Wakacyjne wyjazdy przed nami, dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczeniom zdrowotnym za granicą. Lepiej zrobić to wcześniej, niż po fakcie martwić się o swoje zdrowie poza granicami Polski.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 16.06.2018
Udostępnij:

Nieszczęśliwe wypadki związane ze zdrowiem mogą przydarzyć się każdemu, również w trakcie wakacyjnego urlopu. O ubezpieczeniu powinien pamiętać każdy, aby jak najbardziej zneutralizować ewentualne szkody. Jedną z opcji, oprócz dodatkowo wykupionego ubezpieczenia jest EKUZ.

EKUZ – co powinniśmy wiedzieć 
 
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia). 

Karta wydawana jest w formie plastikowej, jest wielkości dokumentu tożsamości i nie ma na nim zdjęcia właściciela ubezpieczenia.

Kto może wyrobić kartę? Każdy z nas. Jeśli wybieramy się do państwa Unii Europejskiej, to powinniśmy postarać się o tego typu ubezpieczenie, bo może to zaoszczędzić nam w przyszłości wielu nieprzyjemności. 


Źródło: NFZ

Wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ, mogą wyrobić kartę bezpłatnie.

Co zapewnia EKUZ ?

  • turysta może korzystać za granicą z placówek medycznych, ale jedynie tych działających w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju
  • właścicielowi karty przysługują w danym kraju dokładnie takie same prawa do świadczeń zdrowotnych jak jego obywatelom
  • karta umożliwia skorzystanie z pomocy medycznej tylko w sytuacjach, gdy jest ona niezbędna i nieplanowana,
  • karta zapewnia bezpłatną podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, turysta może skorzystać z pomocy dentystycznej i protetycznej

Warto pamiętać o tym, że:

  • ubezpieczenie nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych oraz kosztów powrotu do kraju w przypadku poważnego zachorowania lub wypadku
  • czasem, w zależności od kraju, za sam przejazd karetką pacjent musi uiścić dodatkową opłatę

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Chcąc cieszyć się urlopem i mieć jeszcze większą pewność o swoje zdrowie, warto rozważyć opcję wykupienia dodatkowego pakietu. 

1) Ubezpieczenie turystyczne – jeśli wybieramy się na wczasy, to możemy wykupić po prostu ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia.

2) Ubezpieczenie w przypadku pracy tymczasowej za granicą – wszyscy, którzy jadą za granicę do pracy na jakiś czas, mogą skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia indywidualnego, którym są polisy turystyczne rozszerzone o dodatkowy pakiet ochronny dla osób wykonujących za granicą pracę fizyczną.

3) Ubezpieczenie w przypadku pracy stałej za granicą – w takiej sytuacji, warto skorzystać z ubezpieczenia obowiązującego już w konkretnym kraju.

Należy pamiętać o tym, że koszt dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na miejscu, jeszcze przed wyjazdem, jest o wiele niższy niż koszty leczenia na miejscu za granicą. Dlatego przed rozpoczęciem letniego sezonu 2018, warto zapoznać się z dodatkowymi formami ubezpieczeń.
 

Komentarze