70% Polaków boi się podwyżek cen energii
Podwyżki cen energii budzą ogólny niepokój. Rzeczpospolita przeprowadziła sondaż, w którym zapytała Polaków o ich odczucia dotyczące tej kwestii.
Rok 2019 przyniesie wzrost cen, w tym również za energię (o tym, co dokładnie zdrożeje w nadchodzącym roku piszemy tutaj).
Z analiz przeprowadzonych niedawno przez “Rzeczpospolitą” wynika, że więcej niż 70% z nas martwi się o podwyżki cen prądu. Okazuje się, że najbardziej podwyżek cen energii obawiają się zwolennicy opozycji, a najmniej osoby popierające obecną władzę.
Jak wyglądały odpowiedzi Polaków?
Podwyżek zdecydowanie obawia się 45% respondentów. Więcej niż 31% odpowiedziało, że raczej się niepokoi omawianą kwestią, a 21% z nas nie martwi się o wzrost cen w ogóle.
O wzroście cen ze strachem myślą panie oraz osoby w starszym wieku (ponad 60 lat) i najmłodsi respondenci (w wieku od 18 do 29 lat).
Analizując miejsce zamieszkania ankietowanych – do zaniepokojonej grupy najcześciej należeli mieszkańcy miast do 50 tys. mieszkańców i wsi.
Podwyżek najbardziej obawiają się wyborcy:
- SLD (96%)
- PO (86%)
- PSL (82%)
- Nowoczesnej (73%)
Najmniej obaw mają wyborcy:
- Partii Razem (50%)
- PiS (59%)
- Kukiz’15 (61%)
Rekompensaty
Prognozowany wzrost cen energii może wynieść między 20 a 40%. Ich powodem są rosnące ceny węgla oraz ceny praw do emisji CO2. Wpływ na to ma także koszt certyfikatów związanych z obowiązkiem wspierania odnawialnych źródeł energii. Rząd zapowiedział rekompensaty z tego tytułu dla gospodarstw i firm.
Na konferencji prasowej 10 grudnia, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, zapowiedział specjalny program, który zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat. Jego koszt wyniesie około 4-5 mld zł.
Zgodnie z zapowiedziami, rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 roku.
– Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensaty naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię. Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa.
Sondaż dla Rzeczpospolitej przygotował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.
Dodaj komentarz