Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

author
Sandra Tessmer
28 czerwca 2019

Ślub i wesele to najważniejszy moment życia każdej zaręczonej pary. Dobrze jednak wiedzieć, ile może kosztować organizacja takiej uroczystości. Sprawdzamy.

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jeśli chcemy odpowiednia przygotować się do tego ważnego wydarzenia, powinnyśmy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Dla wielu osób organizacja wesela może również wiązać się z wzięciem kredytu na ślub i wesele. Warto zastanowić się, ile kosztuje wesele w zależności od różnych założeń. Nie można jednoznacznie ocenić kosztów wesela, ponieważ wpływa na nie bardzo dużo czynników. Dobrze jednak być zorientowanym, co może złożyć się na koszty.

Wartość rynku ślubnego w Polsce przekracza 7 mld zł rocznie, a w ramach prezentu nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 mld zł – wynika z danych firm monitorujących rynek ślubny. Ponad 70 proc. organizowanych imprez weselnych mieści się w budżecie do 40 tys. zł.

Ile kosztuje wesele – statystyki

Jak zaznaczył Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, rynek weselny w Polsce, którego roczna wartość przekracza 7 mld zł, dzieli się na trzy segmenty kosztowe. Pierwszym, najpopularniejszym w Polsce budżetem nowożeńców jest ten, który nie przekracza 50 tysięcy złotych.

Drugi segment to wesela droższe, ale znacznie rzadziej spotykane. W ich przypadku budżet weselny mieści się w przedziale 50 tysięcy – 100 tysięcy zł. Najmniejszy odsetek, bo tylko ok. 3% nowożeńców, przeznacza na wesele powyżej 150 tysięcy złotych.

Ile kosztuje organizacja wesela?

Statystyki Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych podają, że w ostatniej dekadzie kwoty, jakie nowożeńcy przeznaczają na organizację imprezy ślubnej, wzrosły od 30 do 50 procent. Wynika z tego, że jeśli średnia kwota 50 tysięcy wystarczała na zorganizowanie wesela dla 100 osób, to aktualnie ta kwota wzrasta nawet do 80 tysięcy złotych.

Skąd taki wzrost cen? Według członków Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych wynika to głównie z chęci wydania większej ilości pieniędzy. Drugim powodem jest wysoki wzrost cen na rynku. Roczny przyrost ceny w segmencie niskobudżetowym wynosi ok. 12%, natomiast w wypadku wesel wysokobudżetowych wzrost jest mniejszy – średnio co 4 lata koszty się podwajają.

Oprócz kosztów wesela zmienia się również ich struktura, ale także rodzaj prezentów.

Dekadę temu największym wydatkiem weselnym było przyjęcie. Aktualnie o wiele większą uwagę przykuwa się do oprawy kwiatowej i wizualnej. Zwiększa się również ilość atrakcji. Coraz bardziej popularne są upominki dla gości czy wypuszczanie motyli lub białych gołębi. Coraz modniejsze są również wszelkie usługi barowe, barmańskie, animatorzy dla dzieci czy wodzireje imprezy.

Liczba małżeństw w Polsce

Pieczyński z Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów, powołując się na wyliczenia GUS, przypomina, że w latach 90. w Polsce zawierano ok. 250 tys. małżeństw rocznie; w roku 2000 było to ponad 211 tys., w 2010 r. – ponad 228 tys. Na początku tej dekady nastąpiło tąpnięcie – w roku 2013 liczba ślubów spadła do ok. 180 tys.

Jakie wesela preferują Polacy?

Polskie wesela z łatwością można porównać do tych, które organizowane są na Cyprze czy w Grecji, gdzie najbardziej popularne są wystawne wesela na 300 i więcej osób. W krajach skandynawskich czy wśród naszych sąsiadów z Czech lub Słowacji górują mniejsze, skromne wesela.

Według Jeremiego Mordasewicza – doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan – Polacy lubią coraz bardziej wystawne życie, droższe samochody i większe wesela, choć te pieniądze mogłyby posłużyć do innych, bardziej praktycznych celów, takich jak wkład własny do zakupu mieszkania.

Jego zdaniem rosnące wydatki weselne Polaków nie są niczym zaskakującym, ponieważ konsumujemy coraz więcej, co widać w danych makroekonomicznych, gdzie poziom konsumpcji z roku na rok stale rośnie.

Koszty organizacji wesela – założenia

Jeśli zamierzamy określić przykładowy kosztorys wesela, warto założyć podstawowe dane, które pomogą nam w obliczeniu odpowiedniej sumy. Każda przyszła para młoda powinna, przed rozpoczęciem planowania, początkowo stworzyć założenia, które dadzą miarodajny wynik kosztów. Na rzecz kosztorysu, założymy:

  1. wesele na 100 osób;
  2. brak „poprawin”;
  3. średni standard imprezy – wybieramy produkty nie te najtańsze, ale też nie te najdroższe;
  4. nie stosujemy zbędnych „udziwnień” jeśli chodzi o menu i weselne atrakcje;
  5. wesele odbędzie się w mieście, dlatego nie organizujemy transportu dla gości;
  6. zapewniamy nocleg dla 20 osób.

Ile kosztuje wesele – sala

Odpowiednie miejsce to połowa sukcesu przy organizacji wesela. Koszty sali stanowią sporą część i w dużej mierze decydują o tym, ile kosztuje wesele. Zdecydowanie najpopularniejsze są wesela organizowane w salach weselnych, restauracjach czy hotelach. Pary Młode  często wybierając miejsce na organizację wesela, kierują różnymi względami.

Dla jednych ważna jest wielkość sali, dla innych jej odległość od miasta czy menu. Bez względu na preferencje za przyjęcie weselne zorganizowane w jednym z takich miejsc trzeba określoną sumę pieniędzy. Jaką? W zależności od terminu i menu można znaleźć oferty już od 130 zł – 150 zł / osobę.

Dla przykładu przyjmiemy jednak cenę 200 zł. Jest to kwota zapewniająca 4 gorące posiłki, ciasta, zimną płytę, napoje oraz dekorację sali. Osoby z większych miast mogą jednak stwierdzić, że 200 zł to zdecydowanie za mało na zorganizowanie przyjęcia na przyzwoitym poziomie. Z kolei osoby z mniejszych miejscowości mogą powiedzieć, że to zbyt drogo. 200 zł. Jest jednak średnią ceną za osobę. W ten sposób za wynajęcie sali dla 100 osób zapłacimy już 20 000 zł.

Kiedyś wesela organizowane były częściej w remizach strażackich, dziś jest to coraz mniej popularne. Co ciekawe takie wesele niekoniecznie będzie tańsze od tego zorganizowanego w sali weselnej.

Ile kosztuje wesele – ubiór i fryzura

W momencie, kiedy mamy zarezerwowaną salę weselną możemy zacząć resztę przygotowań. Do jednej z najważniejszych rzeczy na liście trzeba zaliczyć ubiór. W przypadku kobiety będzie to suknia, buty oraz dodatki. Suknia ślubna będzie zdecydowanie najdroższa.

Różnica w cenie poszczególnych egzemplarzy jest znaczna. Dodatkowo kobieta ma wybór, czy chce kupić suknię nową lub używaną. Cena sukni ślubnej może ciągać nawet kilkunastu tysięcy złotych, jednak średnio zapłacimy ok. 4000 zł. W tej cenie bez trudu można kupić swój wymarzony egzemplarz. Do tego buty za 200 zł, bieliznę za 100 zł oraz dodatki za 200 zł. W sumie kobieta wyda na swój strój około 4 500 zł.

Męska kreacja będzie nieznacznie tańsza. Elegancki, firmowy garnitur można kupić spokojnie za 1 500 zł. Do tego koszula za 200 zł, buty za 200 zł, krawat i poszetka za 100 zł i pasek za 100 zł. W sumie mężczyzna na swój strój wyda około 2 000 zł.

Łącznie wychodzi na to, że Państwo młodzi wydadzą łącznie 6 500 zł za swoje kreacje, z czego większa kwota zostanie przeznaczona na to, żeby ubrać Pannę Młodą.

Fryzjer dla mężczyzny oraz fryzjer i makijażystka ślubna dla kobiety to wydatek około 400 zł – 500 zł.

Ile kosztuje wesele – alkohol

Zakładamy, że organizujemy tradycyjne alkoholowe wesele.Średnio możemy przeznaczyć ok. 0,5 litra wódki na osobę. Do tego kilka win i kilka butelek innych alkoholi dla osób, które nie preferują picia wódki. Oczywiście wszystko zależy od gości. 100 butelek wódki to wydatek rzędu 2 500 zł, do tego 20 win za 500 zł oraz 10 butelek whisky za 500 zł.

Orkiestra prezentuje bardziej tradycyjny model zabawy weselnej. Przechodząc do kosztów – DJ to wydatek rzędu 1 500 zł – 2 000 zł. Orkiestra składająca się z 4 osób to wydatek 3 500 – 5 000 zł. Wszystko będzie zależało od renomy orkiestry.

Ile kosztuje wesele – pierwszy taniec

Coraz popularniejsze stają się przedmałżeńskie kursy tańca. Pary młode mogą podszkolić swoje umiejętności i przygotować choreografię pod pierwszy taniec. W zależności od liczebności grupy, której wielkość zniża lub podwyższa cenę, taki kurs to wydatek rzędu 300 zł – 500 zł.

Ile kosztuje wesele – noclegi dla gości

Na wesela zapraszamy gości z różnych części kraju a coraz częściej nawet i świata. Wiąże się to z tym, że niektórym z nich będzie trzeba zapewnić nocleg. Średniej klasy pokój w hotelu ze śniadaniem to wydatek około 150 zł za noc. Przy 10 parach za noclegi dla gości zapłacimy około 1 500 zł.

warto pomyśleć o tym szukając sali – nocleg w miejscu, gdzie odbywa się wesele to duże udogodnienie, a także możliwość większej negocjacji ceny. Jest to również bardzo korzystne pod względem ewentualnego transportu gości. Problem ten zostaje rozwiązany.

Ile kosztuje wesele – wynajęcie samochodu

Coraz częściej można zauważyć, że Pary Młode decydują się na pojechanie do ślubu drogim, luksusowym samochodem.  W wersji droższej, jedziemy do ślubu wymarzonym retro samochodem lub autem sportowym. Koszt wynajęcia takiego samochodu to około 1 000 zł.

Jeśli zdecydujemy się na pożyczenie samochodu, w oszczędnej wersji wydamy ok. 150 zł. Zapłacimy jedynie za ozdobę na samochód oraz koszty myjni i paliwa.

Ile kosztuje wesele – zaproszenia, winietki, ozdoby, bukiet ślubny

Zaproszenia, winietki, menu czy estetyczne pudełko na koperty to kwestie, które nie są aż tak kosztowne. Menu na stoły, pudełko na koperty, 50 zaproszeń i 100 winietek to wydatek około 300 zł – 400 zł. Do tego musimy doliczyć 100 zł – 200 zł za bukiet ślubny.

Ile kosztuje wesele – fotograf i kamerzysta

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń, dlatego bardzo dużo Par Młodych decyduje się na uwiecznienie tej ważnej chwili na zdjęciach i filmie. W tym celu warto zatrudnić fotografa oraz kamerzystę. Przyjmujemy jednak wariant z jednym kamerzystą i fotografem, choć można zdecydować się na większą ilość fotografów lub efekty w postaci nagrania z drona.

Jeśli chodzi o koszty, to dużą rolę odgrywa ich renoma. Można znaleźć fotografa, który za 1 500 zł wykona zdjęcia na ślubie i weselu, przygotuje album oraz pojedzie na plener. Za takie same usługi inny fotograf, z większą renomą, będzie chciał nawet 5 000 zł. Identycznie ma się sprawa z kamerzystą. Dlatego zastosujemy pewne uproszczenie i przyjmiemy kwoty 2 500 zł za kamerzystę i 2 500 zł za fotografa. Uwiecznienie wesele to wydatek rzędu 5 000 zł.

Ile kosztuje wesele – obrączki

Biorąc ślub, nie można zapomnieć o obrączkach. Podczas ceremonii pamięta o nich świadek, ale wcześniej Młodzi muszą mu je dostarczyć. W zależności od materiału z jakiego będą wykonane, rozmiarów i upodobań młodych kupno obrączek to wydatek rzędu od 1 000 zł do nawet 10 000 zł.

Ile kosztuje wesele – ksiądz, dekoracja kościoła, organista

Większość ślubów to statystycznie śluby kościelne. Koszt ich organizacji to dekoracja kościoła, oprawa muzyczna, a także opłata dla księdza.

Dekoracja kościoła to koszt około 500 zł, organista weźmie od Nas 100 zł, a ksiądz od 400 zł do 1 000 zł. Łącznie wydatki na ślub kościelny powinny się zamknąć w kwocie 1 000 zł – 1 600 zł.

Ile kosztuje wesele –  podziękowania dla rodziców/gości

Coraz większą popularnością cieszą się prezenty dla rodziców, w ramach których Państwo Młodzi dziękują rodzicom za trud włożony w wychowanie i pomoc w organizacji wesela. Prezenty zależą od inwencji dzieci. Mogą to być między innymi tradycyjne kosze prezentowe lub wykupione bony do spa. Koszt takich prezentów dla obu par rodziców to około 600 zł.

Ile kosztuje organizacja wesela – czy można zaoszczędzić na organizacji?

Wesele to uroczystość, na której można sporo zaoszczędzić – nie chodzi tutaj oczywiście o wybieranie tanich, gorszych jakościowo produktów. Przede wszystkim chodzi o kupienie tego samego standardu za niższą cenę. Należy przy tym stosować się do pewnej zasad.

Przede wszystkim, jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy szczegółowo przeglądać oferty firm, które oferują usługi ślubne. Ten typ uroczystości jest jedną z najlepszych form zarobku, ponieważ Para Młoda często nie liczy dokładnie wydatków. Dlatego właśnie warto przeglądać wiele ofert, zanim wybierze się ostateczną.

Ile kosztuje wesele – jak szukać oszczędności?

Najważniejszym determinantem kosztów wesela jest termin. Popularne terminy, a więc czerwiec, sierpień oraz wrzesień są najdroższe. Wtedy najwięcej zapłacimy za salę, ale także kamerzystę czy fotografa. Wynika to z tego, że jest wysoki popyt, a niska podaż, co powoduje szybki wzrost cen.

Szukając oszczędności można wybrać kwiecień, maj lub lipiec. Szczególnie jeśli nie jesteśmy przesądni. Zorganizowanie wesela w miesiącu bez “R” może przynieść nam oszczędności rzędu nawet 20%. Można również zastanowić się nad DJ-em, a także rezygnację z wynajęcia samochodu, a zamiast tego pożyczyć go od znajomych.

Ile kosztuje wesele – największe trudności

Organizacja wesela to duże przedsięwzięcie. Nie można jednak się zniechęcać ani uprzedzać. Sama organizacja wygląda na bardzo skomplikowaną, jednak nie jest taka, jak się wydaje. W rzeczywistości można bez trudu samemu wszystko zorganizować, trzeba tylko wiedzieć czego się chce i czego się szuka.

Na pewno problematyczne jest odpowiednie zgranie terminów. To znaczy, mając wymarzony zespół, wymarzoną salę i ulubionego fotografa trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba iść na pewne kompromisy. Być może będzie konieczna zmiana terminu albo będzie trzeba zmienić zespół.

Ile kosztuje wesele w Polsce. Przykładowy cennik wesela na 100 osób

Jak dobrze zaplanować wydatki na wesele?

Przed rozpoczęciem organizacji warto zrobić listę podpunktów, w której zawrzemy wydatki niezbędne oraz dodatkowe. Warto również przemyśleć to, jakie mamy źródło finansowania oraz jak dzielone będą wydatki. Do tego wszystkie przyda się kalendarz wydatków lub planner ślubny, który aktualnie bardzo łatwo kupić.

  1. Niezbędne wydatki . W tym podpunkcie warto zaznaczyć wszystkie wydatki, których nie da się ominąć w trakcie planowania, jak formalności ślubne, ceremonia, sala, muzyka, alkohol, transport itd. Spisanie takich elementów pomaga w organizacji i obliczeniu kwoty, jaką bezapelacyjnie musicie zabezpieczyć.
  2. Wydatki dodatkowe . Przemysł weselny jest teraz bardzo rozbudowany, a firmy z tej branży mają szeroką ofertę. W ten sposób koszty wesela mogą nam bardzo zrastać. Na takiej liście dobrze spisać rzeczy i usługi, które nie są konieczne, ale chcielibyśmy nimi uświetnić swoją uroczystość. To np. dodatkowa atrakcja dla gości (np. fotobudka, pokaz iluzjonisty, dodatkowy bar, gołębie wypuszczane pod kościołem, winiety na stołach, pakiety podarunkowe dla gości itp.) Rzeczy z tej listy powinny być jednak wykonywane w ostatniej kolejności.
  3. Podział wydatków i źródło finansowania . Żeby planować wesele trzeba mieć na to pieniądze. Do tej sprawy nie można podchodzić spontanicznie, tym bardziej, że rezerwowanie sali i weselnych usług wymaga przeważnie wpłacenia zaliczki. Musimy więc dokładnie wiedzieć, ile mamy pieniędzy do dyspozycji. Warto też ustalić, jak podzielone będą koszty wesela. Modele są różne, można podzielić je na pół bądź w sposób tradycyjny, tak jak dawniej. Wtedy pani młoda opłaca salę, a na męskiej połowie spoczywa alkohol, transport i fotograf. Reszta według uznania. Do planowania weselnych wydatków konieczne są konkretne kwoty, trzeba więc zrobić podsumowanie swoich możliwości finansowych, ewentualnie zdobyć wiedzę, jaką pomoc w całym przedsięwzięciu zaoferują wam rodzice

Ile kosztuje wesele – ślub cywilny

Bez względu na to, czy bierzemy ślub cywilny czy kościelny to urzędowe koszty w wysokości 84 zł trzeba ponieść. W przypadku jedynie cywilnej uroczystości mogą dojść dodatkowe koszty.

Takim przykładem będzie opłata za ceremonię poza Urzędem Stanu Cywilnego, która kosztuje ok. 1000 zł albo dodatkową oprawę muzyczną.

Koszt wesela – podsumowanie

Koszt organizacji wesela wynosi 41 000 zł – 47 000 zł.

Na pewno jest to wysoka kwota, ale wesele na 100 osób jest dużym weselem. Mniejsze, skromniejsze przyjęcia można zorganizować znacznie niższym kosztem. Warto także pamiętać, że część kosztów można opłacić już po weselu. Oznacza to, że z otrzymanych prezentów w postaci gotówki można opłacić fotografa, kamerzystę czy ponad 50% kosztów sali. Dzięki temu organizując wesele trzeba początkowo posiadać znacznie mniejszą kwotę niż ta, o której piszemy.

Wesele i ślub to zdecydowanie najważniejszy moment na drodze młodych ludzi, którzy postanawiają związać ze sobą życie. Warto podejść do tego z rozsądkiem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i wydatków. Jeśli uda nam się dobrze zorganizować wesele, z pozostałej kwoty dobrze zorganizować wyjazd na podróż poślubną lub zorganizowanie wspólnej przestrzeni w nowym, wspólnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W jakich branżach chcą pracować Polacy ?
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018

W jakich branżach chcą pracować Polacy ?

PKO BP w Polanicy-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Polanicy-Zdroju

Kanada pomoże 2 mln najbiedniejszym
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 sierpnia 2018

Kanada pomoże 2 mln najbiedniejszym

Wyższy VAT na soki i owoce?
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 grudnia 2018

Wyższy VAT na soki i owoce?

Profi Credit w Bielsku Podlaskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
06 czerwca 2019

Profi Credit w Bielsku Podlaskim

Cross Finance – kontakt
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 lipca 2020

Cross Finance – kontakt

Porównaj