Najczęściej komentowane
Technologia 5G w bankowości
W Polsce znajduje się już kilka stacji, które obsługują technologię 5G. Dzięki niej możemy jeszcze sprawniej korzystać z Internetu. Jednak istotne jest też to, że ma ona ogromy wpływ na nasze użytkowanie usług bankowych. Sprawdź, co za sprawą innowacyjnej technologii może się zmienić w tej sferze.
Technologia 5G, czyli technologia piątej generacji, sprawi, że korzystanie z usług internetowych stanie się jeszcze szybsze. Błyskawiczne pobieranie plików czy wideorozmowy w wysokiej jakości to tylko nieliczne atuty tej innowacji. Ma ona przede wszystkim usprawnić działanie kluczowych obszarów gospodarki europejskiej.
Zdaniem specjalistów z firmy Ericsson, szczególną rolę odegra również w sferze bankowości. Jej głównym zadaniem będzie ulepszenie obsługi Klienta. Sytuację wyjaśnił szczegółowo ekspert firmy Ericsson – Marcin Sugak:
Sektor finansowy jest w trakcie głębokiej transformacji cyfrowej. Towarzyszy temu dynamiczny wzrost transferów danych, wykorzystanie analizy Big Data i sztucznej inteligencji oraz rozszerzanie usług na przykład o płatności person-to-person w czasie rzeczywistym. 5G jest tylko częścią tego procesu. Jednak to od tej technologii zależny będzie rozwój wielu nowych usług cyfrowych, bo 5G leży u podstaw digitalizacji.
Dowiedz się także, jak działa sieć 5G.
Sprawdź również, na czym polega, a także jak uzyskać kredyt studencki.
Sprawne wykonywanie operacji
Technologia 5G, poprzez scalenie sposobu transmisji, powiąże ze sobą wszystkie używane przez nas sprzęty elektroniczne. Wszelkie gadżety, takie jak smartfony, urządzenia wirtualnej rzeczywistości czy smartwatche, będą w stanie samodzielnie wymieniać informacje między sobą.
Dzięki temu, płatności realizować będzie można z każdego z tych urządzeń. Oczywiście, wiąże się to z przechowywaniem naszych danych w wirtualnej przestrzeni. Za sprawą tego, pojawia się pole do ulepszenia metody uwierzytelniania płatności mobilnych. Nie będziemy musieli brać udziału w tym procesie, wszystko dokona się poprzez przetwarzanie danych biometrycznych.
Co istotne, zwiększą się także zabezpieczenia Klienta, jak dodaje Marcin Sugak:
Dzięki natychmiastowej geolokalizacji i analizie danych w czasie rzeczywistym zwiększy się wykrywalność oszustw i kradzieży. Możliwe będzie wprowadzanie nowych usług opartych o technologię blockchain. Uproszczone zostaną cykle handlowe i przyspieszone płatności transgraniczne. Instytucje finansowe, które lepiej przygotują się na start komercyjny 5G, szybko zdobędą przewagę konkurencyjną.
Kiedy w Polsce?
Pojawienie się technologii 5G nie jest dalekosiężne. Sieć w Polsce jest już dostępna, jednak potrzeba jeszcze jej usprawnienia. Na terenie naszego kraju znajduje się nawet kilka stacji bazowych, które zostały postawione przez firmę Ericsson. Trzeba tylko czekać na ich debiut.
Organ wykonawczy Unii Europejskiej pokłada wielkie nadzieje w tym, że w roku 2025 państwa członkowskie będą posiadać dostęp do sieci 5G. Jest na to spora szansa, gdyż sami specjaliści firmy Ericsson przewidują, że właśnie w tym roku, siecią 5G posługiwać się będzie 65% ludności na świecie.
Dodaj komentarz