożyczkę przez Internet nie musimy pojawiać się w placówce bankowej. 

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:

Kredyty gotówkowe – pieniądze w 15 minut

Kredyty konsolidacyjne – zmień wiele rat w jedną

Po pandemii, w której odnotowano wyraźny spadek przyznawania kredytu, zobowiązania finansowe znowu są w zasięgu ręki wielu osób, które potrzebują dodatkowych pieniędzy. Wystarczy spełniać (tak naprawdę) proste wymagania ze strony banków czy firm pożyczkowych, aby otrzymać finansowanie.

Co jest potrzebne do uzyskania finansowania?

Nie chodzi tutaj o warunki wiekowe czy zatrudnieniowe. Banki i firmy pożyczkowe bez problemu przyznają dodatkowe pieniądze osobie, która wykazuje zdolność kredytową oraz posiada czystą i pozytywną historię kredytową. Pamietajmy, że na historię kredytową wpływa każda jedna pożyczka i kredyt, a raczej terminowa spłata rat podjętych zobowiązań. 

Jeżeli interesują Cię dostępne na rynku oferty kredytów gotówkowych, sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.

Czy opłaca się spłacać kredyt w terminie?

Mówi się, że łatwo jest wziąć kredyt, a trudniej jest go spłacać. Takie stwierdzenie sprawdza się niestety wśród Klientów banków i firm pożyczkowych. Należy pamietać, że biorąc pożyczkę lub kredyt własnym podpisem świadczymy, że zobowiązanie będziemy spłacać w terminie. W umowie zawarta jest przecież kwota raty oraz termin jej spłaty. Podpisując umowę zgadzamy się na warunki przedstawione przez daną instytucję czy firmę finansową i do takich zapisów powinniśmy się szczególnie stosować. W przeciwnym wypadku mogą nas czekać bardzo nieprzyjemne konsekwencje. 

Najważniejsze jest to, że spłacanie zobowiązania finansowego w terminie sprawi, że nie trafimy do jakiegokolwiek rejestru dłużników, np.:

  • Biura Informacji Kredytowej, 
  • Krajowego Rejestru Długów,
  • ERIF.

Każda osoba posiadająca taki (negatywny) wpis trafia do grona Klientów z negatywną historią kredytową. Dla każdego Klienta jest to bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ może wpłynąć na nieprzyznanie kolejnej pożyczki lub kredytu w przyszłości. Wszystko dlatego, że w przypadku kolejnego wnioskowania zostanie sprawdzona nasza historia kredytowa i negatywny wpis będzie sygnałem dla danej instytucji, że jesteśmy Klientem, który nie zawsze dotrzymuje warunków umowy. W związku z tym, w przypadku takiego Klienta dany pożyczkodawca raczej na pewno odrzuci wniosek o finansowanie. Warto zatem spłacać swoje wszystkie zobowiązania w terminie. Sprawdź, jak przebiega czyszczenie BIK.

Liczy się wyłącznie historia i zdolność kredytowa?

Dbając o własną historię kredytową, budując ją w oparciu o same pozytywne wpisy, zwiększamy swoją szansę na otrzymanie jakiegokolwiek produktu finansowego. Jednakże, banki i firmy pożyczkowe badają również zdolność kredytową potencjalnego Klienta. Zdolność kredytową ocenia się w oparciu o wysokość miesięcznych dochodów a także pochodzenie tych dochodów. Banki i firmy pożyczkowe na podstawie tych danych określają, czy Klient będzie w stanie spłacić całe zobowiązanie w terminie.

Im wyższa zdolność kredytowa danego Klienta, tym wyższa będzie również maksymalna kwota zobowiązania, na które będzie mógł sobie pozwolić. Mówiąc w skrócie: im bardziej wiarygodni jesteśmy jako Klienci, tym lepsze mogą być warunki umowy.

Wnioskując o kredyt lub pożyczkę należy wskazać źródło dochodu. Instytucje finansowe zwracają uwagę na to, jaki rodzaj zatrudnienia posiada dany Klient. Oczywiście najkorzystniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, szczególnie na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że wszystkie inne umowy wpłyną na to, że nasz wniosek zostanie odrzucony. Otrzymanie finansowania może być nieco trudniejsze, ale nadal będzie dostępne i możliwe do uzyskania.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja powołana do życia przez banki oraz Związek Banków Polskich. Najważniejszym zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest zbieranie i przechowywanie informacji finansowych o osobach posiadających kredyty oraz pożyczki. Dzięki takim informacjom pożyczkodawcy i kredytodawcy mogą zminimalizować ryzyko wejścia we współpracę z Klientem, który może mieć w przyszłości problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań.

W raporcie BIK dotyczącym dowolnego Klienta widnieją wszystkie informacje o posiadanych przez niego zobowiązaniach finansowych. Zawarte są tam informacje dotyczące:

  • rodzaju umowy, 
  • okresu trwania umowy
  • terminowości spłaty
  • sposobu oddawania pieniędzy.

Dla firm finansowych są to najważniejsze informacje o Klientach, dlatego też banki i firmy pożyczkowe sięgają do nich za każdym razem, kiedy mają udzielić komukolwiek finansowania. Dane w Biurze Informacji Kredytowej są aktualizowane co tydzień, dzięki czemu wiarygodność tego źródła informacji jest potwierdzana na bieżąco.

Czy można usunąć dane z BIK?

Wielu Klientów, którzy posiadają negatywne wpisy w BIK zastanawia się, czy jest możliwe, aby usunąć z raportu negatywne dane na swój temat. W teorii można usunąć złe informacje na swój temat, lecz aby doszło to do skutku, muszą wystąpić konkretne sytuacje. Dane z BIK można usunąć, gdy są:

  • widoczne mimo upłynięcia czasu, po którym powinny zostać usunięte,
  • błędne lub przedawnione,
  • wycofamy zgodę na przetwarzanie danych o terminowej regulacji długu.

Pożyczki bez BIK - oferta alternatywna

Klienci, którzy posiadają negatywą historię kredytową widoczną w Biurze Informacji Kredytowej mogą mieć bardzo duży problem z podjęciem zobowiązania finansowego w bankach. W związku z tym, że dodatkowa gotówka czasami jest bardzo potrzebna, można zdecydować się na skorzystanie z pożyczki bez BIK.

Na polskim rynku pozabankowym działają firmy pożyczkowe, które udzielają Klientom finansowania bez ich uprzedniej weryfikacji w bazach dłużników. Niektóre firmy rzeczywiście rezygnują ze sprawdzania swoich potencjalnych Klientów.

Można powiedzieć że istnieją dwa rodzaje pożyczek pozabankowych: chwilówki i pożyczki na raty. Różnią się one przede wszystkim okresem spłaty. Okres spłaty chwilówek to najczęściej 30-61 dni, natomiast pożyczki ratalne można spłacać nawet kilkadziesiąt miesięcy. Kolejną różnicą jest maksymalna kwota pożyczki. W przypadku chwilówek będą to kwoty o wiele niższe, aniżeli w przypadku pożyczek na raty.

Osoby zadłużone posiadające negatywne wpisy w BIK mogą również skorzystać z pożyczek dla zadłużonych. Wybierając wśród ofert zwracajmy uwagę na parametry pożyczek, np. RRSO, prowizje czy odsetki. Pamiętajmy, że każdy kolejna pożyczka to obciążenie budżetu, na które musimy być gotowi. Warto zatem zawsze przemyśleć, czy warto brać nową pożyczkę lub kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Tczewie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Tczewie

Co to jest polecenie zapłaty?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
14 grudnia 2022

Co to jest polecenie zapłaty?

500 Plus ratuje polską gospodarkę?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 lipca 2019

500 Plus ratuje polską gospodarkę?

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2020

Ponad milion transakcji w aplikacji goodie w I połowie 2020 roku

Blisko 2,2 mld zł w PKO TFI w okresie styczeń-luty 2021
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 marca 2021

Blisko 2,2 mld zł w PKO TFI w okresie styczeń-luty 2021

Bank Pekao w Rawie Mazowieckiej
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 lipca 2019

Bank Pekao w Rawie Mazowieckiej

Porównaj