Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019

Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019

author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Kongres Consumer Finance 2019 już za nami! Podczas tegorocznej, piętnastej już, edycji wydarzenia poznaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących rynku finansów konsumenckich w Polsce. Eksperci debatowali na temat zagrożeń sektora, największych wyzwań branży pożyczkowej, a także najnowszych regulacji i mądrego wykorzystania innowacyjnych technologii. 

XV Kongres Consumer Finance

W ubiegłym tygodniu, w dniach 5 i 6 grudnia 2019 roku, w stołecznym Centrum Giełdowym odbyła się piętnasta edycja Kongresu Consumer Finance. Wydarzenie to uznaje się dziś za największą cykliczną imprezę, podczas której potkać można cenionych przedstawicieli sektora consumer finance i innych instytucji współpracujących. Tradycyjnie w ramach kongresu odbywają się wystąpienia i debaty eksperckie – wszystkie one poświęcone są perspektywom, wyzwaniom i problemom rynku consumer finance. 

Portal zadluzenia.com, jako jeden z partnerów medialnych wydarzenia, uczestniczył w tegorocznej edycji Kongresu Consumer Finance. Reprezentacja portalu była świadkiem debaty na temat aktualnych problemów rynku, a także próby wspólnego wypracowania dobrze rokujących rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa rynku consumer finance w Polsce. Uczestnictwo redaktorów platformy w wydarzeniu okazało się być inspirującym doświadczeniem – głównie za sprawą kontaktu z wybitnymi osobowościami sektora, których opinie traktowane są za autorytet. 

Współorganizatorami tegorocznej edycji Kongresu Consumer Finance byli Centrum Myśli Strategicznych, Gdańska Akademia Bankowa, Związek Przedsiębiorstw Finansowych, Biuro Informacji Kredytowej, a także BNP Paribas Cardif, spółka Fines oraz znana firma pożyczkowa Vivus.pl.

W gronie partnerów medialnych – obok Dziennika Gazety Prawnej czy Miesięcznika Finansowego BANK – znalazł się portal Zadluzenia.com zajmujący się publikowanie artykułów o tematyce związanej z publicznie oferowanymi usługami pożyczkowymi i kredytowymi.

Program tegorocznej edycji KCF

 

Dzień pierwszy 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu Consumer Finance byliśmy świadkiem wielu interesujących i inspirujących wystąpień. Pierwszego dnia wydarzenia (5 grudnia) przemowę w bloku inauguracyjnym wygłosił Mariusz Cholewa, prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A. Usłyszeliśmy między innymi o kondycji portfela kredytowego w Polsce oraz o ryzyku nieterminowego regulowania zobowiązań finansowych wśród przedstawicieli różnych struktur konsumenckich w Polsce.

Pierwsza z dyskusji panelowych tegorocznej edycji Kongresu poświęcona została kwestii modelu biznesowego na rynku consumer finance. Eksperci debatowali nad tym, czy istnieje dziś idealny i niezawodny model biznesowy (a jeśli tak, to jaki on jest?). W dyskusji udział wzięli: Krzysztof Opaliński – Przewodniczący Rady Nadzorczej Fines S.A.,  Karol Sadaj – Country Manager na Polskę w firmie Revolut, Maciej Mikucki – Dyrektor Finansowy w Provident Polska, a także Piotr Żabski – Wiceprezes Zarządu Santander Consumer Bank Polska.

Podczas pierwszego dnia Kongresu odbyła się również druga debata. Nosiła ona tytuł „Responsible consumer finance – konsument, instytucja finansowa i regulator”. Czwartkowe wydarzenie zamknięto ogłoszeniem wyników konkursu VERBA VERITATIS na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu. Organizatorem konkursu jest Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, a współorganizatorem – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dzień drugi

W piątek (6 grudnia br.) jedno z pięter stołecznego Centrum Giełdowego po raz kolejny ugościło dziesiątki gości współtworzących sektor finansów konsumenckich w Polsce. W ramach Kongresu Consumer Finance omówiono między innymi najnowsze oraz przyszłe zmiany regulacyjne rynku. W debacie poświęconej regulacjom sektora uczestniczyli między innymi: Marcin Czugan -Wiceprezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, czy też Bartosz Murak- Kierownik Działu Prawnego Grypy Kruk S.A.

Po krótkiej przerwie eksprci branżowi po raz kolejny zabrali głos w panel dyskusyjnym poświęconym tematowi nowych technologii na rynku consumer finance. Omówiono zarówno szanse płynące z wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak i ryzyko wynikające z wciąż niedostatecznego poznania cyfrowych mechanizmów i narzędzi. Jedną z uczetniczek debaty była Agnieszka Szopa–Maziukiewicz (IT Managing Director w Biurze Informacji Kredytowej S.A.).

Ostatni blok dyskusyjny tegorocznej edycji Kongresu Consumer Finance toczył się wokół kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwo na rynku consumer finance. Eksperci zaproszeni do debaty dyskutowali między innymi na temat wciąż istniejącego w Polsce problemu wyłudzeń kredytów i pożyczek. Do rozmowy zaproszeni zostali przedstawiciele różnych branży, między innymi świata abankowego, fintechów, nauk empirycznych (socjologia/psychologia) i w końcu także polskiego Biura Informacji Kredytowej.


Źródła:
https://kcf.projektekf.pl/?utm_source=zadl.com

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki na 90 dni

Pożyczki chwilówki oraz ratalne na 90 dni są bardzo popularnym produktem finansowym. Nic dziwnego, skoro firmy pożyczkowe nie wymagają załatwiania wielu formalności, a dzięki temu bardzo szybko można otrzymać pieniądze. Finansowanie dostępne jest bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdzamy szczegóły ofert pożyczek na 3 miesiące.

author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao w Szydłowcu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Szydłowcu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa aplikacja T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe ma w planach nowy serwis bankowości internetowej. Ma on zostać udostępniony klientom już w kwietniu razem z aktualizacją bankowości mobilnej.

author
Aneta Jankowska
02 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Wyniki Santander Bank Polska w 2018

Santander Bank Polska poinformował o swoich wynikach za ubiegły rok. Z danych wynika, że instytucja odnotowała ponad 2 365 220 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wzrost zysku o ponad 152 000 000 złotych rok do roku.

author
Patryk Byczek
25 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ulga termomodernizacyjna na dom – do 53 000 zł

Rząd stawia na termomodernizację domów. Po wprowadzeniu programu „Czyste Powietrze” nadszedł czas na ogłoszenie nowych zmian - od przyszłego roku koszty poniesione na termomodernizację będzie można odliczyć od dochodu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące nowej ulgi podatkowej. 

author
Dominika Byczek
29 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polacy niechętnie korzystają z prawników

Chociaż badanie dla D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. pokazuje, że prawie większość, bo 87% Polaków skorzystałoby z pomocy prawnej przynajmniej raz w roku, to już zaledwie 8% przyznaje, że w razie problemów prawnych rzeczywiście decyduje się ten krok. Ciekawe, że ponad połowa z nas szuka pomocy w sieci.

author
Aneta Jankowska
06 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj