Waloryzacja 500+

author
Dominika Sobieraj
23 października 2019

PiS rozważa podwyżkę świadczenia 500+. Według doniesień ma ono – jak niektóre inne świadczenia – podlegać waloryzacji. Powodem podwyżki ma być rosnący z roku na rok koszt życia. Kwota 500 zł nie jest już warta tyle samo, ile podczas wprowadzenia programu.

Podwyżka 500 plus? Rząd rozważa waloryzację

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie 500 plus jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Rozszerzenie programu wywołało powszechną dyskusję o tym, czy – zamiast powiększać grono beneficjentów – nie powinno się po prostu podnieść kwoty świadczenia.

500 zł pierwotnie przyznane beneficjentom nie jest bowiem już warte tyle samo – ekonomiści wyliczają, że kwota ta jest obecnie warta około 430 zł. Powodem tego są rosnące diametralnie ceny wszystkich produktów. Największy wzrost cen odnotowano w żywności, która jest przecież dobrem pierwszej potrzeby dla rodzin z dziećmi.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z SE.pl przyznał, że rząd rozważa waloryzację tego świadczenia, ale na pewno nie w roku 2020.

Waloryzacja 500 plus – od kiedy?

“Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus, ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów” – powiedział.

Sprawdź także – najlepsze pożyczki na 500 plus

O waloryzacji świadczenia minister mówi, że jest to “ciekawy pomysł, warty rozważenia. Każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem”. Nie ma jednak szans na to, by świadczenie zostało poddane waloryzacji już w 2020 roku.

“Żałuję, że podwyżka nie nastąpi już w tym roku” – mówi nam pani Janina z Gdyni, którą zapytaliśmy o zdanie na temat waloryzacji 500+. “500 zł, a w moim przypadku 1500 zł, bo mam trójkę dzieci, to już nie te same pieniądze, co kiedyś.

Za te pieniądze ledwie dam radę wyprawić dzieci do szkoły i wykupić im obiady i jedzenie, a nikt nie myśli o tym, że dzieci mają też inne potrzeby. Chciałabym, żeby było mnie stać na wykupienie tańców albo dodatkowych lekcji angielskiego dla mojej starszej dwójki, ale z tak niską kwotą świadczenia nie mam na to szans” – dodaje.

Waloryzacja 500 plus – ile wyniesie?

Jeżeli jednak w przyszłości, czyli najszybciej w 2021 roku, doszłoby do podwyżki 500 plus, to kwota tej waloryzacji zależna byłaby od wzrostu kosztów życia.

Pomysł podwyżek 500+ jest zupełnie bezzasadny – każde świadczenie socjalne tylko rozleniwia społeczeństwo” – mówi w rozmowie z zadłużenia.com pan Jarosław, były żołnierz. “Jeżeli kogoś nie stać na zapewnienie dziecku dodatkowych atrakcji albo wystarczającej ilości jedzenia, to powinien podnieść swoje kwalifikacje i zmienić zatrudnienie albo wziąć w pracy dodatkowe zlecenia, żeby zarobić pieniądze, a nie wyciąga rękę do państwa. Podatki płacimy wszyscy, a korzystać z nich mają tylko osoby posiadające dzieci? Nie jest to sprawiedliwe” – dopowiada.

Obecnie wzrost cen z roku na rok w stosunku do kwoty 500 zł wynosi mniej więcej 30-50 zł, więc można się spodziewać, że świadczenie byłoby podwyższane właśnie o taką kwotę.

Dla uśrednionych wyliczeń możliwej wysokości 500 plus w przyszłych latach przyjęliśmy średnią podwyżkę roczną w wysokości 40 zł. Gdyby rzeczywiście o tyle świadczenie rosłoby w każdym roku, poziom wypłaty miesięcznej na jedno dziecko przekroczyłby kwotę 1000 zł dopiero w 2033 roku, czyli za prawie 15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Raciborzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Raciborzu

iGotówka – kredyt online w BGŻ BNP Paribas
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
21 października 2013

iGotówka – kredyt online w BGŻ BNP Paribas

ING startuje z kampanią „Pensja na już”
Wpisy
author
Patryk Byczek
24 lipca 2018

ING startuje z kampanią „Pensja na już”

Pogotowie bezpieczeństwa w mBanku
Banki
author
Patryk Byczek
12 kwietnia 2018

Pogotowie bezpieczeństwa w mBanku

Platforma edukacyjna Ferratum Bank
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 października 2016

Platforma edukacyjna Ferratum Bank

Porównaj