Maksymalny wiek kredytobiorcy
Kiedy chcemy uzyskać kredyt gotówkowy, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy dana oferta jest w ogóle dla nas dostępna. Jednym z kryteriów przyznawalności kredytów jest wiek – zarówno minimalny, jak i maksymalny. Sprawdzamy, jak banki podchodzą do wieku kredytobiorców.
Spis treści:
- Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy - przepisy prawne
- Kredyty gotówkowe - wiek maksymalny
- Kredyty gotówkowe - wiek minimalny
- Wiek maksymalny kredytobiorcy - od czego zależy?
- Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy - przepisy prawne
Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy – przepisy prawne
Z reguły chcąc mieć potwierdzenie, że to, o czym słyszeliśmy lub przeczytaliśmy, jest prawdziwe, szukamy dowodów w ustawach. Warto więc wiedzieć, że w polskim prawie regulowany jest tylko minimalny wiek kredytobiorcy – kredyty gotówkowe udzielane są jedynie osobom pełnoletnim. Dopiero po przekroczeniu tego wieku można samodzielnie i z pełną odpowiedzialnością nabywać zobowiązania finansowe.
Nie ma natomiast uniwersalnej ustawy, która jakkolwiek regulowałaby maksymalny wiek kredytobiorcy. Dlatego też banki w Polsce zabezpieczają się w tym aspekcie indywidualnymi ustaleniami – każdy bank ustala inną wysokość wieku maksymalnego przy kredytach.
Co więcej, wiek ten może różnić się w zależności od typu kredytu (z reguły najniższy wiek maksymalny wyznaczany jest dla kredytów hipotecznych, a dla kredytów gotówkowych wiek maksymalny jest często dużo wyższy).
Kredyty gotówkowe - wiek maksymalny
Z wiekiem maksymalnym jest już jednak nieco bardziej skomplikowanie. Praktycznie każdy bank – ze względu na brak ogólnych ustaleń – stosuje własną politykę względem maksymalnego wieku kredytobiorców. Jest jednak pewne pocieszenie w tej kwestii – polityka ta nie jest zbyt surowa i w większości banków kredyty mogą brać osoby będące nawet w wieku 70 czy 80 lat.
Ze względu na to, że każdy bank wyznacza inny wiek maksymalny przy kredytach gotówkowych, wszystkie dane na ten temat przedstawiamy w poniższej tabeli.
Maksymalny wiek kredytobiorców w wybranych bankach
Santander Consumer Bank | bez limitu wieku |
Santander Bank Polska | bez limitu wieku |
Bank Pekao | bez limitu wieku |
Citi Handlowy | bez limitu wieku |
ING Bank Śląski | bez limitu wieku |
BOŚ Bank | bez limitu, ale kredytobiorcy, którzy w ciągu okresu spłaty przekroczą 70. rok życia, muszą ustanowić dodatkowe zabezpieczenie kredytu |
PKO BP | bez uniwersalnych limitów - każdy wniosek rozpatrywany jest z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji danej osoby |
Bank Millennium | nie więcej jak 85 lat w dniu spłaty ostatniej raty |
Bank Pocztowy | nie więcej jak 80 lat w dniu spłaty ostatniej raty |
Credit Agricole (kredyt na okres do 5 lat) | nie więcej jak 80 lat w dniu spłaty ostatniej raty |
Credit Agricole (kredyt na okres powyżej 5 lat) | nie więcej jak 74 lata w dniu spłaty ostatniej raty |
mBank | 70 lat w dniu wnioskowania o kredyt |
Jeżeli nie spełniasz wymagań wybranego banku w zakresie kredytu, możesz zainteresować się także pożyczkami na raty albo pożyczkami na dowód, które można uzyskać dużo łatwiej niż kredyty.
Wszystkie opisywane tutaj informacje dotyczą kredytów gotówkowych – przeznaczanych na zupełnie dowolny cel. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy na spłatę innych swoich rat kredytów lub pożyczek, możesz zapoznać się z ofertami kredytów konsolidacyjnych online.
Na wiek maksymalny wyznaczany przez banki ma również wpływ to, że w okolicach 60-70 lat większość seniorów przechodzi na emeryturę. Oczywiście jej kwota nie jest tak wysoka, jak dotychczas otrzymywane wynagrodzenie, więc teoretycznie mogą pojawić się pewne problemy ze spłatą kredytu przez emerytów. To kolejny czynnik, który wpływa na to, że ustalono właśnie taką granicę wieku maksymalnego kredytobiorców.
Limit wieku przy kredytach gotówkowych jest konieczny z wielu względów – głównie po to, by banki miały pewność, że nie będą po prostu stratne na udzieleniu kredytu osobom, które nie będą w stanie ich spłacić.
Kredyty gotówkowe - wiek minimalny
Jak już wskazaliśmy – prawo wymaga, by kredytobiorca w momencie przystępowania do umowy kredytowej miał co najmniej 18 lat. Co na to banki? Oczywiście bezwzględnie musimy wskazać, że banki stosują się do tego wymogu i osobom niepełnoletnim na pewno kredytu online oraz zwykłego kredytu w placówce po prostu nie udzielą.
Od jakiego wieku można wziąć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy można wziąć zgodnie z prawem od 18. roku życia. Nie dla wszystkich banków jednak wiek 18 lat jest zupełnie wystarczający – banki w zakresie wymogów wieku nie mogą ustalić wieku minimalnego niższego niż 18 lat, ale mogą jako wiek minimalny ustanowić wiek wyższy – np.: 19, 20 czy nawet 21 lat.
Wiele banków korzysta z tej możliwości i mają do tego pełne prawo. Nie możemy wymagać od banków, by udzieliły nam kredytu, ponieważ mamy już ukończone 18 lat, jeżeli wymogi tego banku zakładają udzielanie kredytów dopiero od wyższego wieku.
Ważne!
Z naszej analizy wynika, że obecnie żaden z banków w Polsce nie stosuje szczególnej polityki dotyczącej wieku minimalnego kredytobiorców, a więc kredyty gotówkowe są dostępne dla wszystkich tych osób, które ukończyły 18 lat.
Wiek maksymalny kredytobiorcy - od czego zależy?
Wiek maksymalny wyznaczany jest nieprzypadkowo właśnie na takie granice, jak wskazano powyżej. Przede wszystkim ma on związek z szacowaną długością życia kobiet i mężczyzn w Polsce. Według danych GUS z ubiegłego roku przeciętna długość życia Polaków wynosi:
- 74,1 lat u kobiet,
- 81,8 lat u mężczyzn.
Wszystkim bankom zależy na tym, by kredyty w nich wzięte zostały spłacone. Dlatego też wiek maksymalny przy kredytach ustala się właśnie mniej więcej na taki, jaki zbieżny jest z przeciętną długością życia Polaków. Dzieje się tak zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i kredytu gotówkowego.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Każdy bank ma inne wymogi dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. W przypadku większości banków nie ma określonego maksymalnego wieku, bank bada po prostu zdolność kredytową wnioskującego. Kluczowe dla oceny zdolności kredytowej są kwota kredytu oraz okres spłaty kredytu.
Przy kredycie hipotecznym ważny jest nie tyle wiek, w którym bierzemy kredyt, ale głównie wiek, który osiągniemy w momencie spłaty ostatniej raty kredytu hipotecznego.
Wiek kredytobiorcy przy kredycie na raty ustalany jest indywidualnie przez każdy bank. Przy kredycie gotówkowym obowiązuje względem prawa wiek minimalny wynoszący 18 lat.
Przy kredycie hipotecznym obowiązują szczególne warunki dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. Kluczowy przy ocenie zdolności jest wiek w momencie zakończenia spłaty kredytu.
Każdy bank indywidualnie określa maksymalny wiek kredytobiorcy. Część banków nie określa w ogóle wieku maksymalnego, np.: Santander Consumer Bank, Santander Bank Polska czy Bank Pekao i ING Bank Śląski. W takich bankach, w których wiek potencjalnego kredytobiorcy nie ma znaczenia, osoba, która ma 76 lat, bez problemu dostanie kredyt.
W przypadku kredytu gotówkowego nie ma maksymalnej kwoty kredytu dla emerytów. Emeryt otrzyma taki kredyt, na jaki pozwoli mu jego zdolność kredytowa. Ta jednak może być różna, w zależności od kwoty emerytury i innych czynników.
Dodaj komentarz