Zmiany prawne dotyczące upadłości małżonka
Koniec z szybkim ustalaniem rozdzielności majątkowej małżonków w przypadku, gdy jednemu z nich grozi upadłość konsumencka. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w świetle której rozdzielność ta będzie ustanawiana z automatu, w chwili sądowego ogłoszenia niewypłacalności. Warto jednak dodać, że majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzić będzie do masy upadłości.
W poniedziałek 16 grudnia br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, w myśl której w prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej małżonka wprowadzone zostaną istotne zmiany. Zgodne z uchwaloną nowelizacją z dniem ogłoszenia upadłości małżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej i pozostającego w ustroju wspólności majątkowej między małżonkami automatyczne utworzona zostane rozdzielność majątkowa. Z kolei majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzić będzie do masy upadłości.
Eksperci Związku Przedsiębiorstw Finansowych wyjaśniają, że wprowadzenie regulacji prawnych było odpowiedzią na licznie zgłaszane skargi dotyczące istniejącej luki prawnej.
Zagadnienie powyższe budziło wątpliwości prawne, gdyż art. 124 ust. 1 Prawa upadłościowego, stanowiący, że z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między nimi rozdzielność majątkowa, […] nie znajduje się w tytule V ustawy dotyczącym upadłości konsumenckiej. W związku z tym niejasnym było, czy przepis ten należy odpowiednio stosować do upadłości konsumenckiej, czy też nie
– tłumaczył Mecenas Marcin Czugan, wiceprezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych – najważniejsze informacje
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to instytucja zrzeszająca największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania Związku to banki, zarządcy wierzytelnościami, doradcy i pośrednicy finansowi, przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą, sprzedawcy “odwróconej hipoteki” czy przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. Co ważne, do października 2019 roku instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
Spór o zmiany w prawie upadłościowym
Część uczestników sporu o zmiany w prawie upadłościowym argumentowało, że wprowadzenie automatycznego zasądzania rozdzielności ograniczy szanse na doprowadzenie do pokrzywdzenia małżonka upadłego. W rzeczy samej, współmałżonek samym swym udziałem w majątku dorobkowym ponosiłby odpowiedzialność za zobowiązania męża lub żony nawet w sytuacji, gdy nie był współdłużnikiem. Z drugiej strony słychać było głosy, że gdyby majątek wspólny małżonków nie wchodził do masy upadłości, wierzyciele najpewniej nie byliby zaspakajani.
Po długiej debacie Sąd Najwyższy podjął uchwałę, mając na uwadze przede wszystkim wykładnię językową. Jak stanowi bowiem prawo upadłościowe, w sprawach nieuregulowanych przepisami o postępowaniu upadłościowym sąd powinien stosować odpowiednio, przepisy o postępowaniu upadłościowym. Zdaniem SN dopuszczenie do przeprowadzania podziału majątku w trakcie postępowania upadłościowego prowadziłoby do znacznego jego spowolnienia i skomplikowania, czyniąc takie rozwiązanie dysfunkcyjnym i obniżającym poziom zaspokojenia wierzycieli.
Ponadto Sąd Najwyższy wskazał, że ostatnia nowelizacja Prawa upadłościowego, dokonana ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 r., wchodząca w życie co do zasady w dniu 24 marca 2020 r., potwierdza i przesądza, jak należy rozumieć, odpowiednie stosowanie art. 124 w przypadku upadłości konsumenckiej
– dodał cytowany wyżej Mecenas Marcin Czugan.
Upadłość konsumencka – co warto wiedzieć?
Do ogłoszenia upadłości potrzeba naprawdę wielu “starań” ze strony pogrążonego w długach konsumenta. Cały proces zaczyna się zwykle od windykacji nieuregulowanych należności finansowych. Gdy komornik dotrze do dłużnika, dokładnie bada jego sytuację finansową i stara się rozplanować najkorzystniejszy dla zadłużonego sposób spłaty zobowiązania. Niekiedy jednak owa analiza sytuacji materialnej wykazuje, iż konsumenta po prostu nie stać na spłatę zobowiązania. Wówczas ostatnim wyjściem może okazać się właśnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Istotą upadłości konsumenckiej jest sądowe zredukowanie lub umorzenie zobowiązań finansowych konsumenta w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności. Podlegający zajęciu majątek dłużnika podlega wówczas licytacji komorniczej, a zysk z owych aukcji przeznaczony zostaje na spłatę wierzytelności – w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zadłużony konsument składa do sądu. Po stronie organów władzy sądowniczej leży natomiast zbadanie, czy dłużnik, wpadając z pętlę zadłużenia, nie popełnił rażącego niedbalstwa lub czy świadomie nie doprowadził do powstania / pogłębienia swej niewypłacalności.
Przesłanki do orzeczenia upadłości konsumenckiej
Konsument może się starać o orzeczenie upadłości konsumenckiej, gdy spełnia poniższe warunki:
- jest osobą fizyczną,
- nie prowadzi działalności gospodarczej,
- osiągnął stadium niewypłacalności (fizycznie nie stać go na spłacenie zaciągniętych zobowiązań);
- nie doprowadził do powstania niewypłacalności w sposób celowy lub rażąco bezmyślny,
- zrobił wszystko, by zapobiec niekorzystnej sytuacji, w jakiej się znalazł.
Źródła:
https://zpf.pl/orzeczenie-sadu-najwyzszego-dotyczace-upadlosci-konsumenckiej/
Dodaj komentarz