Tymczasowy profil zaufany
W czwartek rząd opublikował projekt nowej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem skutków koronawirusa. Wśród rozwiązań, jakie znalazły się w projekcie, ciekawym pomysłem jest tymczasowy profil zaufany. Jego użytkownicy mieliby ułatwiony kontakt z organami władzy na czas pandemii.
Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała bardzo dużo różnych zmian i utrudnień, na które ciężko odpowiedzieć. W opublikowanym w czwartek 26 marca rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem skutków koronawirusa pojawił się tymczasowy profil zaufany.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut
Dzięki narzędziu zakładanym z datą ważności mnóstwo osób, które utknęły obecnie w domach, będzie mogło zachować możliwość zdalnego kontaktu z organami administracji publicznej. Tymczasowy profil zaufany umożliwiałby chociażby składanie wniosków o przyznanie niektórych świadczeń i narzędzi socjalnych przewidzianych podczas pandemii i nie tylko.
Jakie cechy swojemu nowemu pomysłowi rząd nadał w projekcie ustawy? Okres, na który obywatel otwierałby tymczasowy profil zaufany, to trzy miesiące. Jednak po upłynięciu tego okresu istniałaby możliwość przedłużenia jego ważności. W porównaniu do tradycyjnego profilu zaufanego, proces zakładania będzie w każdym przypadku całkowicie zdalny.
Tymczasowy profil zaufany – jak go założymy?
Jeżeli wspomniany projekt ustawy wejdzie w życie z niezmienioną względem obecnej treścią, to tymczasowy profil zaufany założymy podczas wideokonferencji. Potwierdzenie tożsamości będzie polegać na okazaniu urzędnikowi po drugiej stronie połączenia swojej twarzy i dokumentu tożsamości.
Sprawdź także: Banki w Polsce
Projekt zawiera pewne zabezpieczenie przed oszustwami. Bowiem by potwierdzić, że osoba chcąca założyć profil nie posługuje się danymi osoby trzeciej, urzędnik porówna wizerunek wnioskodawcy z tym, który widnieje w krajowym Rejestrze Dowodów Osobistych. Warto także wspomnieć, że ograniczenia dla takiego profilu będą nie tylko czasowe.
Albowiem rząd w swoim projekcie zawarł informację o ograniczonej funkcjonalności tymczasowego profilu zaufanego. Nie będzie można z jego pomocą dokonywać wszystkich czynności, a tylko niektóre. Wśród usług niemożliwych do wybrania przez posiadacza TPZ jest złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości.
Komu rząd dedykuje tymczasowy profil zaufany?
Ze względu na fakt, iż rząd wydał wyraźne zalecenie, by nie wychodzić z domu, jeżeli nie jest to konieczne, należało dać ludziom szansę kontaktu z urzędem. Zakładanie stałego profilu zaufanego wiąże się z posiadaniem rachunku bankowego w jednym z dziewięciu banków lub wyjściem z domu.
Albowiem opcja założenia profilu przez bankowość internetową istnieje między innymi dla PKO BP, mBanku, Santander Banku Polska, ING Banku Śląskiego, Alior Banku, czy Millennium. Osoba, która nie posiada rachunku w żadnym z nich musi wybrać się do specjalnej placówki, by potwierdzić swoją tożsamość.
Można się zatem domyślać, że tymczasowy profil zaufany to rozwiązanie dla osób, które mimo niemożności założenia zwykłego PZ chcą korzystać z usług e-administracji. Usługa ta może okazać się przydatna szczególnie teraz. Trwająca pandemia odcięła wielu Polaków od możliwości składania wniosków. A rząd proponuje kolejne dopłaty i świadczenia mające ułatwić przetrwanie tego ciężkiego czasu.
Źródła:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/A327A8E6A5F134BFC125851E00782C2E/%24File/265.pdf
Dodaj komentarz