Wyższe wpływy do ZUS dzięki e-składce

Wyższe wpływy do ZUS dzięki e-składce

author
Patryk Byczek
10 stycznia 2019

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że wprowadzenie e-składki przyniosło gigantyczne korzyści finansowe. W 2018 roku dzięki e-składce do ZUSu wpłynęło o 20 000 000 000 złotych więcej niż w roku 2017.

Łączna suma wpłat, jakie wpłynęły do ZUS to prawie 260 000 000 000 złotych. Pieniądze te miały bardzo dobry wpływ na ekonomiczną sytuację Polski.

Mniej błędów

Gertruda Uścińska, prezes ZUS mówiła, że dzięki wprowadzeniu e-składki płatnicy popełnili 790 razy mniej błędów, niż przed jej obowiązywaniem. Na chwilę obecną margines błędów wynosi zaledwie 29 błędów w skali jednego miesiąca. E-składka pozwala także na bardzo szybkie reagowanie w sytuacji, w której płatnik spóźnia się z wpłatą. Ponadto, gdy opóźnienia mają miejsce, ZUS może równie szybko zaproponować przedsiębiorcom dogodne rozwiązania. Mowa o na przykład rozłożeniu zaległości na raty. Należy pamiętać, że poborem zaległości ubezpieczonych zajmuje się Centrum Umorzeń ZUS.

E-składka pozwala na inne zarządzanie, możemy np. inaczej reagować w przypadku zadłużenia płatników. W takiej sytuacji możemy zapraszać do układów ratalnych czy innych rozwiązań, które pozwolą na wyjście z zadłużenia. Wprowadziliśmy również zasadę, że pierwsza wpłata idzie na najstarsze zaległości” – mówiła prezes ZUS.

E-składka

Zeszłoroczne wprowadzenie e-składki nie było dobrą wiadomością dla przedsiębiorców. Głównie dlatego, że od tej pory konieczne było terminowe regulowanie płatności w ZUS. Płatnicy, którzy spóźniali się z terminowym opłacaniem zobowiązań musieli liczyć się z utratą prawa do uzyskania zasiłku chorobowego.

W razie potrzeby, płatnicy muszą zwrócić się do ZUSu z wnioskiem o możliwość na „nieterminowe uregulowanie zaległych składek”. Bardzo ważnym jest wówczas, by ciągłość ubezpieczenia chorobowego nie została przerwana.

Być może dlatego przedsiębiorcy na poważnie zaczęli podchodzić do opłacania składek, od kiedy ZUS wprowadził e-składkę i jedno indywidualne konto płatnika. W porównaniu do 2017 roku, w 2018 roku dzięki e-składce na konto ZUS wpłynęło o 20 000 000 000 złotych więcej.

Lepsza sytuacja ekonomiczna

Szefowa ZUS wskazała, że widoczna poprawa w pobieraniu składek w 2018 roku wynika z dwóch powodów. Pierwszy z nich to oczywiście nowy system regulujący należności – e-składka. Natomiast drugim powodem był wzrost wynagrodzeń z tytułu pracy, oznaczający wciąż polepszającą się sytuację ekonomiczną naszego kraju.

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa, jednostka sektora finansowego realizująca cele i zadania dotyczące zakresu ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. Instytucja została założona w 1934 roku. Do grupy organów ZUSu należą:

– Prezes (powoływany przez Premiera RP)
– Zarząd (złożony z 2-4 członków powoływanych rzez Radę Nadzorczą)
– Rada Nadzorcza (powoływana przez Premiera RP, złożona z 15 członków , których kadencja trwa 5 lat).

Cały ZUS składa się z:

– Centrali Zakładu
– 43 oddziałów
– 212 inspektoratów
– 70 biur terenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy coraz mniej skłonni żyć na kredyt
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
03 stycznia 2013

Polacy coraz mniej skłonni żyć na kredyt

Informacja o awizo przyjdzie jako SMS
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2020

Informacja o awizo przyjdzie jako SMS

Firmy narażone na milionowe straty
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 czerwca 2019

Firmy narażone na milionowe straty

Dobre wyniki Alior Banku
Wpisy
author
Aneta Jankowska
23 maja 2017

Dobre wyniki Alior Banku

Alior Bank w Miliczu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019

Alior Bank w Miliczu

Getin Noble Bank poszukuje inwestora
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2018

Getin Noble Bank poszukuje inwestora

Porównaj