Najczęściej komentowane
Ekonomiści mBanku krytycznie o RPP
Ekonomiści mBanku skomentowali na Twitterze argumentację członków Rady Polityki Pieniężnej w sprawie sztucznego podwyższenia stóp procentowych. Opinia jest jednoznacznie krytyczna.
Komentarz mBanku zamieszczony na Twitterze jest odpowiedzią na wypowiedzi dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy wypowiadali się na temat celowego zaostrzenia polityki monetarnej.
mBank komentuje pomysł członków RPP
W komentarzach do wpisu mBank zaznaczył, że odnosi się on “wyłącznie do powodu podwyżki stóp lansowanego przez niektórych członków RPP“.
Na Twitterze mBank przyznaje również, że taka narracja zdarzała się już, na przykład w odniesieniu do Fed. Jak wyjaśnia bank, “było to jednak komunikowane jako trade-off między łagodnymi podwyżkami rozłożonymi w czasie a gwałtowną serią skumulowaną gdzieś w przyszłości. Wybrali to pierwsze. Startując w zasadzie z zera i po trzech rundach QE”.
Wniosek o podniesienie stóp procentowych w Polsce złożyli już w lipcu tego roku Eugeniusz Gatnar i Kamil Zublewicz. Obaj mężczyźni teraz odnieśli się do powodów złożenia takiego wniosku.
Wypowiedzi Eugeniusza Gatnara i Kamila Zublewicza przeczytać można było w PAP Biznes.
Stanowisko Eugeniusza Gatnara
“Polska gospodarka jest odporna na ewentualne spowolnienie, ze względu na jej konkurencyjność kosztową i charakter eksportu. Gdyby jednak to spowolnienie w strefie euro się pojawiło, to nie ma obecnie przestrzeni do obniżki stóp, ponieważ zagroziłoby to stabilności sektora bankowego w Polsce, zwłaszcza małych banków i SKOK. Podwyżki pozwoliłyby taką przestrzeń stworzyć” – wskazywał Gatnar.
“Wraz ze wzrostem inflacji pogłębiają się ujemne realne stopy procentowe, co stymuluje akcję kredytową, zwłaszcza w segmencie kredytów konsumpcyjnych, której już obecny poziom zaczyna budzić niepokój. Część środków z kolei płynie na rynek nieruchomości, na którym ceny są już na historycznie najwyższych poziomach.
Należy brać pod uwagę także to, że w następnych kwartałach pojawią się silniejsze, pozytywne dla gospodarki efekty wprowadzonego przez rząd impulsu fiskalnego, co zgodnie z policy mix, powinno być zrównoważone zacieśnieniem polityki pieniężnej” – powiedział także członek RPP PAP Biznes.
Stanowisko Kamila Zublewicza
Swoje stanowisko przekazał PAP Biznes również drugi członek Rady Polityki Pieniężnej, Kamil Zublewicz.
“Głosowałem za podwyżką stóp procentowych, gdyż jest to główne narzędzie ograniczania inflacji w Polsce, z którego może skorzystać Rada Polityki Pieniężnej. Trzeba jasno powiedzieć – ceny w Polsce rosną, ponieważ taki cel wprost postawiła sobie większość RPP, według mnie nie dbając o wartość polskiego pieniądza.
Najważniejsze informacje dla Klientów
Obecne stopy procentowe ustalono w obliczu spodziewanego spadku cen. Tymczasem ceny w Polsce w sposób odczuwalny rosną, i to rosną coraz szybciej, mają także rosnąć w przyszłości.
Z powodu niskich stóp procentowych Polakom coraz mniej opłaca się oszczędzać w bankach, a kolejne osoby niepotrzebnie zaciągają kredyty. Rada, utrzymując przez kolejne miesiące obecny poziom stóp procentowych, na własne życzenie pozbawiła się standardowego i potencjalnie skutecznego narzędzia polityki pieniężnej na wypadek kryzysu.
Ewentualne obniżki nie dadzą już istotnych pozytywnych efektów, a z pewnością zaszkodzą złotemu. Podwyżka stóp ograniczyłaby zaś spadek kursu złotego – a silniejszy złoty to łatwiejsza spłata kredytów w walutach obcych, to mniejsze zadłużenie Skarbu Państwa, to bardziej stabilny system bankowy, to łatwiejsza realizacja planów modernizacyjnych polskiej gospodarki i polskiej armii” – napisał w wypowiedzi wystosowanej do PAP Biznes.
Źródło:
Zdaniem części członków #RPP stopy procentowe powinny być podwyższone, żeby później można było mieć z czego je ciąć. Można też specjalnie zachorować, po to, żeby można było w przyszłości zastosować antybiotyk.
— mBank Research (@mbank_research) August 26, 2019
http://biznes.pap.pl/en/news/all/info/2778685,za-podwyzka-stop-w-vii-przemawiala-m-in–perspektywa-wyzszej-niz-w-projekcji-sciezki-inflacji-i-pkb—gatnar–rpp
http://biznes.pap.pl/en/news/all/info/2779369,przez-brak-zmian-stop-proc–rpp-pozbawila-sie-skutecznego-narzedzia-w-razie-kryzysu—zubelewicz–rpp
Dodaj komentarz