Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

author
Aneta Jankowska
16 czerwca 2018
Wakacyjne wyjazdy przed nami, dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczeniom zdrowotnym za granicą. Lepiej zrobić to wcześniej, niż po fakcie martwić się o swoje zdrowie poza granicami Polski.

Nieszczęśliwe wypadki związane ze zdrowiem mogą przydarzyć się każdemu, również w trakcie wakacyjnego urlopu. O ubezpieczeniu powinien pamiętać każdy, aby jak najbardziej zneutralizować ewentualne szkody. Jedną z opcji, oprócz dodatkowo wykupionego ubezpieczenia jest EKUZ.

EKUZ – co powinniśmy wiedzieć 
 
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia). 

Karta wydawana jest w formie plastikowej, jest wielkości dokumentu tożsamości i nie ma na nim zdjęcia właściciela ubezpieczenia.

Kto może wyrobić kartę? Każdy z nas. Jeśli wybieramy się do państwa Unii Europejskiej, to powinniśmy postarać się o tego typu ubezpieczenie, bo może to zaoszczędzić nam w przyszłości wielu nieprzyjemności. 


Źródło: NFZ

Wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ, mogą wyrobić kartę bezpłatnie.

Co zapewnia EKUZ ?

  • turysta może korzystać za granicą z placówek medycznych, ale jedynie tych działających w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju
  • właścicielowi karty przysługują w danym kraju dokładnie takie same prawa do świadczeń zdrowotnych jak jego obywatelom
  • karta umożliwia skorzystanie z pomocy medycznej tylko w sytuacjach, gdy jest ona niezbędna i nieplanowana,
  • karta zapewnia bezpłatną podstawową opiekę medyczną, opiekę specjalistyczną i szpitalną, turysta może skorzystać z pomocy dentystycznej i protetycznej

Warto pamiętać o tym, że:

  • ubezpieczenie nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych oraz kosztów powrotu do kraju w przypadku poważnego zachorowania lub wypadku
  • czasem, w zależności od kraju, za sam przejazd karetką pacjent musi uiścić dodatkową opłatę

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Chcąc cieszyć się urlopem i mieć jeszcze większą pewność o swoje zdrowie, warto rozważyć opcję wykupienia dodatkowego pakietu. 

1) Ubezpieczenie turystyczne – jeśli wybieramy się na wczasy, to możemy wykupić po prostu ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia.

2) Ubezpieczenie w przypadku pracy tymczasowej za granicą – wszyscy, którzy jadą za granicę do pracy na jakiś czas, mogą skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia indywidualnego, którym są polisy turystyczne rozszerzone o dodatkowy pakiet ochronny dla osób wykonujących za granicą pracę fizyczną.

3) Ubezpieczenie w przypadku pracy stałej za granicą – w takiej sytuacji, warto skorzystać z ubezpieczenia obowiązującego już w konkretnym kraju.

Należy pamiętać o tym, że koszt dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na miejscu, jeszcze przed wyjazdem, jest o wiele niższy niż koszty leczenia na miejscu za granicą. Dlatego przed rozpoczęciem letniego sezonu 2018, warto zapoznać się z dodatkowymi formami ubezpieczeń.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Świnoujściu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 maja 2019

Alior Bank w Świnoujściu

Konkurs w Filarum.pl
Blog
autor wpisu
Pawel-Zdunski
16 lutego 2016

Konkurs w Filarum.pl

Kasa Stefczyka Radom
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Radom

Alior Bank rozwija bankowość internetową
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 maja 2021

Alior Bank rozwija bankowość internetową

Inspektorat ZUS w Kaliszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Kaliszu

Porównaj