zadluzenia.com
zamknij

Komornik już nie sprawdzi nieruchomości

Od dnia 1 października 2012 komornicy nie mają już dostępu do elektronicznej przeglądarki ksiąg wieczystych w systemie Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych. Skończył się bowiem pilotażowy program przygotowany we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z Krajową Radą Komorniczą.


Co to oznacza ? Komornik nie będzie już mógł sprawdzić czy Dłużnika jest właścicielem nieruchomości korzystając ze specjalnej przeglądarki dostępnej w ramach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Do tej pory wystarczyło wskazać podstawowe dane Dłużnika, tj. imię nazwisko, PESEL i komornik w ciągu kilku minut ustalał czy Dłużnika posiada nieruchomość na terenie Polski.


Kancelarie bardzo często korzystały z tej metody - w roku 2012 blisko 2 miliony razy. Średnio każdy komornik skorzystał z tego narzędzia 300 razy w skali miesiąca. Oczywiście komornicy nadal będą mogli sprawdzać nieruchomości Dłużników, jednak proces ulegnie wydłużeniu. Będą bowiem musieli wysyłać normalne zapytania w drodze pisemnej do stosownych organów takich jak starostwa powiatowe, ewidencje gruntów etc.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY