500 Plus trafi do klasy średniej i bogatych

500 Plus trafi do klasy średniej i bogatych

author
Dominika Sobieraj
21 kwietnia 2019

Ekonomiści Centrum Analiz Ekonomicznych wydali Raport Przedwyborczy, z którego wynika, że wprowadzenie 500+ na pierwsze dziecko wesprze przede wszystkim te rodziny, które mają wyższe dochody i plasują się w klasie średniej. Co ze staraniami rządu o większą dzietność wśród młodych?

Już od 1 lipca 2019 roku 500+ będzie wypłacane nie tylko na drugie i kolejne dziecko, ale także i na pierwsze dziecko. Wydany właśnie Raport Przedwyborczy cenEA “Pakiet podatkowo-świadczeniowych rozwiązań rządu Zjednoczonej Prawicy” rozpoczyna się od słów zdecydowanie pozytywnie wartościujących socjalną politykę rządu:

Rozszerzenie grupy beneficjentów do wszystkich dzieci w Polsce według autorów raportu nie będzie miało jednak wpływu na dzietność oraz podniesienie poziomu ubóstwa. Jak bowiem wskazują ekonomiści – wsparcie na pierwsze dziecko trafi głównie do rodzin z klasy średniej o dochodach wyższych niż średnia krajowa.

Raport cenEA – korzyści z 500 plus

Wprowadzenie 500+ w pierwotnej formie, czyli w takiej, w której można było otrzymać je jedynie na drugie i kolejne dziecko, spowodowało, że wydatki państwa na cele wsparcia rodzin z dziećmi wzrosły do 3,1% PKB. To niemal podwójny wzrost względem roku 2015, kiedy to wsparcie wynosiło 1,8% PKB. Autorzy raportu wskazują, że największe różnice w rzeczywistym stanie portfela Polaków posiadających dzieci wynikają właśnie z dotacji w postaci 500+.

Po rozszerzeniu uprawnień do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko bez względu na dochód rodziny od lipca 2019 r., przewidywany jest wzrost wydatków w ramach finansowego wsparcia rodzin do 4,0% PKB (por. OSR), co uplasuje Polskę na 1. miejscu wśród europejskich krajów pod względem wydatków na politykę prorodzinną

– wskazano w raporcie. W 2015 roku Polska znajdowała się na 19. miejscu wśród wszystkich krajów europejskich. Teraz ma szansę wyprzedzić kraje, które od lat plasują się w czołówce zestawienia, np.: Niemcy (3,2%), Luksemburg (3,4%) czy Danię (3,5%).

Zmiana z korzyścią dla bogatych

Ekonomiści wskazują w raporcie, że największe korzyści z 500+ na pierwsze dziecko będą mieli najbogatsi:

Przeciętnie w wyniku tego pakietu dochody gospodarstw domowych z najniższej grupy decylowej (czyli najbiedniejszych 10% populacji) wzrosną o 200 zł miesięcznie (10,8%), a dochody najbogatszych 10% – o 210 zł miesięcznie (1,5%).

Łączna kwota środków, które mają zostać przeznaczone na gospodarstwa domowe, wyniesie ponad 40 miliardów rocznie. Autorzy dodają także, że “spośród najbogatszych 20 proc. polskich gospodarstw domowych rodziny z dziećmi zyskają na tej reformie 5,4 mld zł rocznie, czyli 30 proc. całkowitych kosztów rozszerzenia świadczenia 500+, a te spośród najbiedniejszych 20 proc. – jedynie 0,8 mld zł, co stanowi 4 proc. całkowitych kosztów tego rozszerzenia”.

Proporcje są odwrotne do tych, które przynosił program w pierwotnej wersji. Środki przeznaczane na 500+ to przed zmianami 22 miliardy zł rocznie. Z tej kwoty jedynie 3,5 miliarda trafia do 20% najbogatszych rodzin, a 20% najbiedniejszych rodzin otrzymuje prawie 5 miliardów złotych.

Powód wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko wydaje się zatem niejasny. Nie wpłynie on znacząco ani na dzietność, ani na podniesienie poziomu ubóstwa.

– wskazano w podsumowaniu raportu.


Źródło:

http://www.cenea.org.pl/images/stories/pdf/commentaries/raportcenea12042019.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole posiada około 30 placówek cashless
Aktualności
author
Patryk Byczek
26 października 2021

Credit Agricole posiada około 30 placówek cashless

Credit Agricole w Gryfinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Gryfinie

Pożyczki bez odmowy
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
20 lutego 2023

Pożyczki bez odmowy

500+ dla emerytów – od kiedy?
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
06 września 2018

500+ dla emerytów – od kiedy?

Promocja: „Konto na miarę” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 lutego 2019

Promocja: „Konto na miarę” w BGŻ BNP Paribas

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 listopada 2019

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych

Porównaj