Zakaz handlu także w sobotnie wieczory?  

Zakaz handlu także w sobotnie wieczory?  

author
Halszka Gronek
05 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria
„Solidarność” chce wydłużenia czasu wolnego od handlu. Oprócz niehandlowych niedziel, wolne od pracy mają być także poprzedzające je sobotnie wieczory. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje w tej sprawie.

Od 1. marca 2018 roku handel w Polsce dozwolony jest tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Stało się tak na mocy Ustawy z dnia 10. stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Niestety – polscy pracodawcy doszukali się kilku luk w ustanowionych przepisach i postanowili tak obejść prawo, by zminimalizować skutki ograniczenia handlu i potrzymać swe dotychczasowo osiągane zyski ze sprzedaży całotygodniowej.

Ogólnopolski związek zawodowy „Solidarność” postanowił zareagować na takowe praktyki polskich przedsiębiorców i zaapelował do Ministry Elżbiety Rafalskiej o rozszerzenie czasu wolnego od handlu także na sobotnie wieczory. 

Obecne praktyki pracodawców
Spora liczba działających na polskim rynku pracodawców zdołała obejść obecnie obowiązujące przepisy i umożliwić swym pracownikom uprawianie handlu w dni ustawowo wolne od tego typu aktywności. Stało się tak na przykład poprzez przekształcenie punktów sprzedaży w para-placówki pocztowe, które na mocy Ustawy wyłączone są z zakazu handlu. 

Ci, którym nie udało się jednak obejść prawa, postanowili zminimalizować ewentualne straty spowodowane zakazem handlu w niedziele i wydłużyli czas pracy w swych punktach sprzedaży w soboty oraz poniedziałki.

W konsekwencji owych praktyk ogromna liczba pracowników utraciła szansę na wykorzystanie dni ustawowo wolnych od handlu. Zamiast odpoczywać, muszą oni pracować do późnych godzin wieczornych w soboty lub przychodzić do pracy na wczesnoporanne godziny w poniedziałki.

„Solidarność” chce zmian
Zwiększenie czasu wolnego polskich pracowników i ochrona ich podstawowych praw miały być głównym celem wprowadzenia w życie Ustawy z dnia 10. stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
 

Niestety – praktyki coraz większej grupy polskich pracodawców niweczą owe założenia ustawodawcy. Dlatego właśnie polski związek zawodowy „Solidarność” wystosował oficjalny apel do Ministry Rafalskiej o wprowadzenie zmian do polskiego prawa. 
 

W piśmie wystosowanym do szefowej resortu pracy czytamy, iż nie istnieje żaden prawny lub związany z użytecznością społeczną interes, aby dopuszczać do takich sytuacji, kiedy placówki handlowe będą czynne tuż przed i tuż po dniu wolnym.

Postulaty NSZZ „Solidarność”
Związkowcy żądają uszczelnienia obecnie obowiązujących przepisów, jakie regulują kwestię ograniczenia handlu w niedziele. Ich głównym postulatem jest wprowadzenie do Ustawy zapisu o zakazie sprzedaży w sobotnie wieczory oraz poniedziałkowe poranki. 
 

Przedstawiciele „Solidarności” chcą zmienić treść art. 3 pkt 7 Ustawy na następującą:

„ [Ilekroć w ustawie jest mowa o:] wykonywaniu pracy w handlu oraz wykonywaniu czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych 
– należy przez to rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w 31 kolejnych godzinach przypadających odpowiednio miedzy godziną 22:00 w sobotę a godziną 05:00 w poniedziałek, 
i między godziną 22:00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 05:00 w dniu przypadającym bezpośrednio po święcie”.

Jakie jeszcze zmiany?
Kolejną kwestią, jakiej zmiany bezwględnie domagają się związkowcy, jest ustanawianie punktów sprzedaży placówkami pocztowymi w celu obejścia zakazu handlu. 
 

Sprawa ta w szczególności dotyczy popularnej sieci sklepów „Żabka”, która wraz z chwilą wejścia w życie Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele otworzyła w swych punktach placówki pocztowe i informowała, iż w wolne od handlu dni „Żabki” będą otwarte.
 

„Solidarność” domaga się, by uszczegółowić ustawową definicję placówki pocztowej. Ich propozycja jest następująca: „[Zakaz handlu nie obowiązuje:] w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe,  w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych". 

Co na to pracodawcy?
Ograniczenie handlu w niedziele, choć zdaniem „Solidarności – niewystarczające i „dziurawe”, znacząco obniżyło ilość godzin pracy i wpłynęło także na ograniczenie dostępu Konsumentów do punktów sprzedaży. 
 

Na obecną chwilę wprowadzony zakaz handlu nie zaszkodził dużym sklepom – według bieżących danych sprzedaż w hiper- oraz supermarketach wzrosła nawet o 9,6 %. Nie wiadomo jednak, jak potoczy się los sprzedawców, gdy ograniczona zostanie także możliwość robienia zakupów w sobotnie wieczory i poniedziałkowe poranki.
 

Warto także mieć na uwadze fakt, iż w 2019 roku handel dozwolony będzie jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a w 2020 roku – tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą.
 

Sprawdź, jakie niedziele w 2018 roku będą wolne od handlu >>> tutaj.

Dobro pracowników a dobro Konsumenta
Jak dowiadujemy się z wypowiedzi Alfreda Bujary, przewodniczącego krajowego sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń społecznych NSZZ „Solidarność”, wielu pracowników, którym wydłużono czas pracy w sobotnie wieczory i poniedziałkowe poranki, miewa problemy z dotarciem do pracy lub domu w nocnych oraz wczesnoporannych porach. 
 

„Solidarność” stawia się po stronie praw pracowników i chce walczyć o ich komfort pracy oraz prawo do czasu wolnego. Inne stanowisko zajmuje jednak Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. 
 

Zdaniem Renaty Juszkiewicz, prezeski POHiD, argumenty „Solidarności” dyskryminują pracowników reszty sektorów handlowych, a co więcej – uderzają bezpośrednio w Konsumentów, bowiem to właśnie im odbierze się prawo do zrobienia zakupów w jeszcze szerszym zakresie czasu.

Co na to resort?
Związkowcy „Solidarności” nie tylko wysłali oficjalne pismo z propozycjami zmian prawa do Ministry Elżbiety Rafalskiej, lecz także zaapelowali o zwołanie pilnego spotkania z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i przedstawicielami popularnych sieci handlowych – w celu przedyskutowania szczegółów przyszłej nowelizacji.
 

Póki co nie doczekaliśmy się jednak żadnych oficjalnych postanowień rządu. Niemniej jednak szefowa resortu pracy poinformowała NSZZ „Solidarność”, iż prace nad „uszczelnieniem przepisów” w kwestii zakazu handlu zostaną przyspieszone. 
 

Co więcej, Ministra Elżbieta Rafalska oficjalnie zgodziła się także na to, by prace nad nowelizacją ustawy dotyczyły wykluczenia możliwości sztucznego przekształcania się placówek handlowych w punkty usług pocztowych. W sprawie wydłużenia zakazu sprzedaży także na sobotnie wieczory i poniedziałkowe poranki nie padły jednak żadne konkrety ani postanowienia. 


 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Świętochłowicach

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Świętochłowicach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
14 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Nowej Soli – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Nowej Soli to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Triumph jako 25 000 klient bankowości dla firm w mBanku

Marka Triumph dołączyła do grona Klientów Korporacyjnych w mBanku. Wraz z renomowanym producentem bielizny łączna liczba klientów firmowych tego banku wynosi 25 tysięcy.

author
Dominika Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Wałbrzychu

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Wałbrzychu.

author
Dominika Byczek
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Seniorzy coraz rzadziej figurują w KRD

W swoim najnowszym komunikacie Krajowy Rejestr Długów poinformował, że seniorzy wręcz „znikają” z rejestru. Ich miejsce zajmują kolejni młodzi ludzie, choć starsze osoby w dalszym ciągu muszą spłacić blisko 800 tysięcy zobowiązań na łączną kwotę ponad 5,7 miliardów złotych.

author
Alicja Hirsekorn
22 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Porąb chwilówki z hapipożyczki

„Porąb swoje raty na mniejsze” – to nowe hasło reklamowe hapipożyczki. Oferta pozostaje bez zmian: Klienci maksymalnie mogą liczyć na 10 000 zł, rozłożone na 24 miesiące.

author
Patryk Byczek
02 listopada 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj