Wyższy VAT na soki i owoce?

Wyższy VAT na soki i owoce?

author
Patryk Byczek
18 grudnia 2018

Szykują się kolejne podwyżki podatku VAT. Tym razem na celowniku Ministerstwa Finansów pojawiły się soki i nektary. Podwyżka ma skoczyć z 5% do 23%. Koszty, które dodatkowo poniesie branża oraz konsumenci wyniosą około 450 000 000 złotych rocznie.

Sytuacji najbardziej obawiają się sadownicy, producenci oraz rolnicy, ponieważ zmiany mogą być początkiem kryzysu. Podwyżka VATu ma promować soki naturalne i zdrową żywność. Branża widzi sprawę całkowicie inaczej i obawia się, że Klienci postawią na sztuczne napoje gazowane.

Czego dotyczy podwyżka

Podwyżka VAT dotknie głównie napojów owocowych, nektarów oraz napojów warzywnych, w skład których wchodzi przynajmniej 20% soku. Firmy produkujące napoje i soki twierdzą, że zapotrzebowanie sektora na owoce zmniejszy się o nawet 190 000 ton. Zmiany podatkowe najbardziej dotkną producentów jabłek i soków zagęszczonych produkowanych z tych właśnie owoców. Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków informowało, że w ciągu roku w naszym kraju produkuje się 300 000 ton jabłkowego soku zagęszczonego. Pod tym względem jesteśmy pierwszym producentem w Unii Europejskiej i drugim na świecie. Soków 100% wyższa stawka nie obejmie.

Napoje z kwaśnych owoców

Startni, w przypadku zmian, okażą się także producenci soków i nektarów z takich owoców, jak:

– czarna porzeczka,
– aronia,
– wiśnia.

Chodzi o to, że soki w tych smakach nie składają się w 100% z samych owoców, ponieważ ich cierpki i kwaśny smak mógłby odstraszać Klientów. W sytuacji, kiedy wyższy podatek VAT zacznie obowiązywać, zapotrzebowanie na powyższe owoce może spaść o nawet 75%. Taka sytuacja może mieć miejsce głównie dlatego, że uprawa kwaśnych owoców przestanie być w jakikolwiek sposób opłacalna.

Sprzeczne sytuacje

Krajowa Unia Producentów Soków podała, że podwyższenie podatku VAT zdaje się być niejasne w zestawieniu z wizją obniżenia podatków na chipsy, krakersy, wafle i ciastka. Jednoczesne podwyższenie cen na zdrowe i obniżenie cen za przetworzone produkty mija się z misją promowania zdrowej żywności i napojów. Podwyższenie podatku spowoduje, że ceny produktów również wzrosną. Według szacunków ceny będą wyższe o minimalnie 40 groszy, a maksymalnie 130 groszy. Teresa Czerwińska, minister finansów poinformowała, że podwyżka ma jedynie uporządkować tabelę stawek. Zmiany mają charakter niefiskalny, dodała także.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak płacić BLIKiem w ING Banku Śląskim?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
06 kwietnia 2023

Jak płacić BLIKiem w ING Banku Śląskim?

Kredyt gotówkowy Piekary Śląskie
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Piekary Śląskie

Alior Bank w Bogatyni
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019

Alior Bank w Bogatyni

Alior IKE oraz Alior IKZE w ofercie emerytalnej Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 października 2019

Alior IKE oraz Alior IKZE w ofercie emerytalnej Alior Banku

Porównaj