Strona główna Bez kategorii 2021: 500+ nie będzie wstrzymane

2021: 500+ nie będzie wstrzymane

author
Dominika Sobieraj
12 grudnia 2020

Wypłaty z programu Rodzina 500+ nie zostaną wstrzymane. Ograniczenia finansowe nie dotkną też raczej trzynastych emerytur. Prawo i Sprawiedliwość w żadnym wariancie nie zakłada rezygnacji z tych świadczeń, ponieważ to ich wprowadzenie w największym stopniu przyczyniło się do tak dużego poparcia społecznego dla tej partii. Beneficjenci 500+ mogą czuć się więc dość bezpiecznie – w przyszłym roku pieniądze na ten cel znajdą się w budżecie, choćby kosztem innych podwyżek.

To ostatnie zdanie (“choćby kosztem innych podwyżek”) martwi oczywiście tych, którzy świadczenia 500+ nie otrzymują. Pozyskanie dodatkowych środków budżetowych w przyszłym roku będzie bowiem konieczne – jak nie poprzez ograniczenie jednych wydatków, to przez nałożenie innych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podniesienie podatków albo zwiększenie poziomu długu publicznego.

500 plus w 2021 roku – czy będzie ograniczone?

Pogłoski o wstrzymaniu bądź ograniczeniu wypłat z programu 500 plus wzięły się stąd, że rząd zapowiedział, że na rok 2021 będzie musiał przygotować jakieś przesunięcia w budżecie. Potrzebne do wygospodarowania są oczywiście środki na walkę z pandemią – dokładnie nie wiadomo jeszcze, ile jest potrzebne, ponieważ nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna w naszym kraju w przyszłym roku, ale wiemy na pewno, że budżet państwa musi być przygotowany na pozyskanie dodatkowych środków tak naprawdę w każdej chwili.

Sprawdź także listę najlepszych pożyczek na 500 plus.

Tym, co można z miesiąca na miesiąc wstrzymać, są właściwie wszystkie nieobowiązkowe wypłacane regularnie świadczenia, a jednym z takich jest właśnie 500 plus. Choć Polacy przyzwyczaili się już do tego, że takie środki przewidziane są na każde dziecko, to w obliczu pandemii pojawiły się już pogłoski, że świadczenie:

  • będzie całkowicie wstrzymane,
  • będzie ograniczone tylko do drugiego i kolejnego dziecka.

Rząd zapewnia jednak, że taki scenariusz nie jest rozważany, choć zdaniem wielu analityków znacznie przyczyniłby się do poprawy naszej sytuacji budżetowej. Obecnie roczny koszt programu Rodzina 500 plus to ponad 40 mld zł. Gdyby program całkowicie został wstrzymany w najbliższym roku, tyle właśnie można byłoby dołożyć do puli środków przeznaczonych na walkę z pandemią i jej skutkami.

Pieniądze można również pozyskać w inny sposób i to właśnie raczej ku tej propozycji skłania się rząd. Jako najbardziej realną opcję wskazywane są obecnie wdrożenie nowych podatków lub podwyższenie tych już istniejących. Kolejną opcją pozyskania nowych środków jest jeszcze większe zadłużenie państwa. Taką strategię przyjmuje obecnie wiele krajów odczuwających negatywne skutki finansowe pandemii.

Jaką strategię przyjmie ostatecznie nasz kraj – niestety obecnie nie wiadomo. Osoby, które obawiały się, że w celu przesunięć budżetowych wstrzymane zostaną wypłaty świadczenia 500 plus, mogą być jednak spokojne. Taka opcja nie jest rozważana obecnie w żadnym scenariuszu partii rządzącej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Empik Premium za darmo na 60 dni
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 marca 2020

Empik Premium za darmo na 60 dni

Najbardziej zadłużone sektory gospodarki
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
13 lutego 2019

Najbardziej zadłużone sektory gospodarki

Santander Consumer Bank Lubin
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
28 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Lubin

Office Hours w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

Office Hours w BGŻ BNP Paribas

Podstawowy rachunek płatniczy w BZ WBK
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy w BZ WBK