Jakich mieszkań szukają Polacy?

Jakich mieszkań szukają Polacy?

author
Aneta Jankowska
25 października 2018
O swoich czterech kątach marzy wielu Polaków. Jeśli już decydują się na zakup mieszkania, to przyszłe lokum musi posiadać kilka wytycznych. Jakich mieszkań na rynku najczęściej szukamy? Odpowiedź znajdziemy w przygotowanym raporcie serwisu domiporta.pl.

Najlepiej dwupokojowe, do 50m2

Portal domiporta.pl przeanalizował poszukiwania swoich użytkowników. Okazuje się, że Polacy, planując zakup mieszkania, najczęściej interesują się lokalami z dwoma lub trzema pokojami, do 50 oraz 70 m2.

Według informacji serwisu, to właśnie tego typu oferty stanowią 68% najczęściej oglądanych przez użytkowników lokali. Jednak preferencje Polaków, są zależne od ich miejsca zamieszkania:

  • powierzchni od 30 do 50m2 – najczęściej szukają osoby z województw: wielkopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego
  • o powierzchni od 50m2 do 70m2 – zwykle szukają mieszkańcy województw: podlaskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego

Ciekawostką jest fakt, że lokali powyżej 100 m2 szukają osoby z województwa mazowieckiego oraz dolnośląskiego. Warto tu jednak zaznaczyć, że to nadal dość niski odsetek – mniej niż 10% zapytań w serwisie.


Źródło: domiporta.pl

Kolejną istotną kwestią dla Polaków jest ilość pomieszczeń. Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego, średnia liczba pomieszczeń w mieszkaniach Polaków w 2017 roku wynosiła 3,82 razem z kuchnią.

Z danych serwisu wynika, że szukamy najczęściej mieszkań dwu- oraz cztero- i więcej pokojowych. 

  • 32% wszystkich zapytań o mieszkania dotyczy lokali mających dwa pokoje
  • 30% użytkowników szuka lokali z cztero- i z większą liczbą pokoi

W przypadku tego kryterium, ilość pożądanych pomieszczeń również różni się w zależności od miejsca zamieszkania poszukujących.

Źródło: domiporta.pl

A kawalerki?

Nie należą one do najpopularniejszych wyszukiwań w serwisie. Małe lokale, jak właśnie kawalerki są najczęściej poszukiwane w województwach południowo-wschodnich. W podkarpackim i lubelskim liczba zapytań o kawalerki przekracza 20%.

Źródło – serwis domiporta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Rzeszowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Rzeszowie

Bank Pekao w Czaplinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2019

Bank Pekao w Czaplinku

Inteligo ze zmianami logowania do systemu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 sierpnia 2019

Inteligo ze zmianami logowania do systemu

Santander Consumer Bank Bolesławiec
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Bolesławiec

Porównaj