Nowoczesna Gmina to jeden z programów z tzw. „piątki Morawieckiego”:

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 07.09.2018
Udostępnij:


1. Ciepły Dom.
2. Dobra Okolica.
3. Nowoczesna Gmina (poniżej).
4. Internet Szybciej Więcej.
5. Mieszkasz-Decydujesz.

Sprawdzamy, jakie oficjalne informacje dotychczas podano na temat Nowoczesnej Gminy. 

Nowoczesna Gmina będzie raczej programem skierowanym ku najbardziej zaniedbanym miejscom w Polsce – głównie tym, które od lat nie przechodziły żadnej renowacji. Program ma sprawić, że zapomniane miejsca zostaną doprowadzone do poziomu dorównującego większym pobliskim miastom.

Póki co mówi się o trzech głównych ścieżkach pomocowych w ramach Nowoczesnej Gminy. Pierwsza ma wpłynąć na bezpieczeństwo dzieci, a druga i trzecia – służyć użyteczności publicznej.

Bezpieczna droga do szkoły

W wielu gminach w Polsce znajdują się szkoły, do których dzieci lokalnie dochodzą ze swoich domów. W przypadku np.: wsi zlokalizowanych wzdłuż ulicy albo miasteczek z jedną drogą główną, często dzieci są zmuszone iść po prostu po ulicy, co zdecydowanie nie wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa. Program zakłada budowę chodników dla dzieci we wszystkich miejscach, w których takich nie ma. 

Nowoczesne dworce

Program modernizacji lokalnych dworców nie objął wszystkich dworców w Polsce. Wiele mieścin, w których codziennie zatrzymują się pociągi regionalne, posiada niewyremontowane, zimne dworce, na których ludzie dojeżdżający do pracy mogliby poczekać na pociąg. Niestety nie wszędzie dworce są w ogóle otwarte. PiS chce dofinansować każdy niezmodernizowany dworzec kolejowy.

Transport lokalny 

Drogi gminne i powiatowe od zawsze były przedmiotem sporu władz. Jeszcze gorzej, gdy przez miasto przechodzi droga wojewódzka. Dochodzi do sytuacji, w których na skutek spychania na siebie odpowiedzialności, niektóre drogi od lat nie mogą doczekać się koniecznego remontu. PiS chce część środków przeznaczyć właśnie na odbudowę transportu lokalnego.


 

Komentarze