Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje

Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas, w trakcie którego młodych rodziców nie powinno zajmować nic, poza ich własną rodziną i jej nowo narodzonym członkiem. Jest jednak kwestia, która wielu matkom i ojcom spędza sen z powiek – zasiłek macierzyński. Sprawdziliśmy, kto może liczyć na jego przyznanie i ile wynosi jego stawka obecnie.

Spis treści:

  1. Ile wynosi zasiłek macierzyński?
  2. Zasiłek macierzyński - czym jest?
  3. Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
  4. Jak otrzymać zasiłek macierzyński?
  5. Zasiłek macierzyński - wymagane dokumenty
  6. Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie
  7. Zasiłek macierzyński a osoba bezrobotna
Zwiń spis treści

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc porodu. Oznacza to, iż każdy z nas otrzyma zasiłek macierzyński indywidualnie wyliczony – adekwatnie do otrzymywanego wynagrodzenia i wysokości odprowadzanych składek. W sytuacji, gdy wnioskodawca złoży dokumenty o przyznanie świadczenia macierzyńskiego za czas odbywania urlopu macierzyńskiego, urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego, pełnego urlopu rodzicielskiego, do 21 dni od daty porodu bądź daty przyjęcia dziecka na wychowanie, otrzyma 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.Za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców przysługuje natomiast 70% podstawy wymiaru zasiłku. Gdy rodzic nie skorzysta z zasiłku macierzyńskiego, który należy mu się za czas urlopu rodzicielskiego, może on upomnieć się o jednorazowe wyrównanie kwoty świadczenia. Otrzyma wówczas pełną podstawę wymiaru zasiłku – 100%. Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Zasiłek macierzyński - czym jest?

Zasiłek macierzyński to specjalne świadczenie pieniężne, które przyznawane jest “świeżo upieczonemu” rodzicowi noworodka. Wypłacanie zasiłku macierzyńskiego uważane jest za podstawowy punkt polityki prorodzinnej i prospołecznej każdego nowożytnego państwa. Zasiłek macierzyński pozwala na roczną rezygnację z pracy w celu sprawowania opieki nad maluchem w domu. Jego istotą jest comiesięczne wypłacanie odpowiednio wyliczonej kwoty pieniędzy, które z założenia mają być przeznaczane na potrzeby dziecka i całej rodziny. Można powiedzieć, iż zasiłek macierzyński rekompensuje więc brak pensji jednego z rodziców w czasie sprawowania pieczy nad noworodkiem przez pierwszy rok życia.  Wysokość tegoż świadczenia zależy od zarobków rodzica i sposobu pobierania zasiłku – dlatego właśnie warto wiedzieć, komu, dlaczego i jak wiele pieniędzy się należy.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Do pobierania zasiłku macierzyńskiego uprawnione jest tylko jedno z rodziców noworodka. Nie istnieje niestety możliwość, by zasiłek został przyznany równocześnie matce i ojcu dziecka. Co więcej, świadczenie to przysługuje tylko tym rodzicom, którzy w dniu narodzin dziecka podlegali ubezpieczeniu chorobowemu – a więc przede wszystkim osobom, które pracowały na podstawie umowy o pracę.

Uprawnieni do uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego są także wszyscy ci, którzy pracują na umowie zalecenia lub umowie o dzieło – o ile objęci zostali dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ta sama sytuacja dotyczy także bezrobotnych, który zarejestrowani są w urzędzie pracy, a więc także podlegają ubezpieczeniu. Podobnie jest z rolnikami ubezpieczonymi w KRUS-ie oraz studentami, którzy ubezpieczeni są w ramach podejmowania nauki na uczelni wyższej. Co istotne, zasiłek macierzyński przysługuje każdemu ubezpieczonemu – niezależnie od tego, jak długo podlega on obowiązkowemu lub dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Wystarczy opłacać składki nawet przez jeden dzień.

Jak otrzymać zasiłek macierzyński?

O zasiłek macierzyński możesz wystąpić już przed porodem. Nie więcej niż 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje  zasiłek macierzyński niewykorzystany przez porodem, aż do wyczerpania przysługującego pełnego wymiaru zasiłku.

Źródło: www.zus.pl

By otrzymać zasiłek macierzyński przez świeżo upieczonego rodzica należy przede wszystkim zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, o jakich przeczytać można w sekcji Wymagane dokumenty. Odpowiednie dokumenty złożyć należy wraz z wypełnionym wnioskiem w najbliższym oddziale ZUS-u w ciągu 21 dni od terminu narodzin dziecka. Dokonać może tego zarówno przyszły świadczeniobiorca, jak i jego upoważniony reprezentant. Świadczenie z tytułu urodzenia można uzyskać także, składając wniosek elektronicznie, pomocna będzie w tej sytuacji Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Wystarczy, że wnioskodawca po rejestracji i zalogowaniu skorzysta z dostępnej na stronie usługi “Złożenie dokumentu ZAM”. Pozostałe dokumenty wnioskodawca może wysłać pocztą tradycyjną do placówki ZUS bądź przedłożyć je w niej osobiście. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Zasiłek macierzyński - wymagane dokumenty

Te druki przydadzą się osobie ubiegającej o przyznanie zasiłku macierzyńskiego:

  • ZUR;
  • ZAM;
  • Z-15a;
  • Z-15b;
  • ZAS-24;
  • Z-3a;
  • ZAS-5;
  • ZNp-7.

Wszystkie aktualne wzory dokumentów znajdują się na stronie ZUS i na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

 

Dokumentami, jakie niezbędne są w przypadku składania wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego, są:

  1. zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres rozpoczynający się jeszcze porodem dziecka;
  2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.

Dokumentami, jakie niezbędne są do uznania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą, są:

  1. zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu, zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres rozpoczynający się jeszcze porodem dziecka;
  2. w przypadku chęci pobierania zasiłku od daty narodzin dziecka: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, a jeśli otrzymanie takowego jest niemożliwe – zagraniczny akt urodzenia dziecka.

Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie

Rodzic zatrudniony na podstawie umowy zlecenia może, tak samo jak osoba zatrudniona na etat, liczyć na przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Nie jest to jednak regułą. Stanie się tak, jeśli rodzic w chwili narodzin dziecka podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a więc jeśli składka chorobowa odprowadzana była za danego płatnika z tytułu wykonywanej pracy na umowie zleceniu. Kobieta może otrzymać zasiłek macierzyński za okres, który zgodnie z przepisami, jej przysługuje – za okres urlopu macierzyńskiego. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Zasiłek macierzyński a osoba bezrobotna

Kobieta w ciąży, nie posiadająca pracy, nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego. Dobrym rozwiązaniem finansowych trudności, w takiej sytuacji, może okazać się świadczenie, które będzie jej przysługiwało, gdy zarejestruje się w powiatowym urzędzie pracy i uzyska status osoby bezrobotnej, a tym samym świadczenie z tego tytułu. Wówczas zyskuje prawo do tego, by wnosić o przedłużenie czasu wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych. O ile zostanie wydłużony okres przyznawanego jej świadczenia dla bezrobotnych? O czas, w którym w przypadku posiadania pracy, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

Kobiecie bezrobotnej przysługuje natomiast tzw. kosiniakowe (więcej przeczytasz tutaj). Jest ono specjalną formą zasiłku macierzyńskiego, czyli państwowego świadczenia, jakie wypłacane jest świeżo upieczonemu rodzicowi. Kosiniakowe różni się od zasiłku macierzyńskiego tym, że przyznawane zostaje osobom nieuprawnionym do otrzymania podstawowej formy świadczenia – m.in. bezrobotnym matkom. Sprawdź również ranking pożyczek na 500 plus.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-macierzynski

https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-macierzynski/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania

https://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasilki_i_inne_swiadczenia/6355650,zasilek-macierzynski-dokumenty-potwierdzajace-prawo-do-tego-swiadczenia.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Renata W
Renata W
2020-11-08 22:49:54

Witam z dniem porodu kończy mi się umowa o pracę, pisze z zapytaniem co mi przysługuje jaki zasiłek .w jakiej wysokości i jakie dokumenty muszę zlozyc

Beata
Beata
2020-08-18 22:10:41

Trzeba dodać że nie jest to 80% tylko 63% faktycznie bo odliczany jest podatek...

Anna Nowicka
Anna Nowicka
2020-04-22 19:49:03

Czy przyszłej mamie w przypadku umowy na czas określony (która kończy się np. 5 miesiący przed porodem) przysługuje zasiłek macierzyński? Wiem że pracodawca ma obowiązek w takim przypadku przedłużyć umowę min. do porodu. I załóżmy taki przypadek że: 1. pracodawca przedłużył przyszlej mamie umowe tylko do porodu 2. Przyszła mama przed pójściem na L4 pracuje już ponad rok na umowie na czas określony i żeby łatwo było liczyć to załóżmy że za ostatni rok co miesiąc dostawała 5tys. zł pensji (na czysto) To czy po porodzie, kiedy teoretycznie będzie już bez pracy, przysługuje jej przez rok zasiłek 4tys. na miesiąc? Z góry dziękuję za odpowiedź

mama4latka
mama4latka
2018-08-03 11:59:32

piekny to czas pierwszy rok z dzieciatkime pozdrawiam

Podobne artykuły

Leasing w portalu Allegro

Allegro wprowadza nowy sposób płatności. Portal aukcyjny w kooperacji z LeaseLinkiem dają możliwość wzięcia wybranych towarów w leasing. Oferta dotyczy przedsiębiorców, a procedura ma trwać około dziesięciu minut.

author
Patryk Byczek
02 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Łomża

Szukasz takiej pożyczki chwilówki w Łomży, która najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Koniecznie sprawdź nasze zestawienie. Wszystkie prezentowane w naszym rankingu oferty dostępne są przez Internet. Najwyższa kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
30 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Łobzie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Łobzie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Bank Śląski ze Złotym Listkiem CSR

ING Bank Śląski poinformował w najnowszym komunikacie o przyznanej instytucji nagrodzie Złotego Listka CSR Polityki. Bank otrzymał nagrodę, ponieważ jako jedna z wielu organizacji wyróżnia się działaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium z wnioskami Dobry Start

Bank Millennium poinformował w komunikacie prasowym o tym, że od 1 lipca 2020 roku Klienci banku będą mogli składać, z poziomu bankowości internetowej, wnioski o Dobry Start (Wyprawka 300+). Jest to program rządowy wspierający polskie rodziny, w którym Bank Millennium uczestniczy od samego początku.

author
Patryk Byczek
26 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Jankach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jankach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj