Alior Bank przejmuje SKOK Jaworzno

Alior Bank przejmuje SKOK Jaworzno

author
Patryk Byczek
31 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Komisja Nadzoru Finansowego wydała jednogłośną decyzję zezwalającą na przejęcie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Jaworzno przez Alior Bank. Podjęte w tym kierunku kroki zapewnią całkowite bezpieczeństwo środków, które zgromadziła SKOK Jaworzno.

Alior Bank zacznie zarządzać majątkiem SKOK Jaworzno wraz z dniem 1 lutego 2019 roku. Oficjalne przejęcie instytucji przez bank przypadnie na dzień 1 kwietnia 2019 roku.

Sytuacja SKOK Jaworzno

Komisja Nadzoru Finansowego 4 sierpnia 2016 roku powołała zarządce komisarycznego w SKOK Jaworzno. Powołany zarządca przygotował informacje na temat sytuacji finansowej według stanu na dzień 3 sierpnia 2016 roku. Ze sporządzonej informacji finansowej wynikało wówczas, że aktywa SKOK Jaworzno wynosiły 423 266 000 złotych. Fundusze bilansowe były na poziomie –65 309 000 złotych. Aktywa SKOKu nie były w stanie pokryć zobowiązań, dlatego mówiło się o niewypłacalności Kasy. W tym okresie łączna wartość strat wynosiła ponad 99 872 000 złotych.

Kolejne sprawozdanie finansowe przeprowadzono pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas aktywa SKOK Jaworzno wynosiły 284 000 000 złotych, natomiast fundusze bilansowe wynosiły -59 800 000 złotych. Współczynnik wypłacalności uplasował się na poziomie -22,57%, a łączna strata z lat ubiegłych wynosiła ponad 64 600 000 złotych. Wszyscy członkowie SKOK Jaworzno zgromadzili depozyty członkowskie o wspólnej wartości przekraczającej 334 100 000 złotych.

Przejęcie SKOK Jaworzno

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła 29 maja 2018 roku, że jakikolwiek inny SKOK nie jest zdolny do bezpiecznego przejęcia SKOK Jaworzno. Dlatego też wszystkie prowadzone w tym podmiocie postępowania umorzono. Wówczas KNF wszczęło postępowanie odnośnie przejęcie SKOK Jaworzno przez jeden z banków krajowych. Zainteresowaniem w uczestnictwie w procesie restrukturyzacji SKOK Jaworzno wykazał się Alior Bank, który finalnie otrzymał wymagane zgody.

W oficjalnym komunikacie wyczytać można, że obecna sytuacja Alior Banku w pełni pozwala na to, żeby przejął on SKOK Jaworzno. Przejęcie ma zapewnić bezpieczeństwo środków Kasy oraz ochronę stabilności rynku finansowego. Według stanu na dzień 30 listopada 2018 roku:

aktywa SKOKu stanowiły 0,4% sumy bilansowej banku,
wynik finansowy SKOKu stanowił 0,22% bieżącego wyniku banku.

Komisja Nadzoru Finansowego oceniła, że przejęcie SKOK Jaworzno przez Alior Bank nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo środków widniejących na rachunkach banku.

Ponadto przejęcie SKOK Jaworzno wesprze Bankowy Fundusz Gwarancyjny w oparciu o artykuł 264 ustawy o BFG. Oznacza to pomoc w restrukturyzacji za pomocą środków publicznych w wysokości niższej niż łączna wartość depozytów zgromadzonych w SKOK Jaworzno.

Alior Bank

Instytucja została założona w 2008 roku i swoją ofertę kieruje do Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Pod koniec 2017 roku bank odnotował 143 100 000 złotych zysku netto. Pod koniec pierwszego kwartału ubiegłego roku roku wypracowany zysk wyniósł 171 100 000 złotych. Zysk w trzecim kwartale wyniósł nieco ponad 172 900 000 złotych, co oznacza wynik niższy względem analogicznego okresu rok wcześniej. Według danych, w grudniu 2017 roku, Alior Bank zatrudniał 8110 osób w 905 placówkach. W 2017 roku około 4 000 000 Klientów korzystało z usług i produktów Aliora.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Piotrków Trybunalski

W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Kasy Stefczyka w Piotrkowie Trybunalskim. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia, a także mapę dojazdu do placówki.

author
Julia Wierciło
02 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Promocja: „MamZakupy do 200zł za otwarcie Konta dla Ciebie i Twojego dziecka” w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska wystartował z promocją, w której w zamian za założenie konta z kartą debetową i spełnienie prostych warunków w kolejnych miesiącach, Klienci mogą zgarnąć nawet 200 złotych premii na start. Promocja trwa do 31 stycznia 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
04 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak płacić zegarkiem za zakupy?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele metod płatności, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się płatność zegarkiem. Dowiedz się, jak działa smartwatch i jak nim płacić za zakupy.

author
Dorota Grycko
24 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt na wykończenie domu i mieszkania

Urządzanie mieszkania lub domu ciągnie się nieraz latami. Wiele rzeczy można kupić szybciej – zamiast na nie odkładać, wystarczy wziąć na nie kredyt i potem regularnie go spłacać. Sprawdzamy, gdzie obecnie można dostać najlepszy kredyt na wykończenie mieszkania lub domu.

author
Dominika Byczek
07 marca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Zgierzu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Zgierzu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Provident Polska mecenasem wystawy niepodległościowej

Provident Polska dołączył do grona firm, wspierających wydarzenia upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Firma została mecenasem wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycję można oglądać od 26 października.

author
Aneta Jankowska
26 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj