Zmiany w zarządzie KNF

Zmiany w zarządzie KNF

author
Patryk Byczek
01 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Zaszły zmiany w zarządzie Komisji Nadzoru Finansowego. Na wniosek przewodniczącego KNF premier RP Mateusz Morawiecki odwołał obecnych i powołał nowych zastępców przewodniczącego – poinformowała KNF w oficjalnym komunikacie.

Premier z dniem 30 stycznia 2019 roku odwołał z funkcji zastępcy przewodniczącego Andrzeja Diakonowa, natomiast Marcin Pachucki odejdzie 10 marca 2019 roku. Jednocześnie od 4 lutego i 11 marca 2019 roku funkcję przewodniczących KNF będą pełnili kolejno Małgorzata Iwanicz-Drozdowska i Rafał Mikusiński.

Nowi zastępcy przewodniczącego KNF

Małgorzata Iwanicz-Drozdowska

Pierwszym nowym zastępcą przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego będzie prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska. Obejmie ona swoją funkcję 4 lutego 2019 roku. Iwanicz-Drozdowska będzie sprawowała nadzór nad sektorem bankowym, SKOKów i Instytucji Płatniczych. Przyszła zastępczyni przewodniczącego jest cenioną ekspertką z dziedziny:

sieci bezpieczeństwa finansowego,
kryzysów finansowych,
analizy działalności banków,
ryzyka bankowego,
restrukturyzacji banków.

Małgorzata Iwanicz-Drozdowska jest absolwentką warszawskiej Głównej Szkoły Handlowej, w której w roku:

1997 uzyskała tytuł naukowy doktora,
2001 uzyskała tytuł naukowy doktora habilitowanego,
2009 uzyskała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Obecnie w Szkole Głównej Handlowej w Instytucie Finansów kieruje Katedrą Systemu Finansowego.W okresie naukowej kariery stała się autorką 160 publikacji naukowych. Ponadto Pani Iwanicz-Drozdowska brała udział w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz w projektach badawczych.

Dodatkowo jest stypendystką:

– Deutsche Stiftung fuer Internationale Rechtliche Zusammenarbeit EV (1998 rok),
– Georgetown University (1999 rok).

W 2006 roku Iwanicz-Drozdowska otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność naukową i dydaktyczną. W 2007 i 2018 roku otrzymała kolejno Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Rafał Mikusiński

Drugim nowym zastępcą, który obejmie swoją funkcję 11 marca 2019 roku będzie Rafał Mikusiński. Będzie on sprawował nadzór nad rynkiem kapitałowym, z którym związany jest od 1991 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Organizacji i Zarządzania. Jest pełnoprawnym maklerem papierów wartościowych. Idąc w tym kierunku ukończył kursy dla analityków papierów wartościowych z zakresu doradztwa inwestycyjnego.

Mikusiński swoją karierę zaczynał w biurze maklerskim CDM Pekao SA. Ponadto w latach 1994-1996 pomagał w budowaniu Domu Maklerskiego Banku Amerykańskiego w Polsce. Zajmował wówczas stanowisko specjalisty do spraw inwestycji własnych. Jego kolejnym stanowiskiem w latach 1997-1999 było zarządzanie portfelami ubezpieczeniowymi takich spółek, jak:

AGF Ubezpieczenia,
Ubezpieczenia na Życie.

W połowie 1999 roku Mikusiński zarządzał podstawową analizą ekonomiczną, płynnością OFE oraz portfelami instrumentów dłużnych w Amplico PTE. W tej samej firmie w 2004 roku pełnił obowiązki dyrektora działu inwestycji, natomiast w 2008 roku dołączył do zarządu przedsiębiorstwa. Od połowy 2009 roku był wiceprezesem zarządu, a pod koniec 2010 roku objął stanowisko prezesa zarządu.

W 2014 roku Mikusińskiego powołano na członka zarządu MetLife, gdzie jako dyrektor inwestycji odpowiadał za obszar inwestycji.

Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego, jak sama nazwa wskazuje, sprawuje nadzór na sektorem finansowym w Polsce. Zadaniem KNF jest utrzymanie stabilizacji i bezpieczeństwa na rynku finansowym w naszym kraju. Wszelkie zależności między podmiotami, które podlegają KNF, a usługami, które trafiają do adresatów podmiotów, również są kontrolowane przez komisję. Obecnie Przewodniczącym KNF jest Jacek Jastrzębski.

Zadaniami KNF są ponadto:

– podejmowanie czynności mających na celu prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego,
– prowadzenie czynności służących rozwojowi rynku finansowego oraz jego konkurencyjności,
– podejmowanie działań edukacyjno informacyjnych odnośnie działania rynku finansowego,
– przygotowywanie projektów aktów prawnych w kwestii sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym,
– inne zadania określone ustawami.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polski Kompas 2018” dla prezesa PKO BP

Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego - Zbigniew Jagiełło, otrzymał nagrodę „Polskiego Kompasu 2018”. To wyróżnienie za stworzenie najbardziej nowoczesnego technologicznie banku nad Wisłą.

author
Aneta Jankowska
04 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w PKO BP

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to nowy wariant kredytu dostępnego w PKO Banku Polskim. Aneks dotyczący stabilizacji oprocentowania na 5 lat będą mogły podpisać osoby, które posiadają kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym. 

author
Dominika Byczek
29 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Hajnówce

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Hajnówce – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile wynosi zadłużenie Polaków?

Zadłużenie Polaków rośnie w zastraszającym tempie, co nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji gospodarczej kraju. KRD podaje, że zadłużenie rodaków w 2022 roku przekroczyło 44 mld złotych. Obecnie zadłużenie sięgnęło kwoty 45,4 mld złotych, a na jednego Polaka przypada średnio dług wysokości ponad 19 tysięcy. Więcej na ten temat w naszym artykule.

author
Halszka Gronek
07 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Aż 7% Polaków rozumie oszustów wyłudzających kredyty

Eksperci oceniający odpowiedzi polskich ankietowanych twierdzą, iż zakres społecznego przyzwolenia na nadużycia konsumenckie w obszarze finansów jest duży i najpewniej wzrośnie w kolejnych latach. Polacy są w stanie usprawiedliwić wiele finansowych wykroczeń,  zwłaszcza jeśli dopuszczają się ich bliskie osoby lub konsumenci będący w trudnej sytuacji życiowej.

author
Halszka Gronek
09 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Gdzie trzymamy oszczędności ? Raport Deutsche Banku

Coraz więcej Polaków oszczędza na przyszłość. Gdzie najczęściej odkładamy swoje środki? Deutsche Bank zlecił badanie, w którym prześwietlił pieniądze Polaków na czarną godzinę.

author
Aneta Jankowska
05 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj