Listopadowa oferta obligacji Skarbu Państwa

Listopadowa oferta obligacji Skarbu Państwa

author
Alicja Uzarowicz
29 października 2019

Po kolejnym niebagatelnym sukcesie sprzedaży obligacji oszczędnościowych emitowanych we wrześniu przez Skarb Państwa, ale jeszcze przed wynikami sprzedaży październikowej, Ministerstwo Finansów postanowiło zaprezentować ofertę kolejnej serii obligacji. Listopadowa oferta obligacji skarbowych będzie oprocentowana tak, jak październikowa.

Ponownie w listopadzie Skarb Państwa zaoferował obligacje, które wykupić można na okres:

  1. 3 miesięcy,
  2. 2 lat,
  3. 3 lat,
  4. 4 lat,
  5. 6 lat,
  6. 10 lat,
  7. 12 lat.

Jaka jest różnic pomiędzy poszczególnymi obligacjami? Poza tak zwanym terminem wykupu, czyli okresem, na który Skarb Państwa „pożycza” od nas pieniądze, znacząca różnica występuje w oprocentowaniu. Co więcej, nie każdy rodzaj obligacji jest dostępny dla każdego kupującego.

Albowiem rodzajami obligacji, które są dostępne powszechnie i emitowane w seriach, są te z terminem wykupu wynoszącym 3 miesiące oraz 2,3,4 i 10 lat. Nieco inne warunki zakupu mają obligacje oszczędnościowe na okresy 6 i 12 lat.

Obligacje rodzinne

Wspomniane rodzaje obligacji, które nie są dostępne dla każdego kupującego naszywa się obligacjami rodzinnymi. Przyczyna tego faktu jest prosta – rząd udostępnia zakup tychże papierów wartościowych wyłącznie beneficjentom dopłat w ramach programu „Rodzina 500+”.

Celem ich istnienia jest bowiem wola rodziców, którzy faktycznie otrzymują na swoje konto co miesiąc pół tysiąca złotych, aby zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci. Innymi słowy z tego rodzaju obligacji skorzystać można zamiast konta oszczędnościowego na przyszłość naszych pociech.

W listopadzie Ministerstwo Finansów ponownie zadecydowało o zachowaniu dotychczasowego oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Mówiąc precyzyjniej, tak zwane obligacje stałoprocentowe, czyli te na 3 miesiące i 2 lata, są oprocentowane odpowiednio 1,50 proc. oraz 2,10 proc. w skali roku.

Oprocentowanie listopadowych obligacji oszczędnościowych

Pozostałe rodzaje obligacji nie są stałoprocentowe, co oznacza, że zysk z tego rodzaju inwestycji zmienia się wraz z upływaniem kolejnych lat. W przypadku takich papierów wartościowych zwykle oprocentowanie zmienia się po pierwszym okresie odsetkowym, czyli po jednym roku.

I tak 3-latki, 4-latki i 10-latki są oprocentowane przez pierwszy rok odpowiednio 2,20 proc., 2,40 proc. oraz 2,70 proc. Zaś obligacje rodzinne, czyli te z terminem wykupu 6 lat i 12 lat są oprocentowane w pierwszym roku oszczędzania kolejno 2,80 proc. oraz 3,20 proc.

Po roku zaś oprocentowanie ulega zmianie. Nie da się jednak dokładnie liczbowo ustalić, jaki będzie to procent, gdyż istnieją różne mechanizmy wyliczania oprocentowania. Na przykład dla papierów trzyletnich nową wartość odsetek wylicza się raz na pół roku w oparciu o 6-miesięczną stopę procentową, której banki używają w pożyczaniu sobie nawzajem pieniędzy.

Okresy wyliczeń nowego oprocentowania

Natomiast w przypadku papierów 4-letnich sytuacja ulega istotnej zmianie. Albowiem tutaj oprocentowanie zmienia się z każdym kolejnym rokiem oszczędzania. Wylicza się je na podstawie sumy wskaźnika inflacji z poprzednich 12 miesięcy oraz marży 1,25 proc. Analogicznie wygląda wyliczanie nowego procentu dla papierów 10-letnich.

Jednak papiery wartościowe skarbowe o najdłuższym horyzoncie czasowym są objęte nieco wyższą marżą, bo na poziomie 1,50 proc. Chociaż dostępność obligacji rodzinnych różni się od reszty, to oprocentowanie po roku wylicza się jak w przypadku obligacji 4 i 10- letnich. Różni się tylko wysokość marży.

Albowiem w przypadku obligacji rodzinnych, które można kupować bez przerwy, nie tylko przy okazji kolejnej emisji, marża dla obligacji 6-letnich wynosi 1,75 proc., a 12-letnich 2 proc.

"

W listopadzie utrzymujemy oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji oszczędnościowych na niezmienionym poziomie. Zróżnicowana oferta obligacji, elastyczny dostęp do zgromadzonych środków oraz gwarancje ze strony Państwa pozwalają nabywcom bezpiecznie lokować ich oszczędności. O szeregu zalet obligacji skarbowych świadczy ich rosnąca popularność wśród oszczędzających

– skomentował Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/listopadowa-oferta-oszczednosciowych-obligacji-skarbowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Gdzie emeryci mogą dorabiać do emerytury?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
10 lutego 2020

Gdzie emeryci mogą dorabiać do emerytury?

Profi Credit w Garwolinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Garwolinie

Expander w Kędzierzynie Koźlu
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
29 stycznia 2015

Expander w Kędzierzynie Koźlu

Kredyt gotówkowy Złotoryja
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Złotoryja

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 kwietnia 2013

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa

Porównaj