zadluzenia.com
zamknij

10 najbogatszych Polek – ranking

10 najbogatszych Polek zgromadziło majątek równy 25,5 mld zł. Panie specjalizują się w różnych dziedzinach, od farmacji po media, a większość z nich tworzyła swoje biznesy. Kogo znajdziemy wśród najbogatszych Polek?

 

 

Tygodnik “Wprost” przygotował ranking najbogatszych kobiet w kraju. Oto 10 pań, które udowadniają, że świat biznesu nie należy tylko do mężczyzn.

 

10. Małgorzata Adamkiewicz 

 

Majątek: 750 mln zł

 

Zestawienie otwiera Małgorzata Adamkiewicz. Z wykształcenia jest lekarzem endokrynologiem. Razem z mężem stworzyła firmę-potęgę na polskim rynku farmaceutycznym. Małżeństwo zarządza grupą Adamed i Polfy Pabianice oraz Adamed Consumer Healthcare. Co więcej, para zainwestowała w ekskluzywny hotel Narvil Conferences & Spa, który jest położony w Serocku pod Warszawą.

 

Mimo dużego majątku, Małgorzata Adamkiewicz nadal pracuje jako lekarz. Jest także członkiem Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz prezesem Fundacji Grupy Adamed, która promuje przedsiębiorczość i wspieranie młodych talentów.

 

W porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku, Małgorzata Adamkiewicz spadła o dwie pozycje niżej. 

 

8. Anna Podniesińska (ex aequo)

 

Majątek: 800 mln zł

 

Na 8 miejscu znalazła się Anna Podniesińska ex aequo z Solange Olszewską. 


Anna Podniesińska była wcześniej dziennikarką publicznego radia i telewizji, a później zaczęła wspólnie z mężem handlowcem podróżować po świecie. Z wykształcenia jest psychologiem. Działa także jako prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Handlu i Usług i chętnie angażuje się w działalność charytatywną.

 

To ona sprowadziła do Polski takie marki jak Bata czy Oscar Jakobson czy firmę kurierską DHL oraz agencję reklamową Ogilvy & Mather. Nieco później razem z mężem spróbowała swoich sił na rynku nieruchomości. W 2001 roku razem uruchomili Centrum Wolnocłowe Wschód-Zachód w Mszczonowie. Dziś małżeństwo zarządza nieruchomościami biurowymi i zabytkowymi kamienicami w centrum Warszawy oraz w innych miastach w kraju.

 

8. Solange Olszewska (ex aequo)

 

Majątek: 800 mln zł

 

Solange i Krzysztof Olszewski założyli liczącą się na całym świecie firmę Solaris, która specjalizuje się w produkcji autobusów i tramwajów. Swoją działalność uruchomili w 1996 roku, a do dziś z fabryki wyjechało więcej niż 15 tysięcy pojazdów do 32 krajów. Wkrótce między innymi na drogach w Mediolanie i Bergamo pojawią się polskie autobusy. 

Od grudnia 2016 roku Solange Olszewska ponownie wróciła na fotel prezesa firmy Solaris Bus & Coach (wcześniej to zewnętrzny menedżer sprawował pieczę nad biznesem).


Solange Olszewska z wykształcenia jest dentystką, a aktualnie angażuje w gospodarstwo ekologiczne. W przyszłości firma Solaris ma tworzyć nie tylko ekologiczne pojazdy, ale i produkować zdrową żywność.

 

7. Katarzyna Frank-Niemczycka


Majątek:  900 mln zł

 

Katarzyna Frank-Niemczycka jest żoną i partnerką Zbigniewa Niemczyckiego, którego również znajdziemy w zestawieniu najbogatszych Polaków. Razem działają w sektorze usług lotniczych, przetwórstwa tworzyw sztucznych i budownictwa, a także w hotelarstwie i produkcji parafarmaceutyków.

 

To w branży deweloperskiej i farmaceutycznej Katarzyna Frank-Niemczycka działa najaktywniej. Do niej należy też hotel Bryza w Juracie. Chętnie angażuje się też w działalność charytatywną - jako pierwsza kobieta w Polsce otrzymała tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF. Co więcej, założyła fundację "Gwiazdy dla dzieci", dzięki której otworzono pierwszy w kraju bank krwi pępowinowej w szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Frank-Niemczycka przez długi czas wspierała również Olimpiady Specjalne.

 

Bizneswoman jest matką trzech dorosłych już synów, a w wolnych chwilach poświęca się zainteresowaniom z zakresu medycyny, filmu i pływania.

 

6. Aldona Wejchert z dziećmi

 

Majątek: 1,2 mld zł

 

Grupę miliarderek otwiera Aldona Wejchert, której majątek związany jest głównie z koncernem medialnym ITI. Przejęła go po śmierci męża Jana Wejcherta 8 lat temu.


Dziś w Grupie ITI, z którą jest związana od początku kariery zawodowej, pełni funkcję wiceprezydenta oraz członka komitetu wykonawczego. Sprawuje także stanowisko członka Rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam" oraz Polskiej Rady Biznesu i Kapituły Nagrody im. Jana Wejcherta. Dodatkowo zasiada w zarządzie Polskiej Akademii Gastronomicznej.


We wcześniejszych latach Aldona Wejchert zajmowała stanowisko dyrektora generalnego oraz prezesa zarządu Multikina.

 

5. Teresa Mokrysz z rodziną


Majątek: 1,3 mld zł

 

Teresa Mokrysz w zestawieniu z ubiegłego roku otwierała 10 najzamożniejszych pań. Dziś powiększył swój majątek dwukrotnie. 

 

Przekształciła swoją małą rodzinną firmę z Ustronia w kawowy i herbaciany biznes - firmę Mokate. Działalność od samego początku budowała razem z mężem i dziećmi, którzy nadal czynnie uczestniczą w kierowaniu biznesem. Syn Teresy Mokrysz od początku 2016 roku sprawuje funkcję prezesa Grupy Mokate, a córka zasiada w zarządzie firmy. 

 

4. Elżbieta Kaczmarek

 

Majątek: 1,77 mld zł

 

Dawniej, na liście najbogatszych Polaków pojawiał się jedynie mąż Elżbiety Kaczmarek. Małżeństwo wspólnie prowadzi firmy Com.40 i Correct, które należą do największych producentów mebli nad Wisłą. Na liście kontrahentów przedsiębiorstwa widnieje nawet szwedzka sieć Ikea. Z fabryki w Nowych Skalmierzycach codziennie wychodzi 2,5 tys. tapicerowanych mebli. Firma prowadzi również własną sieć salonów sprzedaży i markę mebli - Comforty.

 

3. Grażyna Kulczyk

 

Majątek: 1,8 mld zł

 

Nazwisko Kulczyk w czołówce chyba nikogo nie dziwi. Grażyna Kulczyk spadła w tegorocznym rankingu o jedną pozycję. Wcześniej prowadziła biznes wraz z mężem Janem Kulczykiem, a dopiero później zaczęła działać na własny rachunek.

 

Grażyna Kulczyk sprowadzała rowery z Tajwanu, prowadziła salon samochodowy, a także zaczęła inwestować w dzieła sztuki (jej zbiory według szacunków są warte ponad 100 mln euro). Mimo wielu branż, jej największym projektem był poznański Stary Browar, który znajduje się w odrestaurowanym XIX-wiecznym Browarze Huggerów. W 2015 roku sprzedano go za 290 mln euro. Aktualnie,Grażyna Kulczyk kończy budowę muzeum sztuki w szwajcarskim Susch.

 

2. Barbara Komorowska

 

Majątek: 1,9 mld zł

 

Barbara Komorowska jest największym udziałowcem koncernu Bakoma, ktory zbudowała razem z mężem Zbigniewem Komorowskim (to od jej imienia i nazwiska wzięła się nazwa firmy).

 

Małżeństwo posiada także sieć zakładów zbożowych Polskie Młyny, spółkę Komagra, która produkuje olej rzepakowy i firmę Bioagra-Oil (produkcja biopaliw). Kilka lat temu Barbara Komorowska nabyła bydgoski Młyn Kentzera, który później przerobiła na czterogwiazdkowy hotel o nazwie Słoneczny Młyn. To nie pierwszy ośrodek małżeństwa - do niego należy również kielecki hotel Tęczowy Młyn.

 

1. Dominika Kulczyk

 

Majątek: 7,7 mld zł

 

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Dominika Kulczyk, chociaż jej majątek stopniał o 800 mln zł w trakcie roku. 

Razem z bratem Sebastianem została spadkobierczynią majątku po zmarłym ojcu, Janie Kulczyku. Dominika Kulczyk jest przewodniczącą rady nadzorczej Kulczyk Investments, prowadzi rodzinną fundację Kulczyk Foundation, która inwestuje w projekty związane z pomocą humanitarną w najniebezpieczniejszych rejonach świata.

 

Wcześniej pracowała jako menedżer do spraw komunikacji i public relations, a nieco później założyła firmę doradczą Values,  która zajmuje się organizacją warsztatów motywacyjnych.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY