Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje

Zasiłek macierzyński – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
19 stycznia 2020

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas, w trakcie którego młodych rodziców nie powinno zajmować nic, poza ich własną rodziną i jej nowo narodzonym członkiem. Jest jednak kwestia, która wielu matkom i ojcom spędza sen z powiek – zasiłek macierzyński. Sprawdziliśmy, kto może liczyć na jego przyznanie i ile wynosi jego stawka w 2020 roku.

 

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI – CO TO JEST?

Zasiłek macierzyński to specjalne świadczenie pieniężne, które przyznawane jest “świeżo upieczonemu” rodzicowi noworodka. Wypłacanie zasiłku macierzyńskiego uważane jest za podstawowy punkt polityki prorodzinnej i prospołecznej każdego nowożytnego państwa.

Zasiłek macierzyński pozwala na roczną rezygnację z pracy w celu sprawowania opieki nad maluchem w domu. Jego istotą jest comiesięczne wypłacanie odpowiednio wyliczonej kwoty pieniędzy, które z założenia mają być przeznaczane na potrzeby dziecka i całej rodziny.

Można powiedzieć, iż zasiłek macierzyński rekompensuje więc brak pensji jednego z rodziców w czasie sprawowania pieczy nad noworodkiem przez pierwszy rok życia.  Wysokość tegoż świadczenia zależy od zarobków rodzica i sposobu pobierania zasiłku – dlatego właśnie warto wiedzieć, komu, dlaczego i jak wiele pieniędzy się należy.

 

KOMU PRZYSŁUGUJE ZASIŁEK?

Do pobierania zasiłku macierzyńskiego uprawnione jest tylko jedno z rodziców noworodka. Nie istnieje niestety możliwość, by zasiłek został przyznany równocześnie matce i ojcu dziecka. Co więcej, świadczenie to przysługuje tylko tym rodzicom, którzy w dniu narodzin dziecka podlegali ubezpieczeniu chorobowemu – a więc przede wszystkim osobom, które pracowały na podstawie umowy o pracę.

Uprawnieni do uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego są także wszyscy ci, którzy pracują na umowie zalecenia lub umowie o dzieło – o ile objęci zostali dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ta sama sytuacja dotyczy także bezrobotnych, który zarejestrowani są w urzędzie pracy, a więc także podlegają ubezpieczeniu. Podobnie jest z rolnikami ubezpieczonymi w KRUS-ie oraz studentami, którzy ubezpieczeni są w ramach podejmowania nauki na uczelni wyższej.

Co istotne, zasiłek macierzyński przysługuje każdemu ubezpieczonemu – niezależnie od tego, jak długo podlega on obowiązkowemu lub dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Wystarczy opłacać składki nawet przez jeden dzień.

 

JAK OTRZYMAĆ ZASIŁEK MACIERZYŃSKI?

By otrzymać zasiłek macierzyński przez świeżo upieczonego rodzica należy przede wszystkim zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, o jakich przeczytać można w sekcji Wymagane dokumenty.

Odpowiednie dokumenty złożyć należy wraz z wypełnionym wnioskiem w najbliższym oddziale ZUS-u w ciągu 21 dni od terminu narodzin dziecka. Dokonać może tego zarówno przyszły świadczeniobiorca, jak i jego upoważniony reprezentant.

 

Sprawdź najlepsze oferty kredytów na oświadczenie w naszym rankingu: https://www.zadluzenia.com/kredyt-na-oswiadczenie/

 

 

ILE WYNOSI ZASIEK MACIERZYŃSKI W 2020?

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi średnia podstawa wymiaru składki chorobowej z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc porodu.

Oznacza to, iż każdy z nas otrzyma zasiłek macierzyński indywidualnie wyliczony – adekwatnie do otrzymywanego wynagrodzenia i wysokości odprowadzanych składek.

Obecny system prawny nie uznaje jednak możliwości przyznania niższego zasiłku macierzyńskiego niż w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Taki właśnie zasiłek otrzyma każdy bezrobotny (o ile zarejestrowany jest w urzędzie pracy), student czy pracownik zatrudniony na umowę o dzieło.

 

WYMAGANE DOKUMENTY

Dokumentami, jakie niezbędne są w przypadku składania wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego, są:

  1. zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres rozpoczynający się jeszcze porodem dziecka;
  2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.

 

Dokumentami, jakie niezbędne są do uznania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą, są:

  1. zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu, zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres rozpoczynający się jeszcze porodem dziecka;
  2. w przypadku chęci pobierania zasiłku od daty narodzin dziecka: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, a jeśli otrzymanie takowego jest niemożliwe – zagraniczny akt urodzenia dziecka.

 

KALKULATOR ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO

Zasiłek macierzyński przyznawany jest w dwóch wariantach:

  • przez 12 miesięcy w stałej kwocie równej 80% dotychczas otrzymywanego średniego wynagrodzenia;
  • przez 6 miesięcy w kwocie równej 100% dotychczas otrzymywanego średniego wynagrodzenia, a przez kolejne 6 miesięcy – w kwocie równej 60% tegoż wynagrodzenia.

Warto indywidualnie zastanowić się, który wariant będzie dla nas bardziej dogodny.

 

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A UMOWA ZLECENIA

Rodzic zatrudniony na podstawie umowy zlecenia może, tak samo jak osoba zatrudniona na etat, liczyć na przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Nie jest to jednak regułą.

Stanie się tak, jeśli rodzic w chwili narodzin dziecka podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a więc jeśli składka chorobowa odprowadzana była za danego płatnika z tytułu wykonywanej pracy na umowie zleceniu.

Więcej o zasiłku macierzyńskim dla rodziców na umowie zlecenia (bez opłacania dobrowolnych składanek ZUS) przeczytacie w naszym artykule: https://www.zadluzenia.com/kosiniakowe-swiadczenie-rodzicielskie/ 

 

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A OSOBA BEZROBOTNA

Wypłacenie zasiłku macierzyńskiego osobie bezrobotnej jest możliwe – lecz tylko wtedy, gdy rodzic zarejestrowany jest w powiatowym urzędzie pracy i z tego tytułu podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

W takim przypadku rodzicowi wypłacony zostanie zasiłek w minimalnej wysokości – czyli 1 000 złotych miesięcznie.

Więcej o zasiłku macierzyńskim dla bezrobotnych rodziców przeczytacie w naszym artykule pt. Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie.

  

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Renata W
Renata W
2020-11-08 22:49:54

Witam z dniem porodu kończy mi się umowa o pracę, pisze z zapytaniem co mi przysługuje jaki zasiłek .w jakiej wysokości i jakie dokumenty muszę zlozyc

Beata
Beata
2020-08-18 22:10:41

Trzeba dodać że nie jest to 80% tylko 63% faktycznie bo odliczany jest podatek...

Anna Nowicka
Anna Nowicka
2020-04-22 19:49:03

Czy przyszłej mamie w przypadku umowy na czas określony (która kończy się np. 5 miesiący przed porodem) przysługuje zasiłek macierzyński? Wiem że pracodawca ma obowiązek w takim przypadku przedłużyć umowę min. do porodu. I załóżmy taki przypadek że: 1. pracodawca przedłużył przyszlej mamie umowe tylko do porodu 2. Przyszła mama przed pójściem na L4 pracuje już ponad rok na umowie na czas określony i żeby łatwo było liczyć to załóżmy że za ostatni rok co miesiąc dostawała 5tys. zł pensji (na czysto) To czy po porodzie, kiedy teoretycznie będzie już bez pracy, przysługuje jej przez rok zasiłek 4tys. na miesiąc? Z góry dziękuję za odpowiedź

mama4latka
mama4latka
2018-08-03 11:59:32

piekny to czas pierwszy rok z dzieciatkime pozdrawiam

Podobne artykuły

Provident w Siedlcach
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

Provident w Siedlcach

Ukraina otrzyma 3,9 mld dolarów pożyczki
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
19 grudnia 2018

Ukraina otrzyma 3,9 mld dolarów pożyczki

Kredyt przez Internet w mBanku
Pod Lupą
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
03 lutego 2015

Kredyt przez Internet w mBanku

Promocja: „BlueBonus III” w Blue Services
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 lutego 2020

Promocja: „BlueBonus III” w Blue Services

Santander o spowolnieniu branży stolarskiej w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 listopada 2019

Santander o spowolnieniu branży stolarskiej w Polsce

Prawie 2 mln Polaków wynajmuje mieszkania
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 lipca 2017

Prawie 2 mln Polaków wynajmuje mieszkania

Porównaj