2021: 500+ nie będzie wstrzymane

2021: 500+ nie będzie wstrzymane

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Wypłaty z programu Rodzina 500+ nie zostaną wstrzymane. Ograniczenia finansowe nie dotkną też raczej trzynastych emerytur. Prawo i Sprawiedliwość w żadnym wariancie nie zakłada rezygnacji z tych świadczeń, ponieważ to ich wprowadzenie w największym stopniu przyczyniło się do tak dużego poparcia społecznego dla tej partii. Beneficjenci 500+ mogą czuć się więc dość bezpiecznie – w przyszłym roku pieniądze na ten cel znajdą się w budżecie, choćby kosztem innych podwyżek.

To ostatnie zdanie (“choćby kosztem innych podwyżek”) martwi oczywiście tych, którzy świadczenia 500+ nie otrzymują. Pozyskanie dodatkowych środków budżetowych w przyszłym roku będzie bowiem konieczne – jak nie poprzez ograniczenie jednych wydatków, to przez nałożenie innych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podniesienie podatków albo zwiększenie poziomu długu publicznego.

500 plus w 2021 roku – czy będzie ograniczone?

Pogłoski o wstrzymaniu bądź ograniczeniu wypłat z programu 500 plus wzięły się stąd, że rząd zapowiedział, że na rok 2021 będzie musiał przygotować jakieś przesunięcia w budżecie. Potrzebne do wygospodarowania są oczywiście środki na walkę z pandemią – dokładnie nie wiadomo jeszcze, ile jest potrzebne, ponieważ nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna w naszym kraju w przyszłym roku, ale wiemy na pewno, że budżet państwa musi być przygotowany na pozyskanie dodatkowych środków tak naprawdę w każdej chwili.

Sprawdź także listę najlepszych pożyczek na 500 plus.

Tym, co można z miesiąca na miesiąc wstrzymać, są właściwie wszystkie nieobowiązkowe wypłacane regularnie świadczenia, a jednym z takich jest właśnie 500 plus. Choć Polacy przyzwyczaili się już do tego, że takie środki przewidziane są na każde dziecko, to w obliczu pandemii pojawiły się już pogłoski, że świadczenie:

  • będzie całkowicie wstrzymane,
  • będzie ograniczone tylko do drugiego i kolejnego dziecka.

Rząd zapewnia jednak, że taki scenariusz nie jest rozważany, choć zdaniem wielu analityków znacznie przyczyniłby się do poprawy naszej sytuacji budżetowej. Obecnie roczny koszt programu Rodzina 500 plus to ponad 40 mld zł. Gdyby program całkowicie został wstrzymany w najbliższym roku, tyle właśnie można byłoby dołożyć do puli środków przeznaczonych na walkę z pandemią i jej skutkami.

Pieniądze można również pozyskać w inny sposób i to właśnie raczej ku tej propozycji skłania się rząd. Jako najbardziej realną opcję wskazywane są obecnie wdrożenie nowych podatków lub podwyższenie tych już istniejących. Kolejną opcją pozyskania nowych środków jest jeszcze większe zadłużenie państwa. Taką strategię przyjmuje obecnie wiele krajów odczuwających negatywne skutki finansowe pandemii.

Jaką strategię przyjmie ostatecznie nasz kraj – niestety obecnie nie wiadomo. Osoby, które obawiały się, że w celu przesunięć budżetowych wstrzymane zostaną wypłaty świadczenia 500 plus, mogą być jednak spokojne. Taka opcja nie jest rozważana obecnie w żadnym scenariuszu partii rządzącej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BGŻ BNP wyemitował akcje o wartości 800 mln zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
28 czerwca 2018

BGŻ BNP wyemitował akcje o wartości 800 mln zł

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
17 października 2015

Net Credit – pożyczki przez Internet do 4000 zł

T-Mobile Usługi Bankowe w Szczecinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Szczecinku

Alior Bank w Szczecinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 czerwca 2019

Alior Bank w Szczecinie

Kredyt hipoteczny Zgierz
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
03 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Zgierz

Porównaj