Na czym polega kredyt na PIT i czym różni się od kredytu gotówkowego? Czy PIT wystarczy nam do wzięcia kredytu i nie będziemy potrzebować już dodatkowych dokumentów? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź najważniejsze informacje i najlepsze oferty kredytów gotówkowych na PIT.
Kredyt na PIT
Kredyt na PIT - najlepsze oferty
Spis treści:
- Kredyt na PIT - najlepsze oferty
- Na czym polega kredyt na PIT?
- Kredyt na PIT – dla kogo?
- Kredyt na PIT – jaka kwota?
- W jakim banku kredyt na PIT?
- Czy można uzyskać kredyt na PIT dla zadłużonych?
- Kredyt na PIT a standardowy kredyt gotówkowy
- Kredyt na PIT - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Na czym polega kredyt na PIT?
Kredyt na PIT to wygodne rozwiązanie proponowane obecnie przez coraz więcej banków i firm pożyczkowych, co widać zresztą po obszernym rankingu ofert zaprezentowanym na wstępie tego artykułu. Kredyt na PIT to w praktyce taki kredyt, w którym PIT może załatwić za nas część formalności i zaoszczędzić nam konieczności dostarczania innych dokumentów potwierdzających nasze dochody.
PIT pomaga bankom i firmom pożyczkowym w ocenie zdolności kredytowej. Z wykorzystaniem PITu zaciągniemy również pożyczkę gotówkową – będzie to wtedy pożyczka na PIT. Jeżeli natomiast dostarczenie PITu jest dla nas problemem, możemy sięgnąć po pożyczki bez zaświadczeń, w których dokument rocznego zeznania podatkowego nie będzie nam potrzebny.
Kredyt na PIT – kiedy jest dostępny?
Warto wiedzieć, że w wielu miejscach kredyt na PIT to propozycja ograniczona czasowo. Najczęściej pojawia się w ofertach banków w okresie od lutego do czerwca, czyli w okresie, w którym do Urzędu Skarbowego składane są zeznania podatkowe. W niektórych ofertach bankowych i pozabankowych PIT może służyć za zaświadczenie o dochodach przez cały rok. Aktualną dostępność oferty kredytu najlepiej sprawdzić w danym banku czy firmie pożyczkowej.
Kredyt na PIT – dla kogo?
Żeby ubiegać się o kredyt na PIT, musimy przede wszystkim mieć ukończone 18 lat, posiadać dowód osobisty oraz pełnię czynności prawnych. Pozostałe kryteria mogą się różnić w zależności od banku. Musimy być także gotowi na to, że bank sprawdzi nasze dane w rejestrach dłużników, więc nie możemy wnioskować o kredyt na PIT jeżeli mamy niespłacane na czas długi lub komornika. Swoje problemy finansowe możemy wtedy spróbować rozwiązać za pomocą kredytu konsolidacyjnego.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku kredytu na PIT akceptowane jest praktycznie tylko zatrudnienie z tytułu umowy o pracę, w tym często na pełny etat. Niektóre banki i firmy pożyczkowe rozpatrują także wnioski przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby, które nie uzyskają kredytu na PIT, mogą wnioskować o inne kredyty online.
Zaświadczenia i dokumenty wymagane przez bank do pożyczki lub kredytu
Dokument rocznego zeznania podatkowego (PIT) nigdy nie będzie jednak w pełni wystarczający do wszystkich formalności związanych z kredytem. Obowiązkowe będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów, a właściwie – w przypadku standardowego kredytu gotówkowego – jednego dodatkowego dokumentu, którym jest dowód osobisty.
To właśnie ważny dowód osobisty jest podstawą weryfikacji naszej tożsamości. Dane, które prezentuje dowód osobisty, muszą być tożsame z danymi, które są wpisane do wniosku kredytowego. Takie same dane muszą być przypisane również do konta bankowego, z którego będziemy robić przelew weryfikacyjny. Weryfikacja tożsamości przy kredycie na PIT będzie bowiem taka sama, jak w przypadku innych standardowych kredytów. Jeżeli szukasz pewnych ofert, sprawdź pożyczki bez odmowy.
PIT zamiast zaświadczenia o dochodach do oceny zdolności kredytowej
Samo zeznanie podatkowe natomiast będzie potrzebne do złożenia wniosku po to, żeby potwierdzić nasze dochody. Dochody natomiast posłużą bankowi czy firmie pożyczkowej do oceny naszej zdolności kredytowej. Weryfikacja zdolności kredytowej jest konieczna do tego, by bank lub firma mogły wydać decyzję kredytową.
PIT może więc całkowicie zastąpić zaświadczenie o dochodach, które zwykle dostarczamy przy kredycie. Co jednak istotne – jeżeli kwota kredytu gotówkowego będzie naprawdę wysoka, możemy zostać poproszeni o potwierdzenie stałego zatrudnienia albo przedstawienie dodatkowo wyciągów z konta, natomiast przy kredycie na oświadczenie wystarczy tylko deklaracja naszych dochodów.
Kredyt na PIT – jaka kwota?
Kredyty gotówkowe dostępne są w różnych kwotach w przedziale od 100 zł do nawet 200 000 zł. Warto zauważyć, że na wyższe kwoty dostępne są kredyty w banku, a na niższe kwoty dostępny jest pozabankowy kredyt. Niemniej jednak wnioskowanie o kredyt pozabankowy to często spore ograniczenie formalności i lżejsze warunki kredytu, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nie. Wśród produktów bankowych z niewielkimi wymaganiami znajdziemy także kredyt na wyciąg z konta.
Kredyt na PIT – ile to kosztuje?
Koszt kredytu na PIT zależy bezpośrednio od tego, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania danej oferty kredytu. Im niższe RRSO, tym mniej kosztuje dany kredyt gotówkowy. Koszt kredytu gotówkowego możemy zazwyczaj sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej wybranego banku lub firmy pożyczkowej. Bardzo często online udostępniany jest bowiem nie tylko sam wniosek kredytowy, ale także kalkulator kredytowy, w którym możemy sprawdzić szacowane koszty w ofercie banku.
Na całkowity koszt kredytu gotówkowego składają się:
- oprocentowanie,
- prowizja banku,
- opłaty dodatkowe,
- pozakredytowe koszty zobowiązania.
W jakim banku kredyt na PIT?
O kredyt na PIT możemy wnioskować w wielu bankach w Polsce. Najczęściej oferty te dostępne są w Alior Banku, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Banku Pekao czy banku Citi Handlowym. Takich kredytów udziela też Bank Millenium.
Fakt dostępności oferty w danym banku nie jest jednak gwarancją, że każdy otrzyma kredyt na PIT. Gwarancję możemy mieć dopiero wtedy, kiedy bank zbada naszą zdolność kredytową i wyda pozytywną decyzję kredytową. Proces wnioskowania jest zazwyczaj szybki – minimum formalności sprawia, że decyzję poznajemy bardzo szybko. Istnieje jednak ryzyko otrzymania odmowy.
Kiedy bank odmawia kredytu na PIT?
- kiedy nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca
- kiedy nie okażemy deklaracji PIT
- kiedy mamy zaległości w spłacie innych zobowiązań
- kiedy widniejemy w bazach dłużników
- kiedy mamy niskie i nieregularne dochody
Czy można uzyskać kredyt na PIT dla zadłużonych?
Do osób zadłużonych kierowany jest kredyt dla zadłużonych, ponieważ z uzyskaniem kredytu na PIT takie osoby mogą mieć problemy. Osoby zadłużone z reguły nie mogą korzystać z produktów bankowych, ponieważ prawo nie pozwala bankom pożyczać pieniędzy osobom, które zalegają ze spłatą innych kredytów i pożyczek.
Kredyt na PIT bez BIK – czy to możliwe?
Zupełnie niemożliwe jest zatem uzyskanie typowego kredytu na PIT bez BIK, ponieważ banki zgodnie z prawem muszą sprawdzać każdego potencjalnego kredytobiorcę w bazie Biura Informacji Kredytowej.
Kredyt na PIT a standardowy kredyt gotówkowy
Kredyt na PIT od standardowego kredytu gotówkowego różni się tym, jakiego potwierdzenia dochodów oczekuje od nas instytucja bankowa lub pozabankowa. W przypadku kredytu na PIT konieczne będzie okazanie deklaracji podatkowej (lub w przypadku kredytu przez Internet wgranie jej w formacie PDF do składanego wniosku kredytowego). Deklaracja podatkowa jest w tym przypadku potwierdzeniem uzyskiwanych przez nas dochodów.
W standardowych kredytach gotówkowych akceptowane są natomiast różne formy potwierdzania dochodów. Zazwyczaj jest to zaświadczenie od pracodawcy lub oświadczenie zarabianej kwoty. Niekiedy forma ta wymaga także przesłania wyciągów z konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Czasem nawet w standardowym kredycie można także jako potwierdzenie dochodów złożyć odpowiednią deklarację podatkową. Jeżeli szukasz standardowego kredytu gotówkowego, sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.
Kredyt na PIT - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Tak, istnieje możliwość udzielenia kredytu na PIT. Dokument ten często służy jako potwierdzenie uzyskiwanych dochodów i miejsca pracy.
PIT do kredytu potrzebny jest z reguły po to, by łatwiej skorzystać z oferty kredytowej. Dzięki dostarczeniu zeznania podatkowego często nie trzeba już załatwiać zaświadczenia od pracodawcy czy przekazywać wyciągów z konta.
Do kredytu powinniśmy złożyć PIT-37, który potwierdzi nasze zarobki z tytułu umowy o pracę.
Niekiedy PIT może być potrzebny do kredytu hipotecznego. Przy kredytach hipotecznych częstą praktyką jest także wymaganie dodatkowych zaświadczeń.
Najczęściej komentowane
Kredyt online
Pożyczki dla zadłużonych
Pożyczki bez baz
Dodaj komentarz