“Trzynastki” już na kontach większości seniorów

“Trzynastki” już na kontach większości seniorów

author
Alicja Uzarowicz
29 kwietnia 2020

W ostatnim czasie rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski, poinformował, iż prawie wszystkie „trzynastki” znalazły się na kontach polskich emerytów i rencistów. W ostatniej fazie przedsięwzięcia trzynaste świadczenia trafią do osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, poinformował, iż na kontach większości emerytów i rencistów znalazły się tak zwane „trzynastki”. Ostatnia pula trzynastych świadczeń trafią do osób pobierających wszelkie zasiłki i inne wynagrodzenia przedemerytalne.

A zatem powoli zbliżamy się do końca trwającego od 1 kwietnia przedsięwzięcia rządowego. Każdy senior w Polsce, który pobiera emeryturę albo rentę, otrzymał na konto dodatkowe 1 200 złotych. Warto jednak wspomnieć, iż jest to kwota brutto i nadal należy odjąć od niej pewne daniny publiczne.

A zatem wypłacając środki emerytom z budżetu tworzonego poprzez opłacanie podatków przez obywateli, rząd zadbał o to, by zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna wróciły z powrotem pod jego władanie. Z tego też powodu rzeczywista wysokość świadczenia, na jakie mogą liczyć seniorzy, to około 981 zł „na rękę”.

„Trzynastki” już w większości u seniorów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, większość emerytów i rencistów otrzymała już swoją „trzynastkę”. Transfer środków odbywał się w siedmiu terminach – 1,5,6,10,15,20 i 25 kwietnia. W tym czasie wypłacono 8,5 mln świadczeń o łącznej wartości przekraczającej 10 mld zł.

Tym samym ZUS wypłaci już tylko jedną, ostatnią transzę dofinansowania w formie trzynastego świadczenia. Otrzymają je osoby, które pobierają różne świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Docelowo środki trafią więc do blisko 9,8 mln Polaków, a program obciąży polski budżet kwotą 11,7 mld zł tylko w tym roku.

Którym emerytom i rencistom przysługują „trzynastki”? Są to przede wszystkim osoby, które 31 marca bieżącego roku były uprawnione do jednego z wielu świadczenia. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim emeryturę i rentę (z tytułu niezdolności do pracy, rodzinnej, socjalnej, szkoleniowej).

Którzy seniorzy mają prawo do „trzynastki”?

Co więcej, trzynaste świadczenie ZUS wypłaci także osobom posiadającym w tym czasie prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Innymi słowy będą to seniorzy pobierający świadczenie z tytułu wychowania co najmniej czwórki dzieci. Kolejnym rodzajem dochodów kwalifikujących się do „trzynastki” jest zasiłek przedemerytalny.

Na tego rodzaju trzynaste świadczenie mogą liczyć ponadto osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, jak i różne inne wypłaty. Pierwsza wypłata trzynastych emerytur odbyła się w zeszłym roku. Od marca bieżącego roku rząd zagwarantował ich ustawowy charakter, przysługujący co roku.

Poza przelewami, wielu emerytów i rencistów otrzyma w najbliższym czasie także informację o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji. Osobna decyzja poinformuje ich ponadto o przyznaniu prawa do omawianej „trzynastki”. Należy pamiętać, że wszelkie tego rodzaju informacje trafią do emerytów i rencistów poprzez jedną przesyłkę pocztową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Provident z raportem Społecznej odpowiedzialności biznesu
Aktualności
author
Aneta Jankowska
28 sierpnia 2018

Provident z raportem Społecznej odpowiedzialności biznesu

Faktoring zabezpieczony gwarancją BGK w Pekao Faktoring
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 września 2020

Faktoring zabezpieczony gwarancją BGK w Pekao Faktoring

Idea Bank we Wrocławiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank we Wrocławiu

Jak zamknąć konto w Orange Finanse?
Banki
author
Dominika Sobieraj
18 września 2018

Jak zamknąć konto w Orange Finanse?

Bank Spółdzielczy w Gogolinie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 września 2019

Bank Spółdzielczy w Gogolinie sesje przychodzące i wychodzące

Na Komunię wydamy 4 mld złotych
Ekonomia
author
Halszka Gronek
07 maja 2018

Na Komunię wydamy 4 mld złotych

Porównaj