Wrocław umorzy dług za zwrot lokalu komunalnego
Najemcy wrocławskich lokali komunalnych są zadłużeni na ponad 700 mln zł. Władze mają pomysł na to, jak choć częściowo rozwiązać ten problem. Wrocławianie będą mogli skorzystać z opcji umorzenia całości długu w zamian to, że zwrócą lokal komunalny.
Wrocławski magistrat swoją propozycję kieruje do zadłużonych najemców mieszkań komunalnych. Zaległości wrocławian przekroczyły już 700 mln zł i niestety szanse na to, że samodzielnie wyjdą z długów, są nikłe.
Projekt uchwały jest gotowy
Gotowy projekt uchwały urzędnicy wrocławscy przedstawili już w środę. Celem wprowadzenia nowej uchwały jest restrukturyzacja długu w zasobach komunalnych. Problem ze spłatą jest niemały.
Problemy z płatnościami ma 10 tys. najemców, a rekordzista jest zadłużony na prawie 400 tys. zł
– wskazał podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia, Sebastian Lorenc.
5 wariantów umorzenia długu
Wrocławscy urzędnicy w projekcie uchwały zaproponowali 5 opcji umorzenia zadłużenia. Jeden z nich dotyczy umorzenia całkowitego, a pozostałe cztery mają na celu zmniejszenie zadłużenia najemców dzięki podjęciu przez nich konkretnych kroków.
Wariant pierwszy
co daje najemca: przekazuje zajmowany przez siebie lokal na rzecz miasta
co zyskuje najemca: całkowite umorzenie zadłużenia
Wariant drugi
co daje najemca: zmienia zajmowany lokal na mniejszy
co zyskuje najemca:umorzenie połowy długu
Wariant trzeci
co daje najemca: spłaca 30% długu w ciągu 6 miesięcy
co zyskuje najemca: umorzenie pozostałych 70% długu
Wariant czwarty
co daje najemca: spłaca 40% długu w ciągu 12 miesięcy
co zyskuje najemca: umorzenie pozostałych 60% długu
Wariant piąty
Polega na proporcjonalnym umorzeniu konkretnej kwoty zadłużenia w zależności od tego, jaka jest suma rat wpłaconych przez zadłużonego na poczet długu w danym okresie rozliczeniowym.
Dług będzie można też odpracować
Kolejną opcją spłaty zadłużenia będzie jego odpracowanie. Wrocławscy urzędnicy mają zamiar powołać specjalną miejską spółdzielnię, która będzie zajmowała się zatrudnianiem dłużników. Z tytułu pracy część wynagrodzenia ma być przeznaczana na poczet spłaty zadłużenia, a część ma trafiać do pracującego jako wypłata.
Kto będzie mógł skorzystać z restrukturyzacji długu?
Program dotyczy tylko długów powstałych do końca roku 2016. Wszystkie długi powstałe w roku 2017 i 2018 muszą być spłacone w trybie normalnym.
Co więcej – władze zaznaczają, że program jest jednorazowy i nie będzie powtarzany w przyszłości. Ma to zapobiec celowemu popadaniu w długi z nadzieją, że zostaną one umorzone.
My dajemy tylko możliwość powrotu najemcom do lepszej sytuacji, jeśli chodzi o ich poziom zadłużenia
– dodaje Marcin Kieżyński, dyrektor Wydziału Zarządzania Należnościami.
Projekt będzie poddany głosowaniu 21 marca tego roku na sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Jeżeli radni zdecydują o przyjęciu uchwały, to program restrukturyzacji długu wejdzie w życie 1 lipca 2019 roku.
Dodaj komentarz