UE wprowadza dwa miesiące obowiązkowego urlopu dla ojców
Mimo sprzeciwu europosłów Prawa i Sprawiedliwości w czwartek Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę. Od 2022 roku każdy ojciec w Polsce uzyska niezbywane prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie.
Nie jest tajemnicą, iż obecna partia rządząca stawia przede wszystkim na wsparcie polskich rodzin. Polityka prorodzinna i społeczna to najważniejsze filary rządu prowadzonego przez Matusza Morawickiego. Mimo tej mocno nakreślonej linii politycznej europosłowie Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwili się dyrektywie unijnej, której głównym celem jest właśnie wsparcie europejskich rodzin.
Wiosną zeszłego roku, a dokładnie 4 kwietnia 2019, Parlament Europejski zakończył głosowanie w sprawie przyjęcia dyrektywy dotyczącej work-life balance. Z angielska owy termin oznacza mniej więcej tyle, co równowaga między życiem zawodowym a życiem prywatnym. Głównym punktem unijnej dyrektywy jest wyrównanie szans kobiet na rynku pracy, a jednocześnie zagwarantowanie mężczyznom prawa do urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem.
Europosłowie PiS-u pozytywnie zaopiniowali samą ideę wspierania rodzin przez Unię Europejską. Jednak pomysł ustanowienia dwóch miesięcy obowiązkowego urlopu rodzicielskiego dla ojców został przez nich odrzucony. Konserwatywnym politykom z Polski nie spodobała się koncepcja równościowa – w końcu przełamuje ona tradycyjne kanony i wzorce pielęgnowane przez partię Prawa i Sprawiedliwości. Mimo sprzeciwu dyrektywa została przyjęta. „Za” głosowało aż 490 europosłów i europosłanek. Zmiany mają zostać wprowadzone do 2022 roku.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredytów online – do 300 tys. złotych
Pożyczek na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy
Sytuacja kobiet na rynku pracy
Z powodu macierzyństwa dziesiątki tysięcy kobiet każdego roku zmuszonych jest do odejścia z pracy na urlop macierzyński. Choć polskie prawo nakazuje młodym mamom wykorzystać co najmniej 14 tygodni wolnego, wiele kobiet decyduje się na pozostanie w domu przez kolejne tygodnie. Powodów jest wiele: wciąż niewystarczająco dobry stan zdrowia, karmienie piersią czy nawet brak zmiennika przy opiece nad niemowlakiem. Równie ważne są różnice zarobkowe – kobiety mają małą motywację do powrotu do pracy, gdyż w dalszym ciągu zarabiają mniej (czasami: znacznie mniej).
Pracodawcy są świadomi tego faktu. Niestety, wielu z nich postanawia „zabezpieczyć się” przed ewentualną utratą pracownika z powodu przejścia na urlop macierzyński i rodzicielski. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: nie zatrudniają oni kobiet, a zwłaszcza tych po ślubie i w wieku rozrodczym. Z racji swojej płci i szansy na zajście w ciążę kobiety są więc dyskryminowane na rynku pracy. Wiele z nich, nawet jeśli dostanie zatrudnienie, będzie mogło liczyć na niższą pensję. Wszystko to dlatego, by „wyrównać starty”.
Unia Europejska postanowiła przerwać te nieuczciwe praktyki. Dyrektywa work-life balance, jaką przyjęto w kwietniu ubiegłego roku, ma zapewnić pracującym mężczyznom prawo do 2 miesięcy obowiązkowego urlopu rodzicielskiego. Od tej pory nie tylko kobiety, lecz i mężczyźni będą więc zobligowani do wykorzystania dni wolnych od pracy. Taka zmiana wyrówna szansę obu płci na równe uczestniczenie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Co więcej, młode mamy nie będą już zmuszone do pozostania z dzieckiem w domu – ich obowiązki choć w pewnym stopniu przejmą mężczyźni.
Sprawdź nasz ranking najlepszych pożyczek na 500 plus: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-na-swiadczenia-rodzinne-500-plus/
Co zmieni dyrektywa unijna?
Za przyjęciem dyrektywy work-life balance głosowało aż 490 europosłanek i europosłów z krajów członkowskich. Głosów „przeciw” zliczono jedynie. Z decyzją wstrzymało się natomiast 42 głosujących.
Dzięki uchwaleniu dyrektywy unijnej do 2022 roku w każdym państwie członkowskim ma zostać wdrożone niezbywalne prawo pozwalające skorzystać ojcom z 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego. Gwoli przypomnienia warto dodać, iż obecnie w Polsce mężczyźni mają fakultatywne prawo do 14 dni urlopu ojcowskiego. Poza tym mogą oni, jeśli zechcą, wykorzystać część wymiaru urlopu rodzicielskiego oraz urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje matce dziecka po porodzie.
Połowa urlopu dla ojców
Unia Europejska zarządziła, by w każdym z państw członkowskich urlop rodzicielski wynosił co najmniej 4 miesiące. W Polsce trwa on obecnie aż 32 tygodnie w przypadku ciąży pojedynczej i 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Można połączyć go ze wcześniejszym urlopem macierzyńskim, korzystając w ten sposób z blisko rocznego wolnego od pracy. Mężczyźni mają prawo wykorzystać część owej puli dni wolnych – lecz nie jest to ich niezbywalny obowiązek.
Dzięki dyrektywie UE z 4 miesięcy przysługującego urlopu rodzicielskiego połowę będą musieli wykorzystać ojcowie. O odpłatności tychże dni wolnych zdecydują państwa członkowskie – każde samodzielnie. Niewiążąca rekomendacja unijna wskazuje na 80% odpłatności. Jest to standard panujący obecnie w wielu krajach, w tym także i w Polsce.
Wszystkie komentarze
kiedy bedzie wiadomo co z wynagrodzeniem za czas obowiazkowego urlopu dla ojcow?
Dodaj komentarz