500 plus na krowę i 100 zł na tucznika

500 plus na krowę i 100 zł na tucznika

author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2019

Hodowcy otrzymają rządowe wsparcie w takiej samej wysokości, jak rodzice pobierający 500+. W ramach dopłat dla małych i średnich przedsiębiorstw gospodarczych PiS proponuje 500 zł na każdą świnię oraz 100 zł na jednego tucznika. Projekt ma nie być finansowany z budżetu państwa.

500+ na krowę i 100 zł na tucznika

Po ostatnio ogłoszonym wdrożeniu programu 500+ także na pierwsze dziecko, nadszedł czas na kolejny program. Nowe propozycje zostały zapowiedziane przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, na sobotniej konwencji partii. Podczas przemówienia w Kadzidle zaproponował on dopłaty w wysokości 500 zł na każdą krowę i 100 zł na każdego tucznika w ramach finansowego wsparcia protestujących rolników.

“Naszym wielkim dążeniem i jednocześnie wielką nadzieją jest to, żeby polskie miasto i polska wieś żyły na tym samym poziomie, żeby te różnice, które się zmniejszyły, ale które wciąż istnieją zostały ostatecznie zredukowane” – mówił podczas konwencji prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kto ma otrzymać dopłaty?

Dopłaty mają przysługiwać wszystkim hodowcom, którzy prowadzą małe lub średnie gospodarstwo rolne. Wstępnie finansowanie jest przewidziane jedynie na krowy i tuczniki.

“To jest sprawa szczególnego wsparcia tych gospodarstw, które będą po pierwsze hodowały zwierzęta, które tu się rodzą, czyli własnego chowu, hodowały w oparciu o własne pasze, zapewniały im tzw. dobrostan. W zamian za to będą otrzymywały bardzo poważne wsparcie, najmniej, podkreślam to słowo, najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej” – wskazywał Jarosław Kaczyński podczas konwencji.

500+ na krowę – skąd pieniądze?

Decyzja o zainicjowaniu programu skierowanego ku rolnikom w obliczu rozpoczynającego się właśnie strajku nauczycieli i bezefektywnych rozmów związkowców z rządem, wywołała ogromne zaskoczenie wśród Polaków. Prezes PiS doprecyzował jednak, że źródło pieniędzy na wsparcie dla rolników nie byłoby tym samym źródłem, z którego od kilku tygodni partia rządząca nie może zapewnić nauczycielom podwyżek w wysokości 1000 zł.

Europoseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk, wyjaśnił, że pieniądze na dopłaty dla hodowców mają pochodzić z Unii Europejskiej, a nie z budżetu państwa. Docelowym źródłem finansowania mają być fundusze ze Wspólnej Polityki Rolnej.

Jak podkreślił europoseł na swoim koncie na Twitterze – środki te od wielu lat pobierane są także przez inne europejskie kraje, np.: Rumunię, Włochy czy Finlandię.

500+ na krowę – od kiedy?

Środki mają być uruchomione w ramach drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Ten program unijny rusza dopiero w 2021 roku, a zatem wtedy to możemy spodziewać się dopłat. Poprzednia tura dopłat rozpoczęła się w 2014 roku i potrwa do końca roku 2020. Z programu udało się skorzystać na przykład Rumunii, która swoją wolę otrzymywania finansowania unijnego wyraziła w 2013 roku.

Obecny na konwencji Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki zaznaczył ponadto, że rząd postara się o pozyskanie z Unii Europejskiej dodatkowych (wyższych) środków dla rolników.

Ile ma kosztować nowy program?

Program (przynajmniej dla polskiego budżetu) ma kosztować dokładnie zero złotych. Wszystkie pieniądze mają być pozyskane z przysługującego naszemu krajowi budżetu unijnego. Trudno jednak oszacować, jak duża może być kwota finansowania, którą ostatecznie uda się uzyskać. Aktualnie nie ma nawet pewności, czy Polska zostanie zakwalifikowana do programu dofinansowań do chowu. 

źródło zdjęcia: https://twitter.com/pisorgpl

“To kolejna “piątka”, tym razem dla rolników” – powiedział o programie prezes PiS. Wypłata pieniędzy dla rolników będzie bowiem kolejnym finansowaniem dużej grupy społecznej. W ramach poprzedniej piątki pieniądze przyznano na przykład wszystkim emerytom i rencistom. W ramach trzynastki dla emerytów już na początku maja każdy z nich otrzyma dodatkową wypłatę w wysokości 888,25 zł na rękę.


Źródło informacji i zamieszczonych w tekście zrzutów ekranu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

#TeamCiti – paraolimpijczycy z Polski w Tokio
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 września 2019

#TeamCiti – paraolimpijczycy z Polski w Tokio

Promocja: „Lokata SGB (Lato 2019)” w SGB Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 lipca 2019

Promocja: „Lokata SGB (Lato 2019)” w SGB Banku

Pożyczki bez zaświadczeń Biłgoraj
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
04 września 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Biłgoraj

Ranking pożyczek ratalnych kwiecień 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 kwietnia 2021

Ranking pożyczek ratalnych kwiecień 2021

Idea Bank wyniki III kwartał 2020
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
28 października 2020

Idea Bank wyniki III kwartał 2020

Porównaj