Kartą zapłacimy już niemalże w każdym sklepie, punkcie usługowym, większości automatów, a także... w 27 parafiach w Polsce. Bezgotówkowo można w nich płacić na tacę, ale także za udzielenie sakramentów - za ślub czy chrzest. Sprawdź, w których parafiach zapłacisz kartą. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 12.10.2018
Udostępnij:

Z płaceniem na tacę nie jest jednak tak łatwo – póki co w ramach płatności na tacę można udać się do zakrystii lub kancelarii i tam wpłacić określoną kwotę. Zbieranie wpłat kartą podczas mszy sprawiłoby, że za każdym razem trzeba byłoby wpisywać odpowiednią kwotę. Zapewne wydłużyłoby to zbieranie conajmniej kilkukrotnie i wprowadziło chaos podczas mszy. Księża tych parafii myślą jednak nad wprowadzeniem dogodnej metody płatności kartą w ramach "datków na tacę". 

Proboszczowie zwolnieni z opłat i prowizji

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych w kościołach zawdzięczamy głównie Fundacji Polska Bezgotówkowa. Regulamin zakłada, że wszyscy przedsiębiorcy i insytucje, które biorą udział w akcji, przez najbliższy rok są zwolnieni z opłat i prowizji, którymi obarczone są transakcje bezgotówkowe. W programie wzięło udział w sumie 80 000 przedsiębiorców, w tym 27 proboszczów polskich parafii. 

"Właściciele firm, którzy zdecydowali się na instalację terminala, jasno podkreślają pozytywną reakcję swoich klientów, którzy praktycznie od razu, naturalnie przechodzą na płatności bezgotówkowe. To jasno pokazuje oczekiwania konsumentów, którzy chcą mieć wybór czy płacić gotówką czy też kartą" – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Anonimowy darczyńca 

Płacenie kartą w parafiach ma jedną zasadniczą przewagę nad płatnością w gotówce – stajemy się automatycznie anonimowymi darczyńcami, ponieważ parafia na koniec dnia otrzymuje tylko wydruk pokazujący, ile pieniędzy w sumie wpłacono. Nie ma wyszczególnienia na poszczególną osobę, kwoty lub numery rachunków. 

Parafie potrzebują wpłat
 

Proboszczowie, którzy wzięli udział w akcji Fundacji Polska Bezgotówkowa, twierdzą, że jest to ukłon w stronę wiernych. Cały świat przechodzi już na płatności bezgotówkowe, więc dlaczego kościoły miałyby zostać w tyle. Tym bardziej, że coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie noszą przy sobie jedynie kartę – brak możliwości płatności z pewnością powodowałby na dłuższą metę straty finansowe w parafiach. 

Katolicka Agencja Informacyjna podaje, że kościoły w Polsce w 80% utrzymują się w ofiarach, które składają wierni. Dochody z tacy nie są tak małe, jak mogłoby się wydawać – średnio w małych miejscowościach księża zbierają średnio 2300 zł w każdą niedzielę, a w większych parafiach miejskich aż 4000 zł. 

TERMINALE W KOŚCIELE – WYKAZ PARAFII

Płatności przez terminale płatnicze są dostępne obecnie w 27 polskich kościołach. Udało nam się ustalić nazwy niektórych z nich. 

  • Parafia pw. Św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze

  • Kościół św. Jacka w Warszawie (Klasztor O.O. Dominikanów na Freta)

  • Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem

  • Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie

  • Kościół Rzymskokatolicki Pw. Miłosierdzia Bożego Chłapowo

  • Parafia Wszystkich Świętych w Sobieniach-Jeziorach

  • Parafia Świętej Trójcy w Mikstacie

Według nieoficjalnych danych kartą można zapłacić jeszcze w:

– czterech parafiach w Warszawie,

– dwóch parafiach w Gdańsku,

– jednej parafii w Katowicach,

– jednej parafii w Elblągu,

– jednej parafii w Częstochowie.

Jeżeli znasz parafię, w której jest terminal płatniczy i nie ma jej na naszej liście, daj nam znać w komentarzu. 

Komentarze