Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy czas?

Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy czas?

author
Dominika Sobieraj
24 września 2019

Pod koniec października co roku przychodzi czas zmiany godziny. Kiedy dokładnie i w którą stronę przesuwamy wskazówki zegarków? Sprawdzamy.

Zmiana czasu w Polsce

Zgodnie z przyjętymi zasadami w Polsce obowiązują dwa czasy: letni i zimowy. Już za kilka dni czas letni odejdzie w zapomnienie i nasze zegarki przestawimy na czas zimowy, czyli po prostu cofniemy o jedną godzinę.

Czas z letniego na zimowy co roku zmieniamy w ostatnią niedzielę października jeszcze w trakcie trwania nocy. W tym roku dzień ten przypada dokładnie 27 października.

Ze względu na to, że zmiana czasu następuje w środku nocy (z godziny 3:00 na 2:00) wielu Polaków przestawia zegarek jeszcze w sobotę poprzedzającą zmianę czasu, przed pójściem spać. W takim przypadku zegarek należy przestawić w sobotę wieczorem – w niedzielę budzik obudzi nas wtedy o aktualnie obowiązującej godzinie.

Nie będzie więcej zmiany czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu wiąże się z corocznym dostosowaniem obowiązującej godziny do aktualnie panujących warunków pogodowych i związana jest z długością dnia słonecznego.

Im wcześniej robi się ciemno, tym późniejszą godzinę ustawiamy na naszych zegarkach – dzięki temu, kiedy wracamy po 15 do domu po pracy w zimę, mamy jeszcze szansę doświadczyć ostatków zachodzącego słońca. Z kolei latem wczesne zachody słońca są nam zupełnie niepotrzebne – ciepłe wieczory sprzyjają wakacyjnemu odpoczynkowi.

Polacy (i mieszkańcy innych krajów, w których obowiązuje zmiana czasu) nie są jednak zadowoleni z konieczności zmiany czasu dwa razy w roku. Badania pokazują, że duża część naszych rodaków cierpi na różnego rodzaju schorzenia fizyczne i psychiczne powstałe właśnie na skutek zmiany czasu. Dotyczy to głównie ludzi starszych, którzy po zmianie czasu nie mogą mają problemy z zasypianiem i braniem leków na czas.

Argumentacje o oszczędności energii z tytułu zmiany czasu (jakoby wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w godzinach roboczych w porze zimowej miało w konsekwencji generować mniejsze zużycie prądu) są już dawno obalone i nie mają pokrycia we współczesnych obliczeniach.

Komisja Europejska: europejczycy nie chcą zmiany czasu

Nad sprawą już ponad rok temu pochyliła się Komisja Europejska. Przebadano kilka milionów europejczyków, by uzyskać jasny i pełny obraz tego, czy rzeczywiście przeciętny człowiek potrzebuje zmiany czasu i czy uważa jej utrzymanie za zasadne. Wynik był jednoznaczny – chcemy mieć jednolity czas przez cały rok.

Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein na konferencji prasowej powiedział: „Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Drobinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 października 2019

PKO BP w Drobinie

Fakty i mity na temat Biura Informacji Kredytowej
Poradnik
author
Halszka Gronek
04 czerwca 2019

Fakty i mity na temat Biura Informacji Kredytowej

“Witaj Szkoło” w Credit Agricole
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
26 sierpnia 2014

“Witaj Szkoło” w Credit Agricole

Ile kosztuje akademik w Olsztynie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
05 września 2019

Ile kosztuje akademik w Olsztynie?

Alior Bank w Piastowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019

Alior Bank w Piastowie

Porównaj