Zmiany w ustawie o ustroju rolnym – łatwiejsza sprzedaż gruntów

Zmiany w ustawie o ustroju rolnym – łatwiejsza sprzedaż gruntów

author
Halszka Gronek
18 maja 2019

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatwierdził nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Na mocy przygotowywanych zmian sprzedaż gruntów ma stać się o wiele prostsza – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni ziemi. Projekt trafił pod obrady izby senackiej. 

Według obecnie obowiązującej podstawy prawnej swobodna sprzedaż gruntów jest dozwolona w przypadku terenów poniżej 0,3 hektara powierzchni. Oznacza to, że nieograniczony handel ziemią możliwy jest tylko w przypadku niewielkich gruntów – zwykle zbyt małych, by można uczyć z nich obszar prowadzenia działalności rolnej. Takie przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych wśród krajów Europy. 

Obecny rząd już od pierwszych dni swej kadencji kładło ogromny nacisk na sektor rolnictwa, uważając go za swoistą koronę polskiej gospodarki. Będąc zdania, iż priorytetem ustawodawcy Rzeczypospolitej jest doprowadzenie do swoistego odrodzenia i rozkwitu rolnictwa, w 2017 roku wprowadzono ustawę, która uniemożliwiła rozdrabnianie gruntów rolnych na mniejsze kawałki i ich wtórną sprzeda. 

Dziś jednak sejm wycofuje się z pomysłów, jakie wdrożono w życie dwa lata temu. Ostatni tydzień kwietnia był czasem intensywnej pracy nad projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ostatecznie sejm przegłosował kompromisowe rozwiązanie: swobodny handel gruntami obowiązywać będzie w przypadku terenów o powierzchni do 1 hektara. Projekt trafił pod obrady senatu i czeka na dalsze zatwierdzenia w procesie legislacyjnym. 


Rząd wprowadza ułatwienia w prawie budowlanym. Sprawdź: https://www.zadluzenia.com/zmiany-w-prawie-budowlanym-2019/ 

Obrady nad charakterem zmian prawnych

Obrady nad tym, jaki kształt ma ostatecznie przyjąć nowelizacja ustawy o ustroju rolnym, nie były tak jednomyślne, jak się tego początkowo spodziewano. Według pierwszego planu sejm chciał przeforsować projekt zakładający nieograniczony handel gruntami rolnymi w obrębie miast – niezależnie od wielkości terenu. Wynikało to z faktu, iż wiele miast potrzebuje swobodnego dostępu do obrotu ziemiami, jakie wykorzystać można dla celów wypoczynkowych i letniskowych. 

Na dalszych etapach prac legislacyjnych uznano, iż wprowadzenie braku jakichkolwiek obostrzeń prawnych w kwestii handlu gruntami rolnymi na terenie miast może zagrozić polskiej gospodarce. Wszystko dlatego, iż na terenie polskich aglomeracji miejskich znajduje się ponad 800 tysięcy hektarów ziemi. Swoboda sprzedaży i zakupu tak ogromnych połaci terenu byłaby, zdaniem sejmu, wysoce ryzykowna dla obecnej struktury gospodarczej kraju. 

Ostatecznie sejm przyjął projekt zakładający swobodę handlu gruntami rolnymi do wielkości 1 hektara – zarówno w przypadku miast, jak i obszarów wiejskich. Wiele osób uważa jednak, iż w przypadku terenów miejskich dalszej powstrzymywanie jakichkolwiek ograniczeń handlu spowalnia rozwój miast. Wszak grunty rolne zlokalizowane w obrębie aglomeracji stanowią jedynie fikcję prowadzenia jakiejkolwiek działalności rolniczej. 

Dalsze zmiany w obrębie ustroju rolnego

Oprócz ustanowienia granicy swobodnego handlu nieruchomościami dla obszarów rolnych o powierzchni 1 hektara nowelizacja ustawy wprowadza szereg innych zmian. Po pierwsze, prawo pierwokupu gruntów przyznano Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Celem takiego posunięcia było oczywiście ograniczenie komercyjnej sprzedaży nieruchomości, choć wielu krytyków uważa, iż jest to jawne podtrzymywanie pozostałości gospodarki planowej. 

Wielu ekspertów rynkowych oraz deweloperów, którzy liczyli na pełne otworzenie rynku miejskich nieruchomości rolnych, uważa, że zmiany wprowadzane przez nowelizację są niewystarczające i niezgodne z rzeczywistymi potrzebami rynkowymi. Co ciekawe jednak, nowelizacja zakłada jedną reformę, co do której wszyscy zgodnie są „na tak”. Chodzi oczywiście o likwidację utrudnień w przypadku dziedziczenia i przekazywaniu darowizn w postaci gruntu rolnego. 

Na mocy dotąd obowiązujące podstawy prawnej dziedziczenie ziem, przykładowo przez rodzeństwo rolnika, było ograniczone (co wielu określało mianem absurdu). Niezbędna była do tego zgodna dyrektora generalnego KOWR-u lub rejestracja jako rolnik indywidualny. Nowelizacja ustawy ma znieść ten nieprzemyślany przepis, umożliwiając swobodne dziedziczenie i przekazywanie ziem w darowiźnie na rzecz rodzeństwa, rodziców, synową i zięcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co będziemy robić w niedzielę bez handlu ?
Blog
author
Aneta Jankowska
28 listopada 2017

Co będziemy robić w niedzielę bez handlu ?

Santander Bank Polska w Goleniowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Goleniowie

BNP Paribas oddziały w Stargardzie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Stargardzie

Bank Spółdzielczy w Otmuchowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 września 2019

Bank Spółdzielczy w Otmuchowie sesje przychodzące i wychodzące

Jak bankrutują Polacy ?
Blog
author
Aneta Jankowska
13 lutego 2017

Jak bankrutują Polacy ?

Porównaj