zadluzenia.com
zamknij

Nowoczesna Gmina – nowy rządowy program

Nowoczesna Gmina to jeden z programów z tzw. „piątki Morawieckiego”:

1. Ciepły Dom.
2.Dobra Okolica.
3. Nowoczesna Gmina (poniżej).
4. Internet Szybciej Więcej.
5. Mieszkasz-Decydujesz.


Sprawdzamy, jakie oficjalne informacje dotychczas podano na temat Nowoczesnej Gminy. 


Nowoczesna Gmina będzie raczej programem skierowanym ku najbardziej zaniedbanym miejscom w Polsce - głównie tym, które od lat nie przechodziły żadnej renowacji. Program ma sprawić, że zapomniane miejsca zostaną doprowadzone do poziomu dorównującego większym pobliskim miastom.


Póki co mówi się o trzech głównych ścieżkach pomocowych w ramach Nowoczesnej Gminy. Pierwsza ma wpłynąć na bezpieczeństwo dzieci, a druga i trzecia - służyć użyteczności publicznej.


Bezpieczna droga do szkoły


W wielu gminach w Polsce znajdują się szkoły, do których dzieci lokalnie dochodzą ze swoich domów. W przypadku np.: wsi zlokalizowanych wzdłuż ulicy albo miasteczek z jedną drogą główną, często dzieci są zmuszone iść po prostu po ulicy, co zdecydowanie nie wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa. Program zakłada budowę chodników dla dzieci we wszystkich miejscach, w których takich nie ma. 


Nowoczesne dworce


Program modernizacji lokalnych dworców nie objął wszystkich dworców w Polsce. Wiele mieścin, w których codziennie zatrzymują się pociągi regionalne, posiada niewyremontowane, zimne dworce, na których ludzie dojeżdżający do pracy mogliby poczekać na pociąg. Niestety nie wszędzie dworce są w ogóle otwarte. PiS chce dofinansować każdy niezmodernizowany dworzec kolejowy.

 

Transport lokalny 


Drogi gminne i powiatowe od zawsze były przedmiotem sporu władz. Jeszcze gorzej, gdy przez miasto przechodzi droga wojewódzka. Dochodzi do sytuacji, w których na skutek spychania na siebie odpowiedzialności, niektóre drogi od lat nie mogą doczekać się koniecznego remontu. PiS chce część środków przeznaczyć właśnie na odbudowę transportu lokalnego.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY