Zwrot podatku dla emerytów

Zwrot podatku dla emerytów

author
Dominika Sobieraj
20 marca 2019

Emeryci po marcowej waloryzacji otrzymują już wyższe emerytury. Dodatkowo w maju natomiast wszyscy seniorzy dostaną trzynastki. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie koniec dodatkowych pieniędzy. Część emerytów wraz z marcową wypłatą otrzyma bowiem również zwrot nadpłaconego podatku. Sprawdzamy, którzy emeryci otrzymają pieniądze i w jakiej kwocie.

KTÓRZY EMERYCI OTRZYMAJĄ ZWROT PODATKU?

Zwrot podatku będzie należał się najuboższym emerytom. ZUS przy ocenie zasobności ocenia kwotę wypłaty danego emeryta w skali roku. Nadpłacony podatek dostaną ci, których dochód roczny nie przekroczył 13 000 zł.

Szybko można zatem policzyć, że zwrot obejmie osoby, które na miesiąc otrzymują emeryturę w kwocie około 1000 zł (niższą niż emerytura minimalna). W marcu ubiegłego roku ZUS obwieścił, że średnia emerytura wynosiła 1065,60 zł brutto. Emeryt uzyskujący świadczenie w takiej wysokości w ciągu roku otrzymuje łącznie 12 787,20 zł, a zatem przysługiwałby mu zwrot podatku od emerytury.

Jak emeryci otrzymają zwrot?

Zwrot podatku będzie przyznawany automatycznie. Nie trzeba składać żadnego wniosku ani ubiegać się w urzędzie o wypłatę tych pieniędzy. Środki ze zwrotu trafią do każdego emeryta automatycznie razem z marcową wypłatą świadczenia emerytalnego.

Kwoty mogą być naprawdę duże. Najwięcej otrzymają ci, którzy dostają najniższe emerytury. Dodatkowa wypłata może znacznie pomóc seniorom w finansowaniu codziennych wydatków. Niestety emeryci często przez niskie świadczenia nie są w stanie zapłacić za konieczne leki lub zabiegi medyczne i decydują się na korzystanie z pożyczek dla emerytów.

ZWROT PODATKU DLA EMERYTÓW – TABELA – WYKAZ KWOT

Emeryturę w tabeli podajemy w wysokości brutto, a kwotę zwrotu podatku taką, jaka rzeczywiście trafi do ręki każdego emeryta.

Skąd zwrot podatku dla seniorów?

Emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze ze względu na to, że w ubiegłym roku została podniesiona kwota wolna od podatku. W 2018 roku ustalono ją na poziomie 8000 zł. Mimo tego od emerytur Polaków była odprowadzana standardowa zaliczka na podatek dochodowy. Teraz ZUS musi rozliczyć się z pobranych kwot i tym, którzy nie powinni ich odprowadzać, zwrócić wszystkie pieniądze.

"

Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili

– wskazuje rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Emeryci o dokładnej kwocie swojego zwrotu dowiedzą się tak naprawdę dopiero z PIT-u otrzymanego z ZUS-u. Instytucja samodzielnie rozlicza podatki emerytów i wysyła do nich właśnie PIT-40A, na którym to obok kwoty wypłaty marcowej emerytury pojawi się wskazanie kwoty zwrotu nadpłaty podatku od emerytur i rent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krzysztof Prozniak
Krzysztof Prozniak
2020-03-05 04:39:08

Jezeli ZUS pobrał to chyba przekazywal te kwoty do US.więc dla czego ma to zwracać ZUS a nie US?Podejrzewam tu następny szwindel obecnego Rządu.

Czesław Szymczyk
Czesław Szymczyk
2020-03-02 14:55:33

Podajcie kompletną tabele zwrotu, bo wygląda to dziwnie dla emerytów z wyższą emeryturą np. 2000 zł.

Podobne artykuły

Możliwość założenia firmy online w Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 lipca 2020

Możliwość założenia firmy online w Santander Bank Polska

Ile kosztuje tatuaż?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Ile kosztuje tatuaż?

Polacy nie wierzą w emerytury
Wpisy
author
Aneta Jankowska
08 maja 2018

Polacy nie wierzą w emerytury

Zbiórka na ochronę zdrowia od ING
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 kwietnia 2020

Zbiórka na ochronę zdrowia od ING

Biuro w mieszkaniu – jak liczyć koszty?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 września 2019

Biuro w mieszkaniu – jak liczyć koszty?

Porównaj