Zmiany w ustawie o ustroju rolnym – łatwiejsza sprzedaż gruntów

Zmiany w ustawie o ustroju rolnym – łatwiejsza sprzedaż gruntów

author
Halszka Gronek
18 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatwierdził nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Na mocy przygotowywanych zmian sprzedaż gruntów ma stać się o wiele prostsza – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni ziemi. Projekt trafił pod obrady izby senackiej. 

Według obecnie obowiązującej podstawy prawnej swobodna sprzedaż gruntów jest dozwolona w przypadku terenów poniżej 0,3 hektara powierzchni. Oznacza to, że nieograniczony handel ziemią możliwy jest tylko w przypadku niewielkich gruntów – zwykle zbyt małych, by można uczyć z nich obszar prowadzenia działalności rolnej. Takie przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych wśród krajów Europy. 

Obecny rząd już od pierwszych dni swej kadencji kładło ogromny nacisk na sektor rolnictwa, uważając go za swoistą koronę polskiej gospodarki. Będąc zdania, iż priorytetem ustawodawcy Rzeczypospolitej jest doprowadzenie do swoistego odrodzenia i rozkwitu rolnictwa, w 2017 roku wprowadzono ustawę, która uniemożliwiła rozdrabnianie gruntów rolnych na mniejsze kawałki i ich wtórną sprzeda. 

Dziś jednak sejm wycofuje się z pomysłów, jakie wdrożono w życie dwa lata temu. Ostatni tydzień kwietnia był czasem intensywnej pracy nad projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ostatecznie sejm przegłosował kompromisowe rozwiązanie: swobodny handel gruntami obowiązywać będzie w przypadku terenów o powierzchni do 1 hektara. Projekt trafił pod obrady senatu i czeka na dalsze zatwierdzenia w procesie legislacyjnym. 


Rząd wprowadza ułatwienia w prawie budowlanym. Sprawdź: https://www.zadluzenia.com/zmiany-w-prawie-budowlanym-2019/ 

Obrady nad charakterem zmian prawnych

Obrady nad tym, jaki kształt ma ostatecznie przyjąć nowelizacja ustawy o ustroju rolnym, nie były tak jednomyślne, jak się tego początkowo spodziewano. Według pierwszego planu sejm chciał przeforsować projekt zakładający nieograniczony handel gruntami rolnymi w obrębie miast – niezależnie od wielkości terenu. Wynikało to z faktu, iż wiele miast potrzebuje swobodnego dostępu do obrotu ziemiami, jakie wykorzystać można dla celów wypoczynkowych i letniskowych. 

Na dalszych etapach prac legislacyjnych uznano, iż wprowadzenie braku jakichkolwiek obostrzeń prawnych w kwestii handlu gruntami rolnymi na terenie miast może zagrozić polskiej gospodarce. Wszystko dlatego, iż na terenie polskich aglomeracji miejskich znajduje się ponad 800 tysięcy hektarów ziemi. Swoboda sprzedaży i zakupu tak ogromnych połaci terenu byłaby, zdaniem sejmu, wysoce ryzykowna dla obecnej struktury gospodarczej kraju. 

Ostatecznie sejm przyjął projekt zakładający swobodę handlu gruntami rolnymi do wielkości 1 hektara – zarówno w przypadku miast, jak i obszarów wiejskich. Wiele osób uważa jednak, iż w przypadku terenów miejskich dalszej powstrzymywanie jakichkolwiek ograniczeń handlu spowalnia rozwój miast. Wszak grunty rolne zlokalizowane w obrębie aglomeracji stanowią jedynie fikcję prowadzenia jakiejkolwiek działalności rolniczej. 

Dalsze zmiany w obrębie ustroju rolnego

Oprócz ustanowienia granicy swobodnego handlu nieruchomościami dla obszarów rolnych o powierzchni 1 hektara nowelizacja ustawy wprowadza szereg innych zmian. Po pierwsze, prawo pierwokupu gruntów przyznano Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Celem takiego posunięcia było oczywiście ograniczenie komercyjnej sprzedaży nieruchomości, choć wielu krytyków uważa, iż jest to jawne podtrzymywanie pozostałości gospodarki planowej. 

Wielu ekspertów rynkowych oraz deweloperów, którzy liczyli na pełne otworzenie rynku miejskich nieruchomości rolnych, uważa, że zmiany wprowadzane przez nowelizację są niewystarczające i niezgodne z rzeczywistymi potrzebami rynkowymi. Co ciekawe jednak, nowelizacja zakłada jedną reformę, co do której wszyscy zgodnie są „na tak”. Chodzi oczywiście o likwidację utrudnień w przypadku dziedziczenia i przekazywaniu darowizn w postaci gruntu rolnego. 

Na mocy dotąd obowiązujące podstawy prawnej dziedziczenie ziem, przykładowo przez rodzeństwo rolnika, było ograniczone (co wielu określało mianem absurdu). Niezbędna była do tego zgodna dyrektora generalnego KOWR-u lub rejestracja jako rolnik indywidualny. Nowelizacja ustawy ma znieść ten nieprzemyślany przepis, umożliwiając swobodne dziedziczenie i przekazywanie ziem w darowiźnie na rzecz rodzeństwa, rodziców, synową i zięcia. 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

(Nie)Bezpieczni w sieci – ostatnie dni naboru

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zostały już ostatnie dni naboru do konkursu na najlepszą kampanię edukacyjną. Do zgłoszenia wystarczy sam pomysł – czas na jego realizację będzie później. Do wygrania jest nawet 15 000 zł.

author
Dominika Byczek
28 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Nowym Mieście nad Pilicą

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Nowym Mieście nad Pilicą – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – ruszyła kolejna edycja

Ruszyła rejestracja do XVII edycji największego konkursu edukacyjnego warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Co nowego czeka nas w tegorocznej Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej?

author
Halszka Gronek
27 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „InPost InLove”

InPost zorganizował walentynkową promocję, w której za odebranie i zarejestrowanie swojej paczki w promocji można wygrać bardzo ciekawe nagrody, wśród których znajduje się kultowy Fiat 500. Promocja trwa do 14 lutego 2019 roku.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co oznacza dobrobyt dla Polaków?

Na zlecenie grupy Lindorff SA przeprowadzono badanie, w którym zapytano Polaków: z czym dla nich kojarzy się dobrobyt? Okazuje się, że najczęściej w odpowiedziach wskazywali luksusowy samochód, a także coroczne wakacje.

author
Aneta Jankowska
10 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Zysk ING Banku Śląskiego w I kwartale 2020

ING Bank Śląski wypracował w pierwszym kwartale 2020 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 267 300 000 złotych. Rok wcześniej z tego samego tytułu bank osiągnął 325 400 000 złotych.

author
Patryk Byczek
10 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj