Położenie geograficzne Polski na granicy dwóch stref czasowych sprawia, że dwa razy do roku przestawiamy wszystkie zegarki - raz w przód, raz w tył. Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawimy zegarki w tym roku. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 18.10.2018
Udostępnij:

Czas środkowoeuropejski (UTC+1:00) obowiązuje w Polsce od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca, a w pozostałych miesiącach obowiązuje czas środkowoeuropejski letni (UTC+2:00). Prawdopodobnie jest to jednak ostatni rok, w którym przestawiamy swoje zegarki. 

Zmiana czasu 2018

kiedy: 28.10.2018

w którą stronę: godzina „do tyłu”

zmiana: z czasu letniego na czas zimowy

typ: czas środkowoeuropejski (UTC+1:00)

prawdopodobnie ostatnia zmiana czasu

 

Komisja Europejska od wielu lat debatowała nad tym, czy zmienianie czasu jest rzeczywiście zasadne. Przeprowadzono wiele badań i kalkulacji, które pokazały, że więcej przynosi to strat niż potencjalnych zysków. 

Głównym argumentem podnoszonym przez tych, którzy byli za zachowaniem zmiany czasu, była oszczędność energii elektrycznej wynikająca z wydłużenia czasu dostępności światła dziennego w godzinach roboczych w porze zimowej. Były to jednak kalkulacje sprzed lat i nie miały pokrycia we współczesnych wyliczeniach skali oszczędności. 

Tym, na co powoływali się zwolennicy tezy, że zmianę czasu powinno się znieść, były głównie wyniki badań pokazujących, jak duża jest skala problemów zdrowotnych (i fizycznych i psychicznych) powstałych na skutek zmiany czasu. Młodzi ludzie skarżyli się na jesienne depresje, a starsi na trudności z zasypianiem. 

Od dłuższego czasu podnoszono też argument, że ludzie po prostu nie chcą zmiany czasu – wreszcie nad tą sprawą pochyliła się Komisja Europejska. Przebadano kilka milionów europejczyków, by uzyskać jasny i pełny obraz tego, czy rzeczywiście przeciętny człowiek potrzebuje zmiany czasu i czy uważa jej utrzymanie za zasadne. Wynik był jednoznaczny – chcemy mieć jednolity czas przez cały rok.

Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein na konferencji prasowej powiedział: „Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków”. 

Decyzja Komisji Europejskiej nie zdąży wejść w życie przed tegoroczną zmianą czasu, ale może uchronić nas przed zmianą przyszłoroczną. Szczegóły na temat zniesienia zmiany czasu nie są jeszcze znane, ponieważ KE nie wydała jeszcze oficjalnej dyrektywy dotyczącej czasu letniego. 

Wszystko wskazuje jednak na to, że dyrektywa, która ma zostać ogłoszona już niebawem, będzie harmonizowała datę i czas wprowadzenia czasu letniego we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Póki co zegarki musimy jeszcze przestawić. 

Komentarze